ČNB ukončila intervence, koruna okamžitě posílila
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. ČNB tak nebude bránit posílení koruny pod hranici 27 korun za euro. Banka ale zároveň již dříve upozornila, že bude připravena případné nadměrné výkyvy kurzu koruny po ukončení závazku zmírňovat svými nástroji. Koruna se zhruba půl hodiny po oznámení konce režimu devizových intervencí pohybovala pod hranicí 27 Kč/EUR.
Reakce na konec intervencí online:
17:30 Kurz koruny se nachází na 26,57 za euro
17:18 Sobotka: Bylo by chybou se na intervence spoléhat dlouhodobě
Intervence České národní banky krátkodobě pomohly hospodářskému růstu, snížily nezaměstnanost, ale byla by chyba se na ně dlouhodobě spoléhat. Není možné založit dlouhodobou konkurenceschopnost a úspěšnost ekonomiky pouze na ovlivňování kurzu. Novinářům to ve čtvrtek v reakci na ukončení intervencí řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Krátkodobě intervence české ekonomice pomohly,“ řekl. „Nicméně tohle nemůže být dlouhodobá součást, na kterou by spoléhala hospodářská politika státu,“ dodal.
17:16 Intervence byly principiálně špatný krok, uvedl Klausův institut
Více než tři roky měnových intervencí vstoupí do českých ekonomických dějin jako nepromyšlený a principiálně špatný krok. V reakci na čtvrteční ukončení intervencí centrální bankou to v tiskové zprávě uvedl Institut Václava Klause (IVK). Konec intervencí institut uvítal. „K tomuto experimentu nikdy nemělo dojít, nebyl potřebný, byl riskantní, jeho dopady na inflaci nebyly efektivní,“ uvedl na adresu intervencí Petr Macinka z IVK. Podpora exportu prostřednictvím kurzu koruny podle něho nevedla ke správné alokaci investic a nenutila ke zvyšování efektivity.
16:20 ČNB bude platit za intervence možná celá desetiletí
Ekonomové se shodují na tom, že velké devizové rezervy ČNB budou při posilování koruny vytvářet ztrátu, za kterou banka zaplatí vyššími úroky. ČNB je ovšem dlouhodobě ve ztrátě už od roku 1993. „ČNB není banka, která by měla primárně myslet na svůj hospodářský výsledek,“ uvedl k tomu hlavní ekonom Deloitte David Marek.
15:50 ČNB nakoupila za dva biliony korun
Česká národní banka během trvání kurzového závazku koupila v rámci intervencí na devizovém trhu eura za zhruba dva biliony korun. To odpovídá přibližně 40 procentům hrubého domácího produktu, celková výše rezerv tak zřejmě překonala 70 procent HDP.
15:20 Do USA a zpět za méně než 10 000 Kč
Ukončení intervencí ČNB okamžitě zlevní některé letenky. „Podle našich kalkulací intervence navýšily cenu letenek o zhruba 6 %, což je u dražších letenek i tisíce korun. Velmi pozitivní vliv by změna kurzu mohla mít na letenky do v současnosti velice oblíbených destinací Asie a USA, kde bychom letos mohli dlouhodobě prolomit hranici 10 000 Kč za zpáteční cestu,“ uvedl Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz
15:05 Měna si musí sama najít rovnovážnou úroveň
„V tuto chvíli jsme žádný závazný mandát k nějaké obraně konkrétních hranic kurzu nestanovili a ani nepočítám, že by to tak bylo v nejbližší budoucnosti,“ řekl Rusnok. Dále uvedl, že kurzový závazek od roku 2013 zvýšil HDP o dvě až tři procenta.
14:45 Akciový trh zůstává stabilní
Zrušení intervencí by nemělo mít dopad na ceny akcií, respektive hospodaření firem. „Společnost, která by ze samotného uvolnění kurzu vysloveně těžila, bychom hledali těžko“, uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer.
14:30 Kurzový závazek splnil svůj cíl
Prohlásil to Jiří Rusnok s tím, že intervence napomohly zvýšit HDP. Na tiskové konferenci guvernér ČNB mimo jiné uvedl, že tolerance ke kolísajícímu kurzu koruny bude zpočátku velmi široká. Nepočítá se tedy s dalšími intervencemi.
