Konečně rostou mzdy. Ekonomika zařadila vyšší rychlost

Biblické vytržení nad HDP

Konečně rostou mzdy. Ekonomika zařadila vyšší rychlost
Biblické vytržení nad HDP

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

„Letíme vzhůru jako raketa.“ ‑ „Jako by zemi polil živou vodou.“ Nestačí mluvit o rekordech, překvapení, pozitivním šoku. Poté, co byly zveřejněny údaje o stavu ekonomiky v prvním čtvrtletí 2015, jsme se dočkali i vyloženě poetických titulků s náboženským podtextem. I když ohromný titulek „Vzkříšení“, kterým uvítala Mladá fronta DNES zprávy o ekonomickém růstu ve čtvrtém čtvrtletí roku 2013, letos překonán nebyl.

Nutno přiznat, že zpráva Českého statistického úřadu z prvního čtvrtletí 2015 musela překvapit i otrlé ekonomy. Ekonomika rostla o 3,9 procenta HDP rychleji než v prvním čtvrtletí roku 2014 a o 2,8 procenta rychleji než ve čtvrtém čtvrtletí 2014. Zvláště druhé číslo musí vzbuzovat náboženské vytržení, pokud se tedy experti Českého statistického úřadu nepřepsali. V Evropě je druhé nejrychlejší Rumunsko, které rostlo mezičtvrtletně o 1,6 procenta. A kdyby česká ekonomika stejně rychle rostla i ve zbytku letošního roku, tak by se proti loňsku zlepšila dvouciferným tempem.

Neuvěřitelnost takových čísel si uvědomili i sami statistici a ve stručné zprávě zdůraznili, že růst je ve skutečnosti o něco menší. Mezičtvrtletní růst HDP byl podle nich ovlivněn výběrem tabákové daně, který významně zhoršil bilanci posledního čtvrtletí 2014, a tím logicky pomohl prvnímu čtvrtletí 2015. K popisu ekonomického růstu je podle statistiků vhodnější jiný údaj, konkrétně hrubá přidaná hodnota (HPH), kde se sčítá produkce firem a platy jejich zaměstnanců. HDP a HPH jsou obvykle velmi podobná čísla, tentokrát je však mezičtvrtletní HPH významně nižší a dosahuje 1,7 procenta. I takový růst by byl neobvyklý, naposled jsme ho zažili v roce 2006. Znamenal by fakticky, že se Česko vyrovnalo nejrychleji rostoucím evropským ekonomikám, kterými byly loni Polsko, Maďarsko, Slovensko, pobaltské země a Rumunsko, pokud se nestalo úplným lídrem.

Tyto úvahy samozřejmě platí jen podmíněně, protože se publikovaná čísla mohou při revizích změnit až o jedno procento. Lze pochopit statistiky, kteří si stěžují, že jsou jejich data o hospodářském růstu považována pomalu za Písmo svaté, a proto jsou za každou revizi tvrdě kritizováni. Úprava o procento skutečně není nic významného, přesto může rozzlobit publicisty a ekonomy, kteří právě na základě tohoto jediného procenta psali vzletné ódy o ekonomickém zmrtvýchvstání. Ovšem i přes vliv tabáku a přes vyhlídku na možné revize jde brát údaje o HDP vážně. Pokud se obdobná data zopakují i ve druhém čtvrtletí, pak to bude znamenat, že ekonomika nabrala ještě vyšší rychlost než v minulém roce.

Tance chudých příbuzných

Předběžné údaje říkají jen málo o tom, odkud se vzala taková energie ke zrychlení růstu. „Klíčový význam měl pokračující růst téměř všech odvětví zpracovatelského průmyslu, zejména výroby dopravních prostředků a strojů a zařízení.“ Tak zní jediná vysvětlující věta, již se statistici dosud odvážili publikovat. Tím se opravdu leccos vysvětluje. Ze stejných zdrojů vyvěrá růst ostatních východoevropských zemí, a tak není divu, že i Česku začala prospívat pozice lacinější periferie německého průmyslového komplexu. Nabídku kvalitních, přesto levných pracovních sil ještě podtrhlo rozhodnutí České národní banky z listopadu 2013, podle nějž nebude vůči euru posilovat koruna. Proto tuzemské mzdy loni v přepočtu na eura klesaly a potěšily stratégy německého průmyslu. Efekt mzdového poklesu se mohl v plné síle projevit v růstu průmyslové produkce právě počátkem roku 2015.

Jestliže nízké mzdy v minulém roce nastartovaly výrobu, letos se mzdy naopak začaly zvyšovat tempem, jaký Česká republika dlouho nezažila. Údaje za celou ekonomiku budou k dispozici až počátkem června, zprávy z průmyslových podniků jsou však jednoznačné, například objem mezd tam v prvním čtvrtletí vyrostl o pět procent. Tím byl splněn druhý předpoklad růstu přidané hodnoty.

Zní to dobře, přesto důvod k náboženskému vytržení fakticky chybí. V přepočtu na eura je průměrná česká mzda na necelých dvou třetinách minimální mzdy v Německu. Můžeme tedy slavit, ale zatím pouze to, že se mzdová propast vůči Západu po letech opět začala zmenšovat.

22. května 2015