Polsko bude razantně zvyšovat výdaje na obranu. Nejméně 2,5 procenta HDP
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Polští poslanci v pátek drtivou většinou hlasů z vládní strany i opozice schválili zákon, který počítá se zvyšováním výdajů na obranu na úroveň nejméně 2,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2030. V současnosti Poláci vynakládají na armádu dvě procenta HDP, pro rok 2020 zákon počítá s obranným rozpočtem na úrovni 2,1 procenta HDP.
„Jde z jedné strany o plnění závazků přijatých všemi členy Severoatlantické aliance, z druhé pak o odpověď na nebezpečí, kterým Polsko čelí z Východu,“ prohlásil ministr obrany Antoni Macierewicz v zjevné narážce na Rusko.
Pro zákon hlasovalo 434 poslanců, jediný hlas byl proti a pět zákonodárců se zdrželo. Spolu se zvyšováním výdajů na armádu má počet vojáků vzrůst z nynějších přibližně 130 000 na 200 000 v roce 2030.Letošní rozpočet počítá na obranu s téměř 38 miliardami zlotých (asi 232 miliard Kč).
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v červnu uvedl, že obranné výdaje evropských členů paktu a Kanady letos vzrostou o 4,3 procenta, čímž porostou třetí rok v řadě. Připomněl také, že členové aliance na summitu v Newportu ve Walesu v roce 2014 a znovu loni ve Varšavě přislíbili, že se během deseti let přiblíží k vynakládání dvou procent HDP na obranu. Momentálně tento cíl plní jen pět zemí, v čele se Spojenými státy (3,6 procenta), následovanými Řeckem, Estonskem, Británií a Polskem, poznamenala agentura AFP.
Česko se v NATO zavázalo, že do roku 2020 bude na obranu dávat 1,4 procenta HDP a do roku 2025 dvě procenta. Loni ministerstvo obrany nevyčerpalo téměř čtyři miliardy korun a výdaje na obranu tak klesly pod jedno procento HDP.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.