17. listopad v ulicích: demonstranti zastavili průvod zemanovců Prahou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
17. listopad si připomněli lidé demonstracemi po celé republice. V Praze dopoledne uctili akademici, studenti i politici památku roků 1939 i 1989 na Albertově. Další pietní akce se konaly na Národní třídě či u Hlávkovy koleje, kde položili věnce například předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a šéf hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš a předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Na konec svátečního dne se v 19:30 po celé zemi rozezněl „Občanský budíček“, kterým chtějí organizátoři Festivalu Svobody probudit lidi ze spánku.
Na odpoledne bylo jen v Praze naplánováno více než 30 shromáždění. Na Letné se například sešlo kolem 600 podporovatelů Miloše Zemana. Naopak na Hradčanském náměstí lidé jeho politiku kritizovali a poté průvod s protizemnovskými transparenty prošel až na Betlémské náměstí. Na Staroměstské však došlo ke střetům s antifašisty a situaci musela řešit policie.
21:50 Pamětníci totality, včetně Bradyho, dostali Ceny Paměti národa
Bojovníkům proti komunistické totalitě Ludmile Váchalové, Jitce Malíkové, Antonu Tomíkovi a Rudolfu Dobiášovi a přeživšímu z koncentračních táborů Jiřímu Bradymu byly dnes v pražském Národním divadle uděleny Ceny Paměti národa. Jimi oceňuje obecně prospěšná společnost Post Bellum od roku 2010 pamětníky zlomových momentů minulého století. Tři z laureátů dorazili osobně. Dobiáš se ze zdravotních důvodů nemohl dostavit a Brady žije v Kanadě. Ceny Paměti národa letos nemají podobu plastiky. Organizátoři se zeptali oceněných, co by sami chtěli, a jejich přání jim pak vyplnili. Váchalová si přála knihu s promluvami kardinála Tomáše Špidlíka a s nadsázkou i rakev, takže kromě knihy dostala i voucher na rakev. Při svém neobvyklém přání se inspirovala šumavskými povídkami Karla Klostermanna. „Šumaváci jsou ohromně praktičtí lidi. Jestliže měli někoho nemocného, tak si na podzim koupili rakev. Když umřel, byla k užitku, když neumřel, tak si do ní dávali jablka,“ řekla Váchalová.
21:12 Devět zadržených
Policisté při dnešních akcích k výročí 17. listopadu zadrželi v Praze devět lidí. Většinu z nich kvůli tomu, že neuposlechli jejich výzvy v Křižovnické ulici, kde průvod sympatizantů prezidenta Miloše Zemana zablokovali jeho odpůrci. Osm lidí nyní čelí podezření z přestupkového jednání neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Jednoho muže policisté zadrželi na Jiráskově mostu kvůli údajné propagaci nacismu.
19: 40 Lampionový průvod v Brně
Na lampionový průvod, který se v Brně každoročně večer 17. listopadu koná, přišly letos stovky lidí. Po cestě z Moravského náměstí na Kraví horu si lidé připomněli tragické události roku 1939, řekla dnes ČTK jedna z organizátorek Karla Kuželová z Nadačního fondu studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Průvod bývá v Brně v Den boje za svobodu a demokracii nejmasovější akcí. Ostatní demonstrace včetně extremistických letos přitáhly nejvýše 200 lidí.
19:30 Občanský budíček na Václavském náměstí
Václavským náměstím se rozezněl budíček. Oslava 17.listopadu #velvetrevolution pic.twitter.com/aSDV0cFqxb
— Honza Řápek (@honzarapek) 17. listopadu 2016
18:50 Bojoval písněmi Marty Kubišové proti zemanovcům
Pochod zemanovců, kteří se na Staroměstské střetli s levicovými demonstranty se nakonec policistům podařilo provést ulicemi až na Betlémské náměstí. Tam si vyslechli další projevy, do kterých jim ale jeden z obyvatel okolních domů hlasitě pouštěl písně Marty Kubišové. Na závěr si demonstranti zazpívali českou hymnu a přibližně v 18:30 se rozešli.
18:30 Účast na Koncertě pro Budoucnost na Václavském náměstí
18:15 Policie se snaží zprůjezdnit Křižovnickou ulici
Extremisté směřují na Betlémské náměstí, které je jen kousek od Národní třídy. Zde by měl průvod skončit.
