Inflace klesá, ceny dál kolísají. Lidé teď musí dát víc za brambory, další zeleninu i ovoce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká republika zaznamenala v červnu výrazné zpomalení inflace, která se snížila na dvě procenta z květnových 2,6 procenta. Tento pozitivní vývoj byl ovlivněn zejména nižšími cenami pohonných hmot, dovolených a některých potravin. Přestože celkové ceny potravin a nealkoholických nápojů meziročně poklesly o zhruba čtyři procenta, v obchodech zákazníky stále mohou zaskočit vysoké ceny některých druhů ovoce a zeleniny.
Děje se tak kvůli sezónním výkyvům a nepředvídatelnému počasí. Češi si teď výrazně připlatí za brambory, mrkev nebo papriky. Podobná situace je u okurek a vinou dřívějších mrazů také u ovoce. Podle odhadu sklizně k 15. červnu úroda ovoce v ČR kvůli silným jarním mrazům klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31 430 tun ze 138 963 tun. U jablek se čeká sklizeň pouhých 23 437 tun, což je v porovnání s pětiletým průměrem pokles 79 procent. Pěstitelé ovoce nevylučují to, že propad úrody bude ještě vyšší.
Analytici i odborníci doporučují trpělivost a pečlivé sledování cenových trendů, aby mohli co nejlépe využít příležitostí ke koupi potravin za přijatelnější ceny. Zároveň je důležité mít na paměti, že globální faktory, jako jsou pandemie, geopolitické konflikty a extrémní počasí, mohou mít dlouhodobý vliv na ceny potravin a další klíčové komodity.
Ben Laidler, stratég pro globální trhy společnosti eToro, zdůrazňuje, že ceny základních potravin zažily od pandemie covidu-19 a konfliktu na Ukrajině obrovské výkyvy. „Naznačuje to, že čeští spotřebitelé budou zřejmě čelit dalším cenovým tlakům,“ uvedl Laidler. „Zatímco některé z těchto tlaků v dodavatelském řetězci polevily, extrémní počasí a nemoci na jihu světa způsobily zvýšenou rozkolísanost cen některých klíčových potravin,“ dodal. Například cena pomerančového džusu vzrostla za posledních 12 měsíců o 47 procent kvůli nemocem plodin a extrémním výkyvům počasí v USA, jižní Evropě a Brazílii.
Podle Josefa Králíčka, předsedy Českého bramborářského svazu, jsou dlouhodobé sucho a špatná úroda klíčovými faktory navyšování cen brambor. Stejně jako u ovoce a jiné zeleniny je i zde významným činitelem nepředvídatelné počasí, které může zásadně ovlivnit úrodu a tím i ceny na trhu.
Podle Petra Havla, experta na zemědělství, se ceny ovoce a zeleniny vyznačují velkým sezónním kolísáním. „Podle sezóny jdou totiž v desítkách procent nahoru a pak se vracejí. Spotřebitelé by neměli propadat panice. Stačí totiž chvilku počkat a cena by se měla zase snížit,“ uvedl Havel. Tento jev je částečně způsoben extrémním počasím na jihu Evropy, kde se pěstuje velká část této produkce. Sucho a nedostatek vody, s nimiž se zemědělci potýkali minulý rok, se pravděpodobně projeví i letos.
Inflace se zklidňuje
Meziroční inflace v Česku v červnu zpomalila na dvě procenta, což je pokles oproti květnovým 2,6 procentům. Červnový vývoj byl ovlivněn zejména nižším růstem cen pohonných hmot a zlevněním dovolených a potravin. V meziměsíčním srovnání ceny klesly o 0,3 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
„Spotřebitelské ceny v červnu oslabily svůj meziroční růst na dvě procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zmírněním cenového růstu ve většině oddílů spotřebního koše. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje ceny meziročně klesly, a to zhruba o čtyři procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
Snižování celkové cenové hladiny ovlivnily v globálu právě i ceny potravin. Proti loňskému červnu o pětinu zlevnily mouka, vejce a cukr, o zhruba 12 procent bylo levnější drůbeží maso a o necelých 15 procent polotučné trvanlivé mléko. Naopak v oblasti bydlení zdražilo o sedm procent nájemné, o 10,9 procenta vodné a o 13,4 procenta stočné. Cena elektřiny stoupla o 10,6 procenta a tepla a teplé vody o 4,7 procenta. Meziročně ale klesly ceny zemního plynu a tuhých paliv, a to o 7,9 procenta a 3,8 procenta.
Meziročně více se platilo také za stravovací služby, o 7,4 procenta, a za ubytovací služby, o 8,1 procenta. Zdražily rovněž lihoviny, pivo a tabákové výrobky. Víno bylo meziročně o necelá tři procenta levnější.
Meziměsíční pokles
V meziměsíčním srovnání ceny naposledy klesly loni v prosinci. V červnu za tímto poklesem stála zejména levnější doprava a potraviny. Konkrétně paliva zlevnila proti květnu o 3,7 procenta, auta o 0,3 procenta a mezi potravinami o 7,3 procenta cukr a zhruba o procento mléko, sýry, vejce, uzeniny, ovoce a nealkoholické nápoje. Mírně klesla také cena lihovin, piva a vína. Naproti tomu o půl procenta více než v květnu lidé zaplatili za stravovací služby a o 2,7 procenta zdražily kulturní služby. O čtyři procenta dražší bylo i máslo.
ČSÚ zveřejnil také informace o květnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. „V květnu byly ceny zahraničního obchodu se zbožím značně ovlivněny vývojem kurzu koruny. Vůči euru a dolaru koruna meziměsíčně posílila, meziročně oslabila,“ podotkl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Meziměsíčně se ceny vývozu snížily o 1,3 procenta a ceny dovozu o 1,4 procenta. Meziročně se ceny zvýšily, ve vývozu o 3,3 procenta a v dovozu o 2,7 procenta.