Špionáž u duchovních

Němečtí imámové donášeli turecké vládě na příznivce Gülena

Špionáž u duchovních
Němečtí imámové donášeli turecké vládě na příznivce Gülena

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Největší německá muslimská organizace DITIB přiznala, že někteří její imámové donášeli turecké vládě informace na příznivce stíhaného duchovního Fethullaha Gülena. Potvrdil to předseda organizace DITIB Bekir Alboga v rozhovoru pro Rheinische Post. Duchovní prý nedostávali instrukce přímo od vlády, o tomto prohlášení však panují pochyby.

Představitelé DITIBu, který působí jako největší německá muslimská organizace a zajišťuje věřícím duchovní i kulturní aktivity, přitom spekulace o špionáži ještě v prosinci popírali. V této souvislosti dokonce dříve vydali oficiální prohlášení, v němž podobné informace označili za „falešná obvinění od médií.“

Nyní však přichází v celé věci obrat. Alboga přiznal, že „pár imámů“ skutečně dodávalo do Turecka informace o příznivcích duchovního vůdce Fethullaha Gülena, který je v Turecku označován jako strůjce letního puče proti vládě prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana.

Ilustrační foto - Shutterstock

„Hluboce této nepříjemnosti litujeme. Už jsme kvůli tomu kontaktovali tureckou vládu,“ prohlásil Alboga. Shromažďování informací o členech Gülenova hnutí Hizmet pokládá předseda největší muslimské organizace v Německu za velkou chybu.

Na nově přiznanou špionáž už stihl reagovat i mluvčí Hizmetu, Gülenova hnutí, Ercan Karakoyun. Členové tohoto hnutí už si prý museli zvyknout na to, že nemohou dále docházet do mešit provozovaných DITIBem, neboť tuto organizaci zpolitizoval a zneužil pro svůj prospěch právě turecký prezident Erdoğan.

Po nezávislosti největší muslimské organizace už volá i státní ministryně v kancléřství a současně německá komisařka pro integraci Aydan Özoguzová. Ta po DITIBu žádá seznam imámů, kteří se dopustili špionáže. Své výhrady už vyjádřili i němečtí Zelení.

V Německu žijí zhruba tři miliony tureckých muslimů, polovina z nich má i německé občanství. Rostoucí polarizace mezi příznivci tureckého prezidenta Erdoğana a duchovního vůdce Gülena však působí tamní společnosti velké potíže, které podle některých expertů mohou v budoucnu přerůst i ve vlnu násilností.

, pf