18:10 Tomáš Halík vystoupil na Václavském náměstí
„My, kteří jsme zde stáli v listopadu 1989, víme, že to byly dny hněvu i naděje. Dnešek je také dnem hněvu. Lidé kolem prezidenta zrazují ideály 17. listopadu,“ řekl na Václavském náměstí katolický kněz Tomáš Halík.
18:05 Lidský řetěz na Národní třídě
Lidský řetěz se svíčkami dnes na pražské Národní třídě oslavoval svobodu a připomínal oběti komunistického režimu. Byl ale kratší, než pořadatelé z platformy Bezkomunistů.cz doufali. Od pamětní desky připomínající události listopadu 1989 nedosáhl ani na úroveň Národního divadla. Organizátoři přitom chtěli spojit Národní třídu s památníkem obětí totalitních režimů na Újezdě, tedy na opačném břehu Vltavy.
18:00 „Běžte domů, spletli jste si dobu“
Odpůrci průvodu skandovali „Vaše děti budou jako my“ a „Běžte domů, spletli jste si dobu“. Druhá strana hlasitě pískala. V Křižovnické ulici policisté megafonem vyzvali přítomné demonstranty, aby přestali blokovat ulici, jinak použijí donucovací prostředky. Doprava v Křižovnické ulici je přerušena, tramvaje stojí.
**** clink rendering error ****17:55 „Ať žije Zeman“
Odpůrci pochodu se nejprve pokusili zablokovat Mánesův most, asi 30 lidí si sedlo na vozovku. Policisté průvod příznivců Zemana provedli až na Palachovo náměstí. Účastníci pochodu mají vlajky a transparenty s nápisy „Ať žije Zeman“. Asi stovka odpůrců průvodu z Letné zablokovala ulici Široká a křičela „Ani krok židovským městem“. Policie průvod odklonila přes Křížovnickou, kterou vzápětí odpůrci zablokovali také.
**** clink rendering error ****17:50 Demonstranti zastavili průvod zemanovců
Prahou jde průvod sympatizantů prezidenta Miloše Zemana a krajní pravice, který vyrazil z Letné a míří na Betlémské náměstí. Pochodu se ale snažili zabránit jejich odpůrci, kteří se jim postavili na Palachově náměstí u filozofické fakulty. Oba tábory oddělili policejní těžkooděnci se psy. Na obou stranách byly stovky lidí. Nakonec podle dostupných informací se prozemanovsky orientovaní demonstranti pokusili obejít blokádu přes Mariánské náměstí.
17:40 Střet extremistů
Policie řeší možný střet extremistů z Národní demokracie a antifašistů na Staroměstské a stahuje na místa posily. Davem se ozývá „Nic než národ“ a „Ať žije Zeman“. Extrémisté údajně směřují na Václavské náměstí. Policie však z bezpečnostních důvodů uzavřela Pařížskou ulici.
17:20 Extremisté z Národní demokracie
Účastníci pochodu z Letné se dali do pohybu a směřují do centra, kdy dochází ke střetům s antifašisty. V Praze před Filosofickou fakultou jsou asi dvě stovky odpůrců extremistické Národní demokracie, která pořádá pochod z Letné, kde demonstrovali podporovatelé Miloše Zemana. Policie je odděluje od průvodu.
17:00 Satirický průvod masek Sametové posvícení s maskou Zemana či Krnáčové
Průvod poukázal například na prezidenta Miloše Zemana, vztahy s Čínou nebo potřebu používání obnovitelných zdrojů. Průvod, v němž bylo několik desítek lidí, se vydal z Kampy přes Karlův most a Národní třídu na Václavské náměstí. Tam se připojí ke Koncertu pro budoucnost.
Vedle masky Miloše Zemana a namalovaného lva z českého státního znaku byla v průvodu také zlatá panda. Na nosítkách ji nesli lidé za několika symbolickými obrazovkami televize „Pandov“, na kterých byl například prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík nebo pražská primátorka Adriana Krnáčová.
16:50 Zemana na Letné podpořil i Ortel
Vystoupení Tomáše Ortela, frontmana kapely Ortel známé xenofobními texty, který v minulosti účinkoval i v neonacistické hudební skupině, proběhlo v odpoledních hodinách. Lidé drželi transparenty s nápisy „Ať žije Zeman“ nebo zelené karty s fotkou prezidenta Zemana.
16:40 Václav Klaus na Národní třídě
16:10 Z Hradčanského náměstí se přesouvají demonstranti kritizující Miloše Zemana a míří na Václavské náměstí.
