Sobotka s progresivní daní couvá. Kritika prichází i zevnitř ČSSD

Sobotka s progresivní daní couvá. Kritika prichází i zevnitř ČSSD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

„Daňová revoluce“, kterou minulý týden představil premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka, neprošla pořádnou diskuzí ve straně. Alespoň takové hlasy se začínají ozývat z ČSSD. Hranice 50 tisíc, která ještě minulý týden měla být zlomovou v progresivním zdanění, byla v neděli už jen pouhou možností. Sobotka řekl, že se jedná o návrh, který se ještě bude diskutovat a že je možné, že se zvedne až na 80 tisíc.

Když minulý týden Sobotka prezentoval daňový návrh, se kterým chtějí jít sociální demokraté do voleb, nesetkal se s pozitivními ohlasy. Premiér navrhl tři daňové sazby odstupňované hrubým měsíčním příjmem. Plán byl takový, že na daních zaplatí méně každý, kdo si vydělá pod 50 tisíc hrubého, všichni ostatní by naopak měli zaplatit daň vyšší.

Kritika ale přišla nejen od opozičních stran, ale také od koaličních lidovců a členů hnutí ANO. Jediní, kteří Sobotku podpořili, byli komunisti, kteří progresivní zdanění požadují dlouhodobě. Nyní se začínají objevovat náznaky, že Sobotka se svým návrhem stoprocentně neuspěl ani uvnitř strany.

„My jsme ten návrh dali do veřejné diskuze a vnímáme ji a i podle té diskuze se bude dál vyvíjet. Není to mantra. Samozřejmě, že jsou tu různé, liberálnější, názory,“ uvedl pro server Echo24 poslanec Václav Votava, který má v sociální demokracii na starost otázky financí. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák dodal, že se teď strana snaží najít spravedlivou hranici. „Ta diskuze je především o tom, kde je ta spravedlivost ve zdanění,“ doplnil pro Echo24 Sklenák.

Oba představitelé sociální demokracie tak připustili, že strana není v otázce progresivního zdanění úplně jednotná a že si jej jednotliví členové představují různě. Ani Votava ani Sklenák přitom nechtěli prozradit, kdo představuje liberálnější křídlo, které by hranici progresivního zdanění vidělo eventuálně až na 80 tisících hrubého měsíčně. 

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka říká, že nad hranicí progresivního zdanění se bude diskutovat. Minulý týden přitom stanovila ČSSD hranici na 50 tisíc - FOTO: Jan Zatorsky

Sám Sobotka v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce prohlásil, že představený návrh není finální. „Ten návrh na to, aby to horní pásmo bylo 50 tisíc, má jistou podporu, ale pak jsou samozřejmě v sociální demokracii lidé, kteří si myslí, že by to pásmo mělo být 70 nebo 80 tisíc. To znamená, my kolem toho teď vedeme vnitřní debatu,“ řekl Sobotka v pořadu.

Špatná diskuze v rámci strany?

Vypadá to, že výtky přicházejí od členů strany, kteří patří dlouhodobě k Sobotkovým vnitrostranickým rivalům. „Mrzí mě, že ta debata neproběhla podrobněji. Ušetřili bychom si spoustu kritiky, která na nás směřuje,“ uvedl pro server Echo24 poslanec Jeroným Tejc. Ten připustil, že patřil ke skupině, která měla k návrhu progresivního zdanění výhrady. 

„Myslím, že samotné zvyšování sazeb není řešení. Musíme se zaměřit na jiné problémy. Není to jen o hranici, ale musíme se na ten daňový systém podívat podrobně,“ dodal Tejc. Jak vysoká by ale podle něj měla být hranice progresivního zdanění uvést nechtěl. Svoji představu hodlá přednést na sjezdu strany, který začíná v pátek 10. března.

Nedostatečnou diskuzi uvnitř strany vyčetl Sobotkovi i bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Uvítám, když k návrhu proběhne nejprve debata uvnitř ČSSD a prezentovat budeme dohodnutou zkomunikovanou finální podobu daňové reformy,“ řekl pro server Echo24 Hašek, který podle svých slov patří k liberálnějšímu proudu ve straně, ačkoliv je pro daňovou solidaritu.

Je zřejmé, že sám Sobotka zareagoval na nevoli, kterou jeho návrh vyvolal u profesních organizací. Jako první se ozval prezident Lékařské komory Milan Kubek. Ten Sobotkovi vyčetl, že na jedné straně lékařům přidá peníze, na druhé jim je chce vzít na daních. Poté nápad zkritizoval prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Ten se zase obává, že by tento způsob zdanění znamenal odliv mozků, protože už nyní lákají vysoce kvalifikované a vzdělané lidi západní země. 

S vlastním návrhem daňových úprav přišlo v sobotu i hnutí ANO. Jeho staronový předseda Andrej Babiš (ANO) jej prezentoval na sněmu. Podle návrhu by se snížily daně z příjmů u lidí s výdělky do 113 tisíc korun měsíčně. U lidí s vyššími příjmy by daňová sazba zůstala zachována. I Babišův návrh se ale potkal u ostatních stran s kritikou.

28. února 2017