Smrt Heliodora Píky

Pieta za popraveného generála Píku: ‚Češi volí bolševika za koblihu‘

Smrt Heliodora Píky
Pieta za popraveného generála Píku: ‚Češi volí bolševika za koblihu‘

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na pietním shromáždění k 68. výročí smrti komunistickým režimem popraveného generála Heliodora Píky se ve středu dopoledne v Praze sešli představitelé státu, armády a členové rodiny zesnulého. Piety se zúčastnili například místopředsedkyně Senátu Miluše Horská nebo zástupce generálního štábu Jiří Baloun. Za rodinu Heliodora Píky vystoupil jeho synovec Karel Píka.

Vystupující na shromáždění odsoudili jednání komunistické prokuratury a varovali před politiky s podobnými názory. „Češi jsou ochotní volit bolševika za koblihu,“ uvedl Otakar Vinklář z konfederace politických vězňů. Dále také řekl, že je politováníhodné, že se dnes lidé bojí mluvit pravdu.

Heliodor Píka byl československý legionář, významný člen československého odboje druhé světové války a armádní generál československé armády. Popraven byl před 68 lety komunistickým režimem v prvním velkém politickém procesu po únorově revoluci.

„Generál Píka byl jedním z mezinárodně neuznávanějších, nejvzdělanějších, nejvíce respektovaných osobnosti čs. vojenského odboje,“ uvedla Zlatica Zudová-Lešková z Akademie věd.

Píka se narodil v roce 1897 do rodiny s osmi sourozenci, z nichž tři zemřeli v raném mládí. „Ve  Štítině  vychodil  obecnou školu,  poté byl  přijat  na  české  gymnázium  v Opavě. Po vypuknutí 1. světové války, kdy byly uzavřeny české školy, odjel do Nového Bydžova a zde se stal praktikantem v lékárně,“ dodává historička Zudová-Lešková. Krátce po dosažení osmnáctých narozenin byl odveden do rakouské armády. Krátce na to byl zajat Rusy a přidal se k československým legiím.

Pietní slavnost k 68. výročí smrti Heliodora Píky - Autor foto: Josef Karlík

Po válce vystudoval vojenskou akademii v francouzském Saint-Cyr. Studia ukončil v roce 1920 a stal se učitelem na Vojenské akademii v Hranicích. „Když začala druhá světová válka, byl velitelem Československé vojenské mise v SSSR, v čele které často zaujímal postoje v rozporu se zájmy sovětské strany, ale též československých komunistů a velvyslance Zdeňka Fierlingera. To vše a navíc dokonalé znalosti mezinárodní zahraniční politiky se mu vymstilo,“ doplnila Zlatica Zudová-Lešková.

Po skončení druhé světové války byl Píka jmenován náměstkem náčelníka generálního štábu československé armády. Krátce po komunistickém převratu v únoru 1948 byl Heliodor Píka zatčen policií a obviněn ze špionáže a jiné vlastizrádné činnosti. Na konci ledna 1949 byl odsouzen k trestu smrti. Heliodor Píka byl oběšen i přes doporučující dopis tehdejšího ministra národní obrany Ludvíka Svobody, aby rozsudek nebyl vykonán.

Píkovo jméno bylo očištěno až v roce 1968, kdy se Ludvík Svoboda stal prezidentem. Roku 1991 byl posmrtně vyznamenán prezidentem Václavem Havlem za mimořádné zásluhy v boji za osvobození vlasti v době druhé světové války.

, jok