Demonstranti s sebou nesou velké červené trenky či transparenty s protizemanovskými nápisy.
**** clink rendering error ******** clink rendering error ****16:00 Začal Koncer pro budoucnost na Václavském náměstí
Koncert zahájil písničkář Jaroslav Hutka. Dále vystoupí například skupina N.O.H.A., Michal Hrůza a Kapela Hrůzy, Laura a jeji tygři, Michal Pavlíček, Monika Načeva, Matěj Ruppert, Barbora Poláková, Zrní, Vypsaná fiXa či Tonya Graves.
O apolitické shromáždění, jak ho organizátoři původně představovali, se však podle demonstrantů na místě, kteří drží transparenty s kritikou Miloše Zemana či dalších čelných představitelů České republiky, nejedná.
Mezi řečníky budou například Helena Illnerová, Olga Sommerová, Tomáš Halík, Mikuláš Bek, Jiří Menzel, Bolek Polívka, Jiří Mádl či Marek Wollner. V 19:30 se v rámci Festivalu svobody rozezní Občanský budíček, kterým chtějí organizátoři společně s občany probudit lidi ze spánku.
15:50 Osmačtyřicetiletý muž pouštěl z auta nacistickou hudbu a mluvené slovo
Policisté muže zadrželi za údajnou propagaci nacismu. Podle nich pouštěl ze zvukové aparatury, kterou měl na autě, hudbu a mluvené slovo s nacistickou tématikou. Řidiče vozu se zvukovou aparaturou policisté zastavili kolem 12:30 na Jiráskově mostu. Důvodem byla reprodukovaná hudba a mluvené slovo, u kterých policisté měli podezření, že jsou s nacistickou tématikou, což jim muž následně potvrdil. „Kriminalisté po konzultaci se státním zástupcem v nejbližší době zahájí úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka,“ uvedla policie.
15:40 Zemana přišlo na Letnou podpořit zhruba 600 lidí
Přítomní vyjádřili nesouhlas s českou migrační politikou, kritizovali také premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a další členy vlády. Organizátoři původně po skončení demonstrace plánovali pochod k Úřadu vlády, zatím ale není jasné, jestli se uskuteční.„Mluvme pravdu, šiřme pravdu a zejména pravdu, jen tak můžeme vzdorovat čistému zlu, které chce naší zemi vymazat z mapy a jehož poskoci dnes zablokovali Prahu,“ řekla ve svém projevu jedna z mluvčích Julie Královská. Publikum její slova odměnila hlasitým potleskem.
15:30 Na Hradčanském náměstí v Praze se sešly stovky lidí
Na shromáždění s názvem Nezapomínáme! se objevily transparenty s nápisy „Tahle země patří všem“, zřejmě jako reakce na jeden ze Zemanových projevů, v němž konstatoval opak, „Nechceme další totalitu“, „Nechci prezidenta lháře“, „Lžeman“ nebo i velké červené trenýrky odkazující evidentně na akci skupiny Ztohoven, jejíž členové je vyvěsili na Hradě místo prezidentské standarty. Mnozí lidé měli stejně jako při takzvané sametové revoluci v roce 1989 připnuté na oblečení české trikolory. Nad hlavami shromážděných vlály i vlajky Evropské unie, Severoatlantické aliance a Tibetu.
15:00 Křest knihy Náš Václav Havel
Ve výroční den začátku sametové revoluce, která z někdejšího disidenta rychle udělala prezidenta, pokřtili dnes v Praze knihu Náš Václav Havel. Obsahuje 27 rozhovorů se známými osobnostmi české společnosti jako je například politik Karel Schwarzenberg, zpěvačka Marta Kubišová, textař a kandidát na prezidenta Michal Horáček, kardinál Dominik Duka či bývalý politik Alexandr Vondra. Týkaly se především Václava Havla, ale i nejpodstatnějších okamžiků československé a české historie posledního půlstoletí. Rozhovory s osobnostmi české společnosti vedli novináři Jan Dražan a Jan Pergler.
