Zadržování řidičáků a represe. Policejní testy na drogy nejsou spolehlivé
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Falešně pozitivní testy na drogy vám mohou nepříjemně zkomplikovat život. Stačí málo a s bezúhonným člověkem začnou policisté jednat jako s usvědčeným „feťákem“ – řidič podstoupí orientační test při běžné kontrole, který vyjde pozitivní na drogu či drogy. V tu chvíli policie může zabavit váš řidičský průkaz, až do chvíle, než bude věc finálně dořešena. Přesto, že k těmto událostem dochází již delší dobu, se policie brání, že jsou testery pouze orientační a její postup je tak v pořádku.
Příběhů, jako je tento, mohla veřejnost v různých podobách v minulosti slyšet již několikrát. V praxi dochází vždy k tomu samému, policisté zastaví řidiče a provádí běžnou silniční kontrolu. Mohou dotyčného vyzvat k dechové zkoušce a pokud mají podezření, že je i pod vlivem nějaké jiné nepovolené návykové látky, vyzvou ho k orientačnímu testu na drogy pomocí analýzy slin.
„Se svou těhotnou přítelkyní jsme v sobotu ráno jeli na chatu. Na konci Prahy nás zastavila policejní hlídka, chtěla doklady, dýchnout,“ popisuje vlastní nezáviděníhodnou zkušenost pan Pavel, který si nepřál zveřejnit své celé jméno. „Když jsem nic nenadýchal, vyzvali mě, abych si líznul testeru na drogy. Nevěděl jsem proč, ale nic neberu, tak jsem neprotestoval.“
Fakt, že řidič neužívá žádné drogy, ale očividně nic neznamenal. „Vrátili se s tím, že mám pozitivní test na amfetamin a metamfetamin, a že musím s nimi. To jsem fakt nechápal, říkal jsem jim, že nic neberu. Za mlada jsem párkrát kouřil trávu, ale nic z těhle drog jsem nikdy ani neměl, tak nevím, jak jsem mohl vyjít pozitivní,“ pokračoval Pavel.
„Řekli mi, že mám odstavit auto a odevzdat řidičák. Auto plný věcí na víkend na chatu. Ptal jsem se, co s mojí těhotnou přítelkyní, na což oni odvětili, že má jít pešky směrem tam, kam jsme měli namířeno, 60 km v tomto případě po dálnici na chatu. Přítelkyně se spojila s kamarády a já jsem s policií musel jet na krevní testy,“ pokračoval z prázdninového případu očividně stále rozčílený nyní již otec malé holčičky.
‚Co bereš? Na čem jedeš?‘
Celou věc chtěl mít logicky co nejrychleji za sebou, s policisty prý jednal slušně, což se ale nedalo říci i opačně. „Chodili kolem mě náhodní policisté v civilu stylem, co sis vzal, co bereš, na čem jedeš. Už mě unavovalo na každou z takových poznámek odpovídat, že jsem čistý, že nefetuju a nechápu, jak ten test mohl takhle dopadnout. Nakonec někdo odpoledne přišel s tím, že krev je v pořádku a řekli mi, že můžu jít. Vrátili řidičák, ale jinak nic, žádná omluva, žádná zpráva o tom, že jsem vyšel čistý, nic,“ uzavřel Pavel.
Jak ukazuje praxe, měl ještě štěstí na relativně rychle operující toxikologickou laboratoř. Ze zákona totiž má policie v extrémním případě až jeden rok na rozhodnutí ve věci možného přestupku, a tím pádem po tuto dobu může zadržovat váš řidičský průkaz. Může se tak stát, že vám z nějakého důvodu vyjde podobně jako panu Pavlovi falešně pozitivní test, kvůli kterému budete po dobu několika týdnů až měsíců bez možnosti usednout legálně za volant. Experti se pak shodují, že kromě náhodné pozitivity může za ukazatele na drogy, které se na testeru projevují zvýrazněnou čárkou v okénku pro jednotlivé látky, například užívání některých léků na chřipku, které obsahují pseudoefedrin.
„Otázka nicméně podle mého názoru nezní, zda by byly plošně špatné drogové testery, ale zda je správný současný institut zadržování řidičského průkazu. Policie se totiž vždy brání tím, že postupuje v mezích zákona a problém tak většinou může nastat až v případě, že případ postoupí obecnímu úřadu s rozšířenou působností, který může dle vytížení a i podle zákona o případu rozhodnout až do doby jednoho roku,“ vysvětluje advokátka a vedoucí projektu Poradny A.N.O. o drogové problematice Hana Fidesová. „Na toto prodlužování úředního výkonu pak mohou občané podat až žalobu za nesprávný úřední postup, ve kterém protahování rozhodnutí mohou napadnout.“
Policie se brání právě schválenou metodikou. „V metodice, se kterou jsou policisté v přímém výkonu služby seznámeni, je výslovně uvedeno, že k zