Omezená svoboda v Hongkongu

Peking hrozí novým hongkongským poslancům

Omezená svoboda v Hongkongu
Peking hrozí novým hongkongským poslancům

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čína v úterý varovala nově zvolené hongkongské poslance, aby se nevyslovovali pro nezávislost Hongkongu. Kdokoli bude prosazovat hongkongskou nezávislost, může být potrestán, uvedla podle zpravodajského serveru BBC čínská státní média.

Varování z Pekingu přichází poté, co ve víkendových volbách do hongkongské Zákonodárné rady bylo zvoleno šest mladých kandidátů, kteří podporují právo Hongkongu na sebeurčení. Čínská vláda zdůraznila, že je „zásadně proti“ jakýmkoli aktivitám podporujícím samostatnost Hongkongu, ať už na půdě Zákonodárné rady či mimo ni.

Většinu v Zákonodárné radě budou mít nadále propekingští politici, a to i díky volebnímu systému. Obyvatelé Hongkongu v hlasování totiž vybírali jen 40 zástupců do 70členné rady. O zbylých 30 křeslech rozhodují místní zájmové skupiny, které jsou většinou nakloněny užší spolupráci s Pekingem.

Hongkongská prodemokratická opozice získala 30 mandátů, čímž si polepšila o tři křesla oproti dosavadnímu stavu. Má tak více než třetinu mandátů, což jí umožňuje blokovat některé zákony.

Jedním z lidí, kteří byli zvoleni do Zákonodárné rady, je jeden ze studentských vůdců předloňské revoluce Nathan Law, který kandidoval za stranu Demosisto, kterou spoluzakládal. Třiadvacetiletý Law je historicky nejmladším zákonodárcem v hongkongské historii. Letos v srpnu přitom unikl trestu vězení za organizaci demonstrací. Trest za „podněcování a účast na nepovolených shromážděních“ si spolu s kolegy odpracuje.

Law považuje výsledek voleb za velký úspěch, upozorňuje však, že prodemokratičtí lídři nyní musí postupovat proti čínské komunistické straně jednotně, aby dosáhli svých cílů.

Hlasování bylo nejdůležitější od roku 1997, kdy správu nad někdejší britskou kolonií převzala čínská vláda. Byly to první volby od předloňských prodemokratických demonstrací, které v době svého vrcholu přitáhly do ulic na 100 tisíc lidí.

,

6. září 2016