**** clink rendering error ****14:45 Narušení shromáždění na Můstku
Narušení na Můstku zaznamenala policie kolem 13:30. „Zaznamenali jsme snahy o narušení odlišně smýšlejících uskupení na pražském Můstku. Situaci nakonec vyřešili a zvládli především policisté antikonfliktního týmu s kolegy z pořádkové služby. Po nezdařilém pokusu se skupinka narušitelů odebrala zpět na Jungmannovo náměstí, tedy místo jejich původního shromáždění,“ píše Policie ČR. Jungmanovo náměstí mají od 11:00 do 19:00 rezervované podporovatelé SPD a aktivisté z organizací jako Ne radikálnímu islámu či STOP Evropské unii. Na Můstku se střetli s účastníky demonstrace a pochodu Nacionalismus není alternativa.14:25 Akce „Nezapomínáme“ na Hradčanském náměstí
Akce na Hradčanském je nahlášená od 14:00 až do 16:30. Vystoupit by zde měli například Martin C. Putna, Jiřina Šiklová či Daniel Kroupa. Akce je pořádána v rámci Festivalu Svobody.
14:20 Schapiro na Národní třídě byl
Visited Hlávkova kolej & Národní třída to mark Nov 17 holiday. USA will always have special bond with those who fight tyranny & seek freedom pic.twitter.com/sO1Dm8hHWR
— Andrew Schapiro (@AndySchapiro) 17. listopadu 2016
14:15 17. listopad z ptačí perspektivy
14:12 Demonstrace na podporu Miloše Zemana na Letné
Na Letné se zatím sešlo kolem 200 lidí, kteří zde vyjadřují podprostoru Miloši Zemanovi a podepisují petici za zákaz právě šaría v České republice. Demonstranti ho zároveň vyzývají k tomu, aby znovu kandidoval.
Řečníci kritizují například Bohuslava Sobotku či Daniela Hermana. Tématem se stala také migrační krize či nestrannost médií.
14:10 Mše za svobodu
Poděkování za svobodu dnes vyjádřili i věřící v kostele svatého Ignáce z Loyoly na pražském Karlově náměstí při mši, která se nesla ve znamení poděkování za svobodu. Účastníci, mezi nimiž byli i někteří politici KDU-ČSL a jedna z tváří takzvané sametové revoluce, herec Jan Potměšil, se potom vydali k památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídu.
14:00 demonstrace Nacionalismus není alternativa
Pochodu a demonstrace Nacionalismus není alternativa, která chtěla upozornit na narůstající rasismus a xenofobii ve společnosti a na autoritářství v politice, se zúčastnilo asi 300 lidí. Akci pořádala Iniciativa Ne rasismu a celá akce proběhla bez problémů.
13:30 Zaplněný Albertov
Fotografie zaplněného Albertova při projevech rektorů Tomáše Zimy, Mikuláše Beka a bývalého předsedy Senátu Petra Pitharta.
13:20 Fialův oběd s disidenty
Předseda ODS Petr Fiala poobědval s několika aktéry listopadových událostí roku 1989.
— ODS (@ODScz) November 17, 2016
- listopad, @P_Fiala, Čuňas, Žáček, Bartuška, Štěpánová, Vondra, Benda, Fištejn, Marko a další, kteří byli tehdy „při tom“ #nezapomínáme pic.twitter.com/syzDy4axx4
Štěpánová, rodina Bendových, Vondra, Čuňas, a spousta dalších, kteří „u toho tehdy byli“. Takhle si @ODScz připomíná výročí. @P_Fiala pic.twitter.com/WoNGeb0yM3
— Jana Havelková (@J_Havelkova) 17. listopadu 2016
12:30 Babiš mluví o demokracii
Svoboda a demokracie nejsou podle Ministra financí Andreje Babiše ohroženy. Tuto atmosféru se podle něj snaží některé osoby lidem namlouvat a vytvářet špatnou náladu. „Je třeba se ptát, proč takovou atmosféru vytvářejí. Lidi jsou nespokojení s některými politiky, nikoliv se systémem,“ říká Babiš.
12:20 Petr Pithart na Albertově vyzval studenty k aktivitě
„Co předvídáme dnes, po 27 letech od listopadu 1989? Dnes žijeme v parlamentní republice, ale není málo těch, kteří by chtěli mít v čele státu vůdce, aby se mohli spoléhat na to, že ten nahoře všecko za ně zařídí. Máme dobrou ústavu, horší je, že málo nám vadí, když se jí nedbá. Lišíme se od vyspělejších zemí bohužel neochotou respektovat pravidla. Je to bohužel takový český národní sport – ošidit stát, instituci, obchodního partnera. Sport, na který jsme jaksi podivně hrdí – Na nás si nikdo nepřijde. Ani ti v Bruselu. Ale oni si přijdou,“ řekl Pithart na Albertově.
