Posílení přítomnosti NATO v Evropě

Do Německa dorazily tanky USA, v Polsku přistáli vojáci. Kvůli obavě z Ruska

Posílení přítomnosti NATO v Evropě
Do Německa dorazily tanky USA, v Polsku přistáli vojáci. Kvůli obavě z Ruska

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Největší armádní náklad od dob pádu Sovětského svazu připlul v pátek z USA do severoněmeckého přístavu Bremerhaven, píše BBC. V Německu byly vyloženy první z celkem 87 tanků a 144 amerických vojenských strojů, které doprovodí na 3 500 vojáků. V polské Vratislavi také v sobotu přistálo prvních 250 amerických vojáků, dorazili jen s lehkými osobními zbraněmi. Základnu budou mít v západopolské Zaháni.

Cílem tohoto vojenského nasazení, nové fáze v rámci dlouhodobé operace Atlantic Resolve reagující na ruskou agresi na Ukrajině, je uklidnit obavy z dalšího vojenského konfliktu ve východní Evropě. Jednotky severoatlantické aliance by měly zůstat na evropském území po následujících devět měsíců. Zvýšení vojenské přítomnosti na kontinentu je tak zejména demonstrací solidarity v rámci NATO.

Americké tanky dorazily do Německa - Shutterstock

Jednotky se shromáždí nejprve v Polsku, poté se roztáhnou po dalších sedmi zemích od Estonska po Bulharsko, zatímco vedení zůstane v Německu, uvedla BBC.

Kritici se ale zároveň obávají, že se posílením obrany NATO napětí ve vztazích s Moskvou ještě zvýší. Šéfové levicových braniborských zastupitelstev například již vyzvali k dalšímu vyjednávání s Ruskem. Právě přes Braniborsko se totiž americké brigády během následujících dvou týdnů budou přesouvat.

Evropské země jsou ostražité již od ruské anexe Krymu v roce 2014. Jí přecházející série občanských protestů Euromajdan vedla k sesazení prezidenta Janukovyče, vytvoření nové prozatímní vlády a k ukončení proruské orientace země. Ruská federace následně aktivně destabilizovala Krym, vyslala tam svá vojska a dosadila vládu, která necelý měsíc poté vyvolala referendum vedoucí k odtržení Krymu od Ukrajiny.

Na východě Ukrajiny byla od propuknutí války na jaře 2014 dojednána řada příměří, která však byla narušována s postupně rostoucí intenzitou. Plně respektováno není ani poslední zastavení palby z konce loňského roku. Odhaduje se, že konflikt si doposud vyžádal přes 9 600 lidských životů. Je tak stálým ohniskem napětí mezi Ruskem a Západem.

,

7. ledna 2017