Ruská armáda se přesouvá na samé izraelské hranice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruská armáda se po dohodě mezi americkým a ruským prezidentem Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem přesouvá do syrského města Kunejtra, které leží jen 5 km od izraelských hranic. Město přitom formálně stále patří do demilitarizované zóny u Golanských výšin z doby po ukončení izraelsko-arabských válek. Izrael s umístěním ruských vojáků nesouhlasí. Informuje o tom izraelský web debka.com.
Ruská armáda má v regionu plnit policejní roli. Podle serveru debka.com, který má blízko k izraelským zpravodajským službám, se na tom dohodl Trump se svým ruským protějškem Putinem v Hamburku začátkem července. Jde o jeden z kroků vyjednaného příměří v Sýrii. Izrael však oběma velmocem oznámil, že s umístěním ruských vojsk v bezprostřední blízkosti svých hranic nesouhlasí.
Argumentem obou velmocí bylo, že první zóna příměří, jenž byla vyhlášena na jordánské hranici v oblasti Dará, se brzy rozpadne, pokud se nevytvoří i podobná zóna na izraelské hranici. Izraelské vojenské a zpravodajské zdroje však s tímto názorem nesouhlasí s ohledem na nedodržování podmínek příměří v první zóně.
Izrael se nemůže smířit s tím, že v oblasti nadále zůstávají síly Hizballáhu. Absence jakéhokoliv závazku Trumpa s Putinem, který by donutil síly Hizballáhu oblast opustit, vedla k oficiálnímu odmítnutí syrského příměří v této oblasti Izraelem. Region Kunejtra byl po značnou část války v Sýrii odříznut od ostatní části země územím, které ovládal teroristický Islámský stát.
Představitelům Izraele navíc vadí zneužívání humanitární situace v oblasti k ruské propagandě. V oblasti se začaly objevovat ruské humanitární organizace a doktoři, kteří za pozornosti médií rozdávají civilistům balíčky a poskytují jim zdravotní péči. „Kde byli Rusové, když byla oblast celé roky válkou odříznuta od zásob?,“ ptá se debka.com. „To Izrael poskytoval celé roky humanitární pomoc této oblasti.“
Izrael zde za poslední roky poskytl pomoc asi 200 000 lidem v 80 vesnicích. Jen v minulém roce poslal Izrael do oblasti přes půl miliónu litrů paliva, 360 tun potravin, 77 tun oděvů a obuvi, desítky generátorů a poskytoval civilistům lékařskou pomoc.