Rusové prchají z dovolené na Krymu. Ruší pobyty i na srpen
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ještě před nočním útokem na silniční a železniční Krymský most spojující Rusko s okupovaným ukrajinským poloostrovem Krymem vysílala ruská státní televize záběry dlouhých dopravních zácp na jihu Ruska, ve kterých turisté ve svých automobilech čekali dlouhé hodiny, aby se mohli na poloostrov dostat a zahájit letní dovolenou. Po výbuchu, při kterém přišli o život ruští manželé a jejich dcera utrpěla zranění, začala televize vysílat záběry odlišné, napsala agentura Reuters. Jsou na nich dlouhé zácpy vedoucí opačným směrem: turisté se pokoušejí dostat přes Rusy okupované území jižní Ukrajiny zpátky domů.
Státní tisková agentura RIA Novosti uvedla, že se vytvořila více než pětikilometrová kolona aut ruských turistů, kteří mířili domů a použili Čonharský most, známý jako „brána na Krym“. Jde o jeden z několika mostů spojujících Krym s pevninou, který leží na nejkratší trase mezi poloostrovem a místy současné ukrajinské protiofenzivy na jihovýchodě země. Silnice, jejíž je most součástí, vede z Krymu přes Chersonskou oblast dál do Melitopolu v Záporožské oblasti.
Šéf ruské okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo uvedl, že u pozemního koridoru na Krym bude posílena protivzdušná obrana a budou zavedena i další bezpečnostní opatření. Zda to ale uklidní turisty a přiláká je to strávit dovolenou na poloostrově v Černém moři, se teprve uvidí, poznamenala Reuters.
Russian media report this is a line to the ferry crossing from temporarily occupied Crimea to Russia. pic.twitter.com/sW1TIB3mVX
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) July 17, 2023
Ukrajinský Krym Rusko anektovalo v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem. Poloostrov je oblíbenou destinací ruských turistů, kteří na něj navzdory bojům na Ukrajině zamířili i loni v létě. Z Krymu jsou v posledním roce přitom pravidelně hlášeny výbuchy, které proruská správa poloostrova obvykle vysvětluje fungováním protivzdušné obrany odrážející útoky dronů.
Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko na Twitteru zveřejnil snímky ukazující dlouhou kolonu ruských turistů. „Podle Google Maps dosáhla dopravní zácpa těch, kteří se snaží opustit Krym, 10 kilometrů. Ruský svaz pohostinství uvádí, že na Krymu je v současnosti nejméně 50 000 turistů a většina z nich přijela na svých osobních vozidlech,“ uvedl Geraščenko.
Kyjev říká, že ruští turisté – v roce 2021 jich dorazilo přes devět milionů – nemají co trávit dovolenou na obsazeném území, navíc v době, kdy je Ukrajina bombardována. Krym je cílem ukrajinských dronů již dlouhé měsíce a krymské hotely nabízejí velké slevy, aby přilákali návštěvníky. Dnešní útok jim nepomůže.
„Máme zrušené pobyty na konec července i srpen,“ uvedla Jelena Baženovová z krymské cestovní kanceláře Laspi. „Snažíme se přesvědčit turisty, aby se nerozhodovali na základě emocí. Očekáváme, že se situace normalizuje,“ dodala. I Ilja Umanskij ze sdružení ruských cestovních kanceláří uvedl, že očekává „významné“ rušení pobytů. Jak dodal, asi 20.000 turistů nyní končí svou dovolenou na Krymu a dalších 20.000 by mělo brzy dorazit.
Russian media publish a video, reportedly from Chonhar bridge, of a huge traffic jam of those wishing to leave Crimea. pic.twitter.com/ohmZsveW4S
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) July 17, 2023
Krymský most, dlouhý 19 kilometrů, je cestou, kterou si vybírá většina ruských turistů, kteří se chtějí dostat na poloostrov. Je také zásobovací cestou pro ruskou armádu na Ukrajině. Udržet ho v provozu je pro Moskvu klíčové, hlavní krymské letiště v Simferopolu je totiž z bezpečnostních důvodů uzavřeno.
Neověřené videozáznamy, které se objevily na sociálních sítích naznačují, že nejméně část silnice v jednom ze směrů je zničená, vlaky nicméně stále jezdí. Podobné poškození z loňského října trvalo opravit několik měsíců. Přes Kerčský průliv sice jezdí trajekty pro auta, jejich kapacita je ale omezená. Na Krym rovněž jezdí vlaky z mnoha měst na západě Ruska.