Pithart se kriticky vyjádřil i k nadcházejícím volbám do Poslanecké sněmovny. „Tentokrát to máte v rukou. Jste přeci voliči. Říká se to o každých volbách, takže neřeknu, že ty následující budou nejdůležitější, ale myslím si to. Budeme si v nich příští rok na podzim moci vybrat vedle normálních stran také firmu, dokonce rodinnou firmu, firmu stále více prosperující. Věřím, že nám včas dojde, že každá firma má své personální oddělení, kde jsou připraveny formuláře s výpovědmi. To je přece firma. Firma se liší od politické strany přece také tím, že se v ní doopravdy nehlasuje, leda tak na teambuldingových setkáních o tom, zda bude po večeři tanec nebo společenské hry,“ řekl na adresu hnutí ANO Andreje Babiše bývalý předseda Senátu.
Neuspokojují ho prý ubezpečování českých politiků, že Česko je součástí západních struktur. „Ani se nenadějeme a mohli bychom se octnout v objetí panterů z východu, třeba toho, o kterém jsme se dozvěděli, že je strategický a že umí dobře stabilizovat umrtvenou společnost,“ uvedl v narážce na pročínské prohlášení českých ústavních činitelů. Za svá slova sklidil Pithart několikrát veliký aplaus zaplněného Albertova.
„Nedejme se napálit a chtějme vědět, která politický strana nebo kteří politikové a vlivní lidé kolem nich mají z hospodářských a obchodních vztahů s Čínou finanční prospěch,“ řekl.
12:00 Rektoři a studenti na Albertově
Slovo si jako první vzal rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který připomněl historické souvislosti setkání na Albertově, ale také vzpomněl na minulý rok, kdy se studenti na Albertov nedostali. „Studenti nesměli loni na tato místa vstoupit. Čekáte, že budu jmenovat, ale nadělejme reklamu lidem, kteří si toto nezaslouží. V letošním roce jsme nic podobného nepřipustili a proto tu dnes svobodně můžeme stát. Jednota a solidarita akademické obce mě těší,“ řekl Tomáš Zima. Dále řekl, že je třeba zdůrazňovat více to, co nás spojuje, nikoli rozděluje. A právě pro toto spojování je podle něj ideální univerzitní půda.
Albertov, 12:00#17listopad #Albertov pic.twitter.com/OH5YeDgZnZ
— Lukáš Řezník (@rezniklukas) 17. listopadu 2016
Promluvil také rektor Masarykovy univerzity v Brně a řekl, že se podle něj střídají nepravidelně střídají pravicové a levicové síly či autoritářská a liberální období. „Ta liberální období v našich moderních dějinách byla pouze dvě. Dvacetiletí první republiky a dvacetiletí po roce 1989. To druhé dvacetiletí v posledních letech očividně eroduje pod tlakem autoritářských tendencí a je v celku lhostejné, zda se maskují jednou jako manažerská představa o řízení státu nebo strach bz cizinců a imigrantů, anebo se nemaskují vůbec jako čerstvý poslanecký návrh na to, aby byl zaveden trest za urážku císařského majestátu,“ kritizoval aktuální poslanecké počínání Mikuláš Bek.
11:50 Na demonstrace se připravují i policisté, kteří jsou podle informací PČR se svolavateli i organizátory akcí v kontaktu.
„Do této doby jsme nezaznamenali jakékoliv narušení veřejného pořádku a nemuseli jsme řešit žádné protiprávní jednání,“ uvádí Policie ČR ve svém prohlášení.
11:40 Na Albertově se scházejí kandidáti na prezidenta. Na fotografiích jsou Michal Horáček a Marek Hilšer.
Kandidáti na prezidenta už se schází. #Albertov #17listopad pic.twitter.com/ZS6XdgNSzX
— The Student Times (@TheStudentTimes) 17. listopadu 2016
11:30 Demonstrace proti nacionalismu
Asi 300 lidí dopoledne vyrazilo z Vrchlického sadů v Praze na demonstraci Nacionalismus není alternativa a míří do Jungmannovy ulice, kde podle organizátorů zazní projevy. Pochod doprovází asi dvacítka policistů, protestující nesou transparenty s protinacionalistickými nápisy. Skandují „Nikdo není ilegální“ a „Nacionalismus tu nemá místo“.
11:10 Památku Dne boje za svobodu a demokracii si připomínají i opoziční politici.