14:00 Další posílení
Kolem druhé hodiny se s korunou obchodovalo v kurzu 26,908. Maximem zatím bylo 26,67 Kč/EUR ve 13:42.
13:50 Zlevní zájezdy i elektronika
Zatímco last minute zájezdy zlevní okamžitě, podle finančního ředitele e-shopu Alza.cz Jiřího Ponrta naskladněná elektonika letos ještě nezlevní.
13:25 Výnosy českých dluhopisů porostou
Analýza Komerční banky hlásí, že konec kurzového závazku způsobil růst výnosů českých dluhopisů.
13:20 Kurz posílí o dvě koruny, věští Kalousek
Miroslav Kalousek očekává, že po ustálení bude koruna vůči euru asi o dvě koruny silnější než nyní.
12:40 Koruna posiluje
Krátce po skončení intervencí koruna okamžitě posílila o deset haléřů vůči euru.
12:30 Konec intervencí ČNB
Bankovní rada České národní banky s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí. ČNB tak nebude bránit posílení koruny pod hranici 27 korun za euro. Banka ale zároveň již dříve upozornila, že bude připravena případné nadměrné výkyvy kurzu koruny po ukončení závazku zmírňovat svými nástroji.
Devizové intervence centrální banka zahájila kvůli obavám z deflace s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR na počátku listopadu 2013. Od té doby do konce letošního ledna intervenovala v objemu zhruba 1,3 bilionu korun. Intervence v řádech stovek miliard korun pokračovaly podle odhadů analytiků i v únoru a březnu.
Koruna se zhruba půl hodiny po oznámení konce režimu devizových intervencí pohybovala pod hranicí 27 Kč/EUR. Nejvýrazněji byl kurz rozkolísaný v prvních pěti minutách. Do 13:00 bylo maximem 26,84 Kč/EUR, minimem naopak téměř 27,13 Kč/EUR.
ČNB oznámila ukončení intervencí zhruba ve 12:30. Koruna to okamžitě reagovala posílením až 26,84 Kč/EUR, kam se dostala už ve 12:31. Vzápětí otočila směr a o dvě minuty později byla na svém dosavadním čtvrtečním minimu. Vydržela tam ale jen krátce a ve 12:36 klesla znovu pod hranici 27 Kč/EUR. Okolo 13:00 se kurz české měny pohyboval v blízkosti 26,90 Kč/EUR.
Kurz koruny může podle odhadů analytiků bezprostředně po ukončení intervencí při extrémních výkyvech posílit k hranici 26 korun za euro. Vyloučit ale podle nich nejde ani krátkodobé oslabení až k 29 Kč/EUR. Dlouhodoběji by ovšem měla česká měna posilovat. Na konci roku by mohla být mezi 25,50 až 26,30 Kč/EUR.
Vše ovšem bude podle ekonomů záležet na postoji investorů. Zahraniční spekulanti totiž počítají s tím, že koruna posílí a oni za korunu dostanou více eur. Otázkou ovšem podle ekonomů je, zda najdou někoho, kdo jim eura prodá.
Česká národní banka již dříve upozornila, že bude připravena případné nadměrné výkyvy kurzu koruny po ukončení závazku zmírňovat svými nástroji.
Bankovní rada ČNB rozhodla zahájit devizové intervence 7. listopadu 2013, guvernérem banky byl tehdy Miroslav Singer. Předtím ČNB naposledy intervenovala v roce 2002. Cílem banky bylo oslabit korunu kvůli hrozící deflaci. Kurz měny se před zákrokem pohyboval kolem 25,50 Kč/EUR, ČNB se rozhodla držet jej pomocí intervencí u hladiny 27 Kč/EUR.
Singera ve vedení ČNB vystřídal loni v červenci Rusnok, který je dlouholetým spojencem Zemana. Své jmenování do čela bankovní instituce uhájil i přes rozporné názory obou představitelů na politiku kurzového závazku.
Miroslav Kalousek očekává, že po ustálení bude koruna vůči euru asi o dvě koruny silnější než nyní.
Konec kurzového závazku České národní banky způsobil nárůst výnosů českých dluhopisů. Zatímco ve čtvrtek dopoledne byl výnos dvouletých dluhopisů ještě minus 0,35 procenta, po exitu vystřelil nahoru a po 13:00 byl kolem minus 0,16 procenta, nejvyšší úrovni od loňského srpna, řekl analytik Komerční banky Marek Dřímal.