Francouzské parlamentní volby vyhrál drtivě Macron
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Centristické hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona jasně vyhrálo nedělní druhé kolo parlamentních voleb. Podle odhadů výsledků, které provedly francouzské průzkumné agentury, má dostat absolutní většinu více než 355 mandátů v Národním shromáždění o 577 křeslech.
Na druhém místě mají podle agentury Ipsos skončit pravicoví Republikáni se 155 poslanci, třetí socialisté a jejich spojenci s 49 zákonodárci. Radikální levice zastoupená Nepodrobenou Francií a komunisty má obdržet asi 30 mandátů, nacionalistická pravice – Národní fronta – osm křesel. Další malé strany a nezávislí kandidáti obsadí podle všeho deset míst.
Volební účast v dnešním druhém kole francouzských parlamentních voleb neměla podle zpřesňujících se údajů ani 44 procent. Jde o rekord za posledních skoro 60 let, kdy funguje ve Francii poloprezidentský systém vládnutí známý pod názvem pátá republika.
Média v týdnu spekulovala, že za rekordním nezájmem o volby jsou především jednoznačné předpovědi vítězství centristického hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona a jeho spojenců.
Tak silnou pozici měl naposledy prezident Charles de Gaulle v roce 1968. Většina v parlamentu je pro Macrona důležitá, bude díky ní moci snadno prosazovat své reformy. Volby provází rekordně nízká účast.
Bereme to zodpovědně
Mluvčí francouzské vlády Christophe Castaner řekl, že dnešní výrazné vítězství prezidentova hnutí Republika v pohybu (REM) v parlamentních volbách zavazuje a představuje pro kabinet zodpovědnost. Zároveň přihlédl k tomu, že strana nakonec neobdrží tolik křesel, kolik jí předpovídaly průzkumy veřejného mínění. Na vině prý může být rekordně nízká účast voličů, která mohla nahrát ostatním stranám majícím více skalních příznivců.
„Toto vítězství nás zavazuje, Francouzi nám dali jasnou většinu, ale nechtěli nám dát volnou ruku. Je to zodpovědnost. Skutečné vítězství přijde za pět let, až se věci skutečně změní,“ reagoval Castaner podle webu deníku Le Monde.
Podle něho se také potvrdila pozice prezidenta Emmanuela Macrona, který vyhrál volby hlavy státu v květnu. Castaner naznačil, že nicméně stoupenci REM asi příliš snadno podlehli dojmu, že výsledky jsou jasné, a druhého kola voleb se jich už tolik nezúčastnilo. „Je tu ale velká většina, vůle věci změnit,“ upozornil.
Vůdkyně francouzských nacionalistů Marine Le Penová, která se poprvé úspěšně probojovala do Národního shromáždění, prohlásila, že Macron může mít většinu v parlamentu, ale že jeho politické ideje jsou menšinové. Slíbila, že její Národní fronta (FN) bude proti prezidentovým reformním plánům bojovat. FN ale ve sněmovně o 577 místech obsadí podle odhadů výsledků jen šest až osm křesel.
Vůdce kampaně pravicových Republikánů François Baroin prohlásil, že „verdikt je jasný“. Dodal, že jeho strana, která byla posledních pět let v opozici proti doposud vládnoucím socialistům, v této pozici zůstane tedy i nadále. Republikáni, kteří podle odhadů získá asi 125 mandátů, vytvořili podle Baroina dostatečně silnou skupinu v parlamentu, aby mohla hájit pravicové hodnoty zejména v daňové oblasti.
První tajemník Socialistické strany Jean-Christophe Cambadélis v reakci na výsledky, které socialistům a jejich spojencům slibují pět desítek poslaneckých míst, ohlásil svou rezignaci. „Přijímám toto rozhodnutí bez hořkosti a hněvu, vědom si své povinnosti a rozhodující chvíle, kterou prochází levice,“ řekl. Dodal, že socialisté prohráli bitvu, ale že boj proti sociální nespravedlnosti pokračuje dál.