#17listopad #HlavkovaKolej pic.twitter.com/JRuZZQfeWG
— ODS (@ODScz) 17. listopadu 2016
Narodní třída teď #17listopad pic.twitter.com/RQItGTSvoq
— ODS (@ODScz) 17. listopadu 2016
09:45 Před Hlávkovou kolejí si 17. listopad připomněl i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Před Hlávkovou kolejí si připomínáme 17. listopad. pic.twitter.com/MyPx38Kg3v
— Univerzita Karlova (@UniKarlova) 17. listopadu 2016
09:35 Milan Štěch: Ani jedno z výročí 1939 a 1989 nesmí být předmětem politických bojů
Výročí nemají být stavěna proti sobě, veřejní činitelé by měli uctívat obě dvě, uvedl. Jako osudový den, který prochází českými dějinami, připomněl 17. listopad premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „I když jsme prošli těžkým obdobím transformace, které bohužel pro příliš mnoho lidí znamenalo velkou sociální nejistotu, i když nově vytvořený demokratický stát nedokázal naplnit všechny naděje občanů, které měli v listopadu 1989, posunuli jsme osud země správným směrem,“ řekl k vývoji země po listopadu 1989.
Piety u Hlávkovy koleje se zúčastnili také ministr financí Andrej Babiš, ministryně školství Kateřina Valachová, pražská primátorka Adriana Krnáčová, ministr obrany Martin Stropnický, náčelník Generálního štábu Josef Bečvář, někteří velvyslanci a zástupce Kanceláře prezidenta republiky. Prezident Miloš Zeman se letošních oslav 17. listopadu nebude účastnit. Za svou loňskou účast na protiislámském shromáždění na Albertově, tradičně zasvěcenému studentským oslavám, sklidil kritiku.
09:30 Vzpomínkové akce u Hlávkovy koleje
Desítky lidí, političtí představitelé státu i několik pamětníků dnes u pražské Hlávkovy koleje uctili památku padlých studentů z tragických událostí roku 1939. Připomínal se také listopad 1989, jehož události začaly právě připomínkou zatčení a zavraždění studentů na počátku nacistické okupace a vedly ke svržení komunistického režimu. Památku Jana Opletala a dalších popravených studentů připomněl v hlavním projevu předseda Senátu Milan Štech (ČSSD), podle něhož byli morálním symbolem pro okupovaný národ.
09:00 Zástupci ČSSD 17. listopadu uctili památku studentů nejprve na Národní třídě
„Pro sociální demokracii je 17. listopad 1989 dnem, kdy se po 40 letech totalitního režimu znovu otevřela cesta k obnově svobody. Sociální demokraté vždy stáli na straně demokracie a právního státu,“ uvedl Bohuslav Sobotka.
„Je důležité o svobodu a demokracii pečovat, získávat pro ni podporu, což není vždycky jednoduché,“ řekl novinářům Sobotka. Mnoha lidem se podle něho nežije dobře, a proto jsou na demokracii naštvaní. Pokud si má demokracie a svoboda podporu udržet, je podle ministerského předsedy důležité, aby měl demokratický stát silný sociální rozměr.
Sobotka, kterého doprovodili taky ministři Jan Mládek a Lubomír Zaorálek a místopředseda ČSSD Martin Starec, soudí, že demokratický systém nenaplnil všechna očekávání listopadu 1989. „Přesto si myslím, že to bylo správné rozhodnutí,“ dodal.
Babiš označil svobodu a demokracii za největší hodnoty. „Nemyslím si, že by svoboda a demokracie byly ohroženy, jak se to dnes snaží někdo lidem namlouvat a vytvářet špatnou náladu,“ řekl novinářům. Zdůraznil, že lidé mohou volit Parlament i prezidenta. „Měli bychom bojovat hlavně za dobrou náladu, společnost by se měla spojovat,“ uvedl ministr. V současnosti není taková doba, aby se prezident a vláda musely měnit na náměstích, dodal Babiš. K památníku s ním přišli taky ministři Martin Stropnický, Karla Šlechtová a Robert Pelikán a pražská primátorka Adriana Krnáčová.
U památníku stál i muž s transparentem proti politikům. Stálo na něm, že je z politiků „zhnusen“ včetně prezidenta a „fracka tiskového mluvčího Ovčáčka“.
Na Národní třídě zasáhla 17. listopadu 1989 tehdejší komunistická policie proti studentskému průvodu. Událost odstartovala takzvanou sametovou revoluci, která znamenala pád socialismu v někdejším Československu.