Starostové ukázali program. Chtějí víc mluvit do sociálních dávek a přidávat učitelům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) představilo svůj program, na který budou chtít nalákat voliče při podzimních sněmovních volbách, a také některé osobnosti, které jej reprezentují. Velkými tématy jsou pro ně podfinancování armády, nízké platy učitelů a obecně jejich nedostatek, ale také například tristní situace na českých dálnicích a silnicích. Mimo jiné by byli rádi, kdyby mohli starostové obcí více zasahovat do rozdělování sociální dávek.
„Jsme proevropské hnutí ctící své mezinárodní závazky v EU i NATO. Uvědomujeme si výrazný deficit, kterým rezort obrany trpí, a proto ho chceme začít racionálně snižovat,“ uvedl volební lídr STAN poslanec Jan Farský. Podle něj by část navýšeného rozpočtu měla jít také na rozšíření vojenského školství.
Školství obecně je ale pro starosty dalším velkým tématem. Učitelé by podle něj měli dostat výrazně přidáno. „Budeme prosazovat zvýšení platů učitelů na 130 procent průměrné mzdy. Zárukou budoucnosti je vzdělaná společnost, stát musí investovat do vzdělání, ne dávek,“ uvedl místopředseda strany Vít Rakušan, který je v civilním životě učitel.
Více pravomocí pro místní samosprávy
Peníze na platy učitelů chtějí vzít například tím, že zavedou funkční e-Government. Jako vzor si berou často jmenované Estonsko, kde se například firma dá založit přes internet během několika minut. Podle místopředsedkyně STAN Věry Kovářové by se tím mohla ušetřit až 2 procenta HDP.
Rezervy ale vidí právě ve zmíněných sociálních dávkách. Například by chtěli, aby starostové obcí mohli zasahovat do toho, kdo dostane dávky a kdo ne. Jsou podle svých slov mnohem lépe říci, kde jsou peníze využity efektivně a kde ne. „My známe velmi dobře situaci v obcích, víme, kdo ty dávky efektivně využívá a kdo je utrácí za alkohol pro svoje děti,“ dodal Rakušan.
Hnutí STAN se už v minulosti osvědčili významní odborníci, kteří je ve volbách podporují. V loňských krajských volbách ve Středočeském kraji zabodovala jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Programové priority v oblasti dopravy za STAN představil další odborník, a to bývalý ministr dopravy a bývalý děkan Fakulty dopravní ČVUT Petr Moos. „Česko musí dobudovat páteřní síť dálnic a železnic, přestat být dopravně černou dírou v srdci Evropy. Právě na dopravní infrastruktuře z velké části záleží, jak se bude dařit ekonomice,“ řekl Moos.
Odsuneme další vlny EET
Hnutí by také rádo změnilo kritizovanou elektronickou evidenci tržeb (EET), která bude v letošních volbách tématem. „Nechceme za každou cenu rušit něco, co tady funguje. Podnikatelé do EET vložili své peníze. Ale chceme odsunout tu třetí a čtvrtou vlnu. Takže buď dojde k odstunutí, nebo bude zavedena hranice pro EET jeden milion korun,“ uvedla specialistka na daňovou a účetní oblast Michaela Matoušková.
Podle Farského ale není ani zrušení dalších vln EET reálná. „Všichni ti, co slibují, že po volbách zruší elektronickou evidenci tržeb, tak to určitě neudělá. Protože další vlna začíná v březnu 2018 a není reální legislativním procesem toto stihnout,“ dodal Farský.
Hnutí STAN představilo svou vlastní kampaň poté, co se rozpadla jejich koalice s KDU-ČSL. Koalice těchto dvou stran ve většině průzkumů z posledních několika měsíců nedosáhla na desetiprocentní zisk nutný pro vstup do Sněmovny. Lidovci začali mít obavu a koalici zrušili, Starostům nabídli, aby kandidovali na jejich kandidátkách. Ti to ale odmítli a rozhodli se jít do sněmovních voleb sami.