OPEC se dohodl na snížení těžby ropy, její ceny prudce rostou

OPEC se dohodl na snížení těžby ropy, její ceny prudce rostou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na dnešní schůzce ve Vídni dohodli na snížení těžby o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně.

Informoval o tom katarský ministr energetiky a prezident OPEC Muhammad Sálih Sadá. Jde o první omezení produkce kartelu od roku 2008. Ceny ropy se v reakci na dohodu vydaly prudce vzhůru. Severomořský Brent se tak po delší době vrátil nad 50 dolarů za barel.

Dohoda podle prezidenta OPEC vstoupí v platnost v lednu. Sadá uvedl, že Saúdská Arábie, které je klíčovým členem kartelu, sníží těžbu o 486.000 barelů denně. Upozornil také, že Indonésie se místo připojení k dohodě o snížení těžby rozhodla pozastavit své členství v OPEC.

Rusko, které nepatří mezi členy OPEC, je podle prezidenta kartelu připraveno snížit těžbu o 300.000 barelů denně. Saúdská Arábie i Rusko v současnosti těží přes deset milionů barelů denně.

Cena severomořské ropy Brent se kolem 18:00 SEČ nacházela těsně nad 50 dolary za barel. Připisovala si tak zhruba osm procent. V úterý se kvůli nejistotě ohledně dosažení dohody propadla o téměř čtyři procenta.

„Nervozita před posledním listopadovým dnem rozhýbala trh a cena ropy klesla ke 46 dolarům za barel. Dnešní vídeňské rozhodnutí vrací ropu zpět k úrovni 50 dolarů,“ komentoval zprávu analytik záložny Creditas Roman Koděra.

„Dnešní rozhodnutí OPEC může zdražit ceny benzinu a nafty až o čtyři koruny na litr. Toto zdražení by se mělo projevit během následujících tří až čtyř měsíců. Růst (cen) ropy bude pomáhat růstu cen všech energií včetně uhlí, zemního plynu či silové elektřiny,“ řekl ČTK analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl. Jediný impulz pro levnější pohonné hmoty vidí jen v ukončení intervence České národní banky, které by podle něj mohlo přijít během první poloviny příštího roku.

Bostl také řekl, že posílením koruny by se efekt dražší ropy částečně vyrušil. Současné ceny pohonných hmot se podle něj stávají zřejmě na delší čas novými minimy.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel.

,

30. listopadu 2016