Spojenectví Zemana a Babiše je jistě v mnoha ohledech účelové, cosi společného ale mají

Babišovi stoupenci v zátěžovém testu

Spojenectví Zemana a Babiše je jistě v mnoha ohledech účelové, cosi společného ale mají
Babišovi stoupenci v zátěžovém testu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezident Zeman nebude brát ohled na to, jestli bude Andrej Babiš obviněn z dotačního podvodu, nebo ne, pokud Babišovo ANO vyhraje na podzim volby (průzkumy tomu nasvědčují), hlava státu jmenuje šéfa hnutí premiérem. Vyplývá to z vyjádření hradního mluvčího Ovčáčka pro Aktuálně.cz. Takový postoj se od prezidenta dal čekat, Zeman Babišovi nadbíhá jaksi dlouhodobě, mimo jiné se za ním vypravil na symbolickou návštěvu na Čapí hnízdo, kvůli němuž chce policie bývalého ministra financí obvinit. Miloš Zeman byl vůči Babišovi v nepříjemném postavení, potřeboval ho víc, než Babiš potřeboval prezidenta. 

Zeman si v průzkumech nestojí moc dobře (jistě, do voleb by se to mohlo změnit), podpora ze strany leadera nejsilnější strany by se mu hodila, naopak, kdyby Babiš vystoupil ve prospěch některého ze Zemanových protikandidátů nebo jeho hnutí postavilo kandidáta vlastního, znamenalo by to pro Zemana vážnou komplikaci.

A Babiš si současnou hlavu státu už dlouho docela chytře „vodí“, nedává mu jistotu. Teď tedy prezident jaksi dopředu anoncuje svou užitečnost, Babiš se na něj bude moci spolehnout, děj se co děj.

Spojenectví Zemana a Babiše je jistě v mnoha ohledech účelové, cosi společného ale ti dva velikáni tuzemské politiky mají. Voličskou či fanouškovskou základnu, která hodně vydrží a již oba pánové vystavují častým zátěžovým testům.

Oba svůj tábor stmelují podobným příběhem, podobnou legendou. Zeman i Babiš jsou velmi mocní muži, kteří se prezentují jako oběti mocných, nepřátelských sil.

Zeman Babišovi nadbíhá jaksi dlouhodobě, mimo jiné se za ním vypravil na symbolickou návštěvu na Čapí hnízdo, kvůli němuž chce policie bývalého ministra financí obvinit - FOTO: Jan Zatorsky

V prezidentských volbách na začátku příštího roku i v těch podzimních parlamentních půjde nakonec především o to, jestli tyhle legendy vydrží, nezhroutí se pod náporem reality. Protože nakonec nejde tolik o státní zástupce, policisty, paragrafy, média koupená či nepřátelská, ale o ochotu lidí věřit.

Na ni se až dosud mohl Andrej Babiš spolehnout, jeho podpora byla nejen na české poměry velice, až neuvěřitelně stabilní a velká všem jeho aférám navzdory. Ve zdejší politice se prosadil také tvrdošíjným opakováním toho, že není politik, jeho hnutí se liší od „tradičních stran“.

Současné dění vlastně ta Babišova slova potvrzuje, jenom způsobem, který pro šéfa ANO i jeho stoupence asi není příjemný. Lídr tradiční strany by i v Česku odstoupil, kdyby ho policie chtěla obvinit z podvodu, bez ohledu na všechny ty často oprávněné nářky nad politickou kulturou minulého období. Lídr ANO ani to „tradiční“ minimum udělat nechce a asi ani nemůže – jaký smysl by mělo ANO bez Babiše? Asi jako borůvkový koláč bez borůvek. Nějak to není ono.

Je velmi dobře možné, že Ovčáčkem včera anticipovaná situace na podzim skutečně nastane – prezident republiky pověří sestavením vlády člověka obviněného z podvodu. Pro budoucnost by to znamenalo jediné – český volič spolkne hodně, možná všechno. Důležitá zpráva nejenom pro Andreje Babiše, ale i ty ještě neznámé hvězdy „postpravdivých časů“, které přijdou po něm.