François Bayrou už jednou francouzským premiérem byl. V Houellebecqově románu, dosazený islamisty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
S mírným zpožděním oproti plánu jmenoval v pátek francouzský prezident Emmanuel Macron poněkud "profláklého" centristického politika Françoise Bayroua předsedou vlády země dlouhodobě se zmítající v politické a ekonomické krizi. Deník Le Figaro dnes připomíná, že Bayrou už jednou francouzským premiérem byl a to v románu "proroka" a nejznámějšího současného francouzského spisovatele Michela Houellebecqa. Tam je Bayrou dosazen do paláce Matignon islamistickým prezidentem, aby vytvářel zdání politického soužití muslimů a Francouzů, zatím co stát už plně ovládá Muslimské bratrstvo.
V roce 2015 vydal Michel Houellebecq, kterého mnozí označují za proroka, politický román a následně bestseller Podvolení, ve kterém zobrazil islamizaci Francie. V díle vystupují mnozí skuteční francouzští politici a osobnosti. Aby se zabránilo straně Marine Le Penové dostat se k moci, spojily se islamistické strany Muslimského bratrstva s francouzskými tradičními republikánskými stranami odleva doprava. Jejich podmínkou bylo jmenování premiéra z jejich řad a to skutečného Françoise Bayroua.
Poté Houellebecq vykresluje posměšný portrét, nyní současného skutečného francouzského premiéra. „Starý béarnéský (Béarn - francouzská historická provincie pod Pyrenejemi - poz. red) politik, poražený prakticky ve všech volbách, ve kterých kandidoval asi třicet let, se za spoluúčasti různých magazínů snažil pěstovat vznešenou image; to znamená, že byl pravidelně fotografován, jak se opírá o pastýřskou hůl a má na sobě plášť ve stylu Justina Bridoua (výrobce uzenin známý svou pastýřskou holí - poz.red), ve smíšené krajině luk a obdělávaných polí, obvykle v Lapurdii (rovněž historická oblast pod Pyrenejemi - poz. red). Obraz, který se snažil propagovat ve svých četných rozhovorech, byl takový gaullistický, o muži, který řekl ne."
Bayroua, který obdržel od Macrona pomyslný pohár s jedem, zesměšňuje dnes i deník Le Figaro. Po neskutečné patové situaci prezident nakonec jmenoval svého historického spojence předsedou vlády. Jako symbol nejednoznačného politického společenství, které oba muži udržují od roku 2017. Podle Le Figaro se Macronovi v podstatě sám Bayrou vnutil.
Emmanuel Macron není pověrčivý, konstatuje deník. Právě v pátek 13. se rozhodl jmenovat Françoise Bayroua předsedou vlády. Nástupem do úřadu na dvoře paláce Matignonu po boku odcházejícího Michela Barniera šéf centristického hnutí MODem zvážněl. "Nikdo neví o obtížnosti situace víc než já," ujistil s odkazem na "Himálaje, které stojí před námi," cituje deník Bayroua a dodává: "Obyvatelé Béarnu měli stále úsměv na rtech, on, který se nikdy netajil svými touhami po Matignonu za Macronova prezidentství. Loni v lednu, když se hlava státu snažila nahradit premiérku Élisabeth Borneovou, sám François Bayrou na otázku televize BFMTV souhlasil, zda si umí představit sám sebe v této roli: „Myslím, že by to bylo vtipné, ano!""