Kardinál Schönborn: Za islamizaci Evropy si mohou Evropané sami

Kardinál Schönborn: Za islamizaci Evropy si mohou Evropané sami

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rakouský kardinál a český rodák Christoph Schönborn nemá muslimům za zlé, pokud si přejí islamizaci Evropy. On sám by zase chtěl, aby jako kdysi převládlo křesťanství na Blízkém východě. Ústup křesťanství v Evropě podle něj mají na svědomí hlavně samotní Evropané. Teolog a filosof, o němž se uvažovalo jako o možném papeži, to uvedl v rozhovoru pro list Kronen Zeitung.

"Samozřejmě že si přeji, aby Štěpánský dóm zůstal živým křesťanským kostelem a místem modliteb a ne pouze turistickou atrakcí pro pět milionů turistů ročně. Ale ve Vídni již máme 200 islámských svatostánků. Že si náboženství navzájem konkurují, je staré jako svět," odpověděl 71letý Schönborn na otázku, zda se neobává, že ze slavného vídeňského chrámu může být jednou mešita.

Mít strach z islamizace Evropy je podle rodáka ze Skalky na Litoměřicku „nesmyslné, pokud sami nějak nepřispíváme k tomu, aby Evropa zůstala křesťanskou". „Když se v Nizozemí prodává jeden kostel za druhým, když jsou pro nás supermarkety důležitější než evropské křesťanské kořeny, neměli bychom se divit, že se křesťanství z Evropy vytrácí. Ale to není vina muslimů," uvedl vídeňský arcibiskup, o němž se spekulovalo jako o možném papeži v roce 2005, kdy byl nakonec do čela římskokatolické církve zvolen Benedikt XVI, i v roce 2013, kdy byl jako Benediktův nástupce vybrán František.

„Neměli bychom obviňovat muslimy, že chtějí Evropu islamizovat. Musíme vinit sebe, že neděláme dost pro udržení křesťanství v Evropě," dodal s poukazem na větší návštěvnost mešit než kostelů.

,

1. ledna 2017