VYHLÍDKOVÉ KOLO PRO PRAHU?

Památkáři ruské kolo na Smíchově nepovolí. S kolem ve Vídni se nedá srovnat

Ruské kolo by Praha 5 chtěla postavit na konci smíchovské náplavky na Hořejším nábřeží nedaleko železničního mostu - FOTO: Praha 5
VYHLÍDKOVÉ KOLO PRO PRAHU?
Památkáři ruské kolo na Smíchově nepovolí. S kolem ve Vídni se nedá srovnat

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Památkáři záměr postavit na smíchovské náplavce vyhlídkové kolo, který minulý týden prosadili radní Prahy 5, nepodporují. Radní podle nich zcela pomíjí fakt, že by kolo stálo v pražské památkové rezervaci. Srovnávat ruské vyhlídkové kolo třeba se slavným London Eye v Londýně nebo vídeňským kolem podle nich nejde.

„Záměr zbudování tzv. ruského či Ferrisova kola o výšce cca 60 m na Hořejším nábřeží zcela pomíjí fakt, že jde o pozemek, který má plošnou ochranu jako součást Pražské památkové rezervace. Jsou zde stanoveny jasné výškové limity pro jakékoliv stavby. Objekt o zvažované výšce by závažným a nežádoucím způsobem zasáhl do panoramatu historické části Prahy, které je vedeno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO,“ uvedl pro server ECHO24 ředitel Národního památkového ústavu v Praze Ondřej Šefců.

Atrakci tak památkáři podle Šefců nepodpoří. „Výstavba podobné atrakce v centru Prahy je z pohledu památkové péče nepřijatelná, v tomto smyslu bude posuzována i případná žádost,“ dodává Šefců.

Záměr postavit na náplavce ruské kolo schválili minulý týden radní. Starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09) doufá, že by kolo do oblasti přitáhlo více lidí a turistů. Jako příklad dobré praxe uvádí vyhlídkové kolo v Paříži, London Eye v Londýně nebo obří kolo ve vídeňském Prateru. „Městskou část stavba kola nebude stát vůbec žádné peníze. Naopak získá za nájem pozemku 56 500 Kč bez DPH měsíčně. Faktický zisk však bude pro Prahu 5 daleko vyšší, kolo přivede do oblasti turisty, čímž se podpoří místní podnikatelé,“ uvedl pro server ECHO24 Klíma.

Praha má lepší vyhlídky a zadarmo

Podle Šefců se ale ruské kolo na smíchovské náplavce nedá s těmi evropskými srovnávat. „V Paříži bylo otočné kolo instalováno v rámci miléniových oslav v roce 2000 a v roce 2004 bylo demontováno a stěhováno po různých lokalitách. Otočné kolo ve Vídni je historická technická památka z konce 19. století a je situováno mimo centrální část města v zábavním parku Prater,“ řekl serveru Šefců.

Nabízí se také otázka, zda by skutečně mělo kolo mezi turisty úspěch. „Vedle nevhodného záboru veřejné zeleně a rekreačního vybavení se zde nabízí oprávněná otázka, zda by tato otáčivá konstrukce byla skutečně tou proklamovanou atrakcí, srovnatelnou s Pražským hradem nebo ZOO,“ myslí si Šefců. Podle něj má navíc Praha zcela odlišný terén než například Londýn, a lidé tak budou stejně dávat přednost přirozeným vyhlídkám na obou březích Vltavy, které jsou navíc zadarmo.

Plán postavit ruské kolo navíc kritizuje opoziční Strana zelených. Ta upozorňuje na to, že kolo by mělo stát na místě loni zrekonstruovaného skate parku a fotbalového hřiště. Rekonstrukce obou sportovišť přitom městskou část vyšla na cca 6 milionů korun. Radnice Prahy 5 argumentuje tím, že skate park ani hřiště lidé moc nevyužívají a že pro obě sportoviště najde vhodnější lokalitu. Záměr kritizovala také pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a nesouhlasila s ním ani její náměstkyně Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).

Žádost o pronájem vznesla společnost Timsbury Capital. Ta byla podle rejstříku firem zaregistrovaná teprve na začátku dubna tohoto roku, což je další věc, kterou opoziční zelení kritizují. Radní Lukáš Budín (SZ) dokonce hovořil o korupci. „Opravdu se nebojím použít ani slovo korupce. Pan starosta se snažil tuto atrakci prosadit v minulém volebním období, tehdy se mluvilo o tom, že kolo bude stát na náměstí 14. října. Nyní to chce pronajmout společnosti, která vznikla před třemi měsíci,“ uvedl už dříve pro server ECHO24 Budín.

Klíma ale nemá s firmou Timsbury Capital žádný problém. „Pokud jde o kritizovanou ‚čerstvou‘ firmu – založení firmy není v této věci rozhodující. Řada firem se zakládá kvůli specializaci na pouhý jeden projekt. Nicméně jde o kvalitní nabídku, podloženou právě specializací, a o celosvětově uznávaného výrobce Dutch Wheals,“ dodal Klíma.

Provozovat vyhlídkové kolo má soukromá firma, která bude radnici měsíčně platit za pronájem pozemku 56 500 korun. Podle radnice je tak projekt pro městskou část výhodný, protože pro ni nepředstavuje žádné investice. Nájemné má být sjednáno na deset let, tedy do 31. prosince 2026.

11. července 2016