Záhada bermudského trojúhelníku vyřešena, tvrdí meteorologové
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mizející lodě, ztracená letadla, nevysvětlitelné nehody – tzv. Bermudský trojúhelník byl odjakživa oblíbeným tématem spisovatelů, ale i vědců, kteří chtějí na jeho tajemství přijít. Američtí vědci nyní podle serveru The Telegraph prý na záhadu přišli – mohou za to unikátní šestihranné mraky.
Bermudský trojúhelník je oblast o rozloze více než milion kilometrů čtverečních, které se nachází mezi Floridou, Portorikem a Bermudami. Trojúhelník je notoricky známý kvůli lodím a letadlům, které v oblasti beze stopy zmizely, což napomáhá konspirativcům, kteří hledají příčinu v mimozemských civilizacích a parapsychologických dimenzích. Spíše se však nabízí pragmatičtější důvody, jako je častý výskyt tornád a hurikánů, členité oceánské dno či to, že se jedná o dopravně velmi frekventovanou oblast.
Američtí meteorologové v dokumentu na Science Channel však přichází z jiným vysvětlením. V regionu je podle nich velký výskyt mraků nezvyklého tvaru. Tyto mraky prý způsobují časté nehody lodí a letadel.
Šestihranné mraky, které mají v průměrů 30 až 80 kilometrů, mohou podle nich způsobit silné lokalizované větry, které mohou lodě a letadla nepříjemně překvapit.
„Tento typ šestihranných mraků nad oceánem jsou v podstatě jakési ,vzduchové bomby‘,“ řekl Randy Cerveny z Arizona State University. Ze spodní části mraků podle něj k oceánu míří ostrý vítr, který způsobí masivní vlny, ty se pak mohou spojit s dalšími a stát se smrtícími. Kritici meteorologům vyčítají, že k podobným jevům dochází i v jiných částech planety.