Skotsko a Wales se mohou účastnit soudu o brexitu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Britský nejvyšší soud v pátek rozhodl, že se skotská a waleská vláda může aktivně účastnit soudu, který rozhodne, zdali smí britská vláda zahájit odchod Británie z Evropské unie (EU) bez souhlasu parlamentu. Napsal o tom zpravodajský server BBC.
Britská vláda se odvolala proti verdiktu vrchního soudu v Londýně. Ten rozhodl, že o zahájení procesu vystoupení Británie z EU, neboli brexitu, musí hlasovat parlament. Očekává se, že se nejvyšší soud bude stížnosti vlády věnovat 5. prosince. Právě v tento den by se soudu mohli účastnit také zástupci ze Skotska a z Walesu.
Rozhodnutí uvítali především skotští představitelé. Podle Micheala Russella, který se specializuje na vztah brexitu ke Skotsku, se jedná o správné rozhodnutí, ale skotská vláda bude nadále požadovat, aby odvolání k nejvyššímu soudu londýnská vláda stáhla.
„Uznáváme rozhodnutí lidí z Anglie a Walesu vystoupit z EU, ale názory Skotů nelze upozadit,“ dodal Russell. Výsledek červnového referenda, ve kterém občané Spojeného království Velké Británie a Severního Irska hlasovali o vystoupení z EU, nebyl jednomyslný. Zatímco obyvatelé Anglie a Walesu hlasovali pro brexit, lidé v Severním Irsku a ve Skotsku si přáli v EU setrvat.
Naopak britská premiérka Theresa Mayová v pátek oznámila, že vše je na nejlepší cestě k tomu, aby byl v dubnu příštího roku zahájen dvouletý proces britského odchodu z EU. Předpokládá se, že prosincový soud potrvá čtyři dny a rozhodne začátkem příštího roku.
Stížnost severoirského aktivisty na brexit projedná nejvyšší soud
Nejvyšší soud bude řešit brexit i v dalším případě. Bude se zabývat stížností severoirského aktivisty Raymonda McCorda, který věří, že Severní Irsko, kde většina lidí hlasovala proti takzvanému brexitu, má právo o své budoucnosti rozhodnout samo a v EU zůstat. Stížností se bude zabývat poté, se ji odmítl řešit soud v Severním Irsku. Uvedla to v pátek agentura Reuters.
Britský nejvyšší soud bude muset rozhodnout, zda je s ohledem na mírovou dohodu o Severním Irsku z roku 1998 zapotřebí, aby se k brexitu vyjádřil parlament a zda svůj souhlas bude muset připojit i regionální parlament v Severním Irsku. Mírová dohoda ukončila asi 30 let trvající konflikt mezi stoupenci setrvání Severního Irska ve Spojeném království a separatisty, usilujícími o připojení oblasti k Irské republice.
Otázku kolem odchodu Severního Irska z EU provázejí obavy a ozývají se hlasy, že by takový krok mohl ohrozit mírovou dohodu. Následkem odchodu Severního Irska z EU je také možné, že by byly zavedeny přísné kontroly na hranici Mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která je členem EU. To by bylo velmi nepopulární.
Výsledek červnového referenda vyvolal vlnu nevole napříč Británií. Voliči z Anglie a Walesu převážně hlasovali pro vystoupení z EU, zatímco většina Skotů a lidí v Severním Irsku si přála v ní setrvat.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.