Britové si na prsou hřáli džihád
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Někdy máme před sebou rozložených několik známých skutečností a my na ně zíráme, než si uvědomíme, že dohromady tvoří velmi jednoduché puzzle. Jako takové puzzle se začíná jevit příběh manchesterského atentátníka z tohoto pondělí.
Ví se, že rodiče Salmana Abediho přišli kdysi do Anglie z Libye, pachatel teď několik dní před útokem, který zatím stál 22 často velmi mladých životů, ve vlasti rodičů opět pobýval.
Rekonstruovaný itinerář teroristy tedy na chvíli přesměroval pozornost k Libyi, kde – zadruhé – v roce 2011 část Západu, vedená Británií a Francií, pomohla svrhnout režim bláznivého plukovníka Kaddáfího. Od té doby se Libye topí v chaosu, o prvenství soupeří dvě vlády a mezi nimi jsou islamisté z Islámského státu.
Třetí díl skládačky: Abedi se vracel přes Turecko, ale vyšetřovatelé předpokládají, že mezi Libyí a Tureckem si ještě stačil střihnout návštěvu Sýrie. Lze předpokládat, že to bylo buď na území ovládaném al-Káidou, nebo Islámským státem. Proti IS Západ včetně Británie přednostně bojuje, ale neměli bychom zapomínat, že IS je jen pozdní reinkarnací al-Káidy, vyrostl z ní. Přinejmenším al-Káidě v Sýrii Londýn nepřímo pomáhá – například tím, že už od onoho osudového roku 2011 neúnavně razí zásadu, že v Sýrii je ze všeho nejhlavnější odstranit režim Bašára Asada. Nebýt zahraničního povzbuzování, peněz a zbraní pro opozici (mnohem větší roli než Západ v tom všem hrají místní mocnosti a ovšem naši spojenci Turecko, Katar, Saúdská Arábie), Asad už by se svými spojenci zemi dávno opanoval a Sýrie by sice nebyla demokracie, ale taky ne logistické středisko pro teroristické útoky na Západě.
Když si složíme tyto tři dílky, z puzzle na nás zírá velkým písmem napsaná otázka: A nepomohla Británie náhodou v posledních letech vytvořit pařeniště, z něhož byl teď veden útok proti jejím dětem? Rodina Salmana Abediho pochází z východní části Libye, kde před šesti lety začalo povstání proti Kaddáfímu. Otec atentátníka Abediho byl a zřejmě stále je spjat s džihádistickou Libyjskou islámskou bojovou skupinou (LIFG).
Starosta Benghází kondoloval tento týden starostovi Manchesteru a v kondolenci Abediho a jeho souputníky nijak neomlouval, naopak. Tito extremisté, píše, napáchali ohromnou škodu i v Benghází, ačkoliv tvoří odhadem jen tři procenta obyvatelstva. „Povedlo se jim zničit městský přístav, letiště, jedinou univerzitu, zavřít devět z deseti nemocnic, vypudit z domovů více než čtvrtinu městského obyvatelstva a způsobit celkovou škodu odhadem za deset miliard britských liber.“
Nebylo to tehdy jen bombardování Kaddáfího pozic z britských a francouzských letadel, je to horší. Podle serveru Middle East Eye Británie po začátku tzv. arabského jara vypouštěla „své“ libyjské džihádisty, kteří v Británii po teroristických útocích v Londýně z července 2005 museli nosit čipy na ruce a trávit čas v domácím vězení, dala jim pasy a požehnání na cestu do boje proti Kaddáfímu. Ostatně takhle vyrazil s otcem bojovat proti režimu ve vlasti i Abedi. Tehdy to byl ještě nezletilý mladík, který podle dnešních obligátních vzpomínek vrstevníků kouřil trávu, pil a rád ponocoval. Když se v roce 2011 vrátil z bojů v Libyi, radikalizoval se a přestala s ním být zábava.
Podobné případy, kdy britské tajné služby vědomě nechají džihádisty odjet bojovat do Sýrie a po návratu policii doporučí nechat je na pokoji, poněvadž s nimi přece mají společného nepřítele, mapoval před rokem a půl v ojedinělé reportáži na BBC 4 (Al-Qaeda in Syria) Peter Oborne. I Abediho v posledních letech samotní Libyjci v Manchesteru několikrát nahlásili úřadům, ty si ho ale nevšímaly. Ministryní vnitra byla do loňska dnešní premiérka Theresa Mayová…
Závěr je zřejmý: v Londýně si mysleli, že džihádisty chytře nasadí v boji proti tradičním nepřátelům Západu, jako byli Kaddáfí nebo Asad (a předtím v Iráku Saddám Husajn). Džihádisté ale mají tu vlastnost, že se nějakými nevěřícími psy z dekadentního Západu nenechají ovládat a spíš dřív než později se jim vymknou. To bude dobré si připomenout, až zase bude příště českou diplomacii poučovat britský ministr zahraničí a tak jako Boris Johnson před pár měsíci v Praze požadovat, abychom zavřeli ambasádu v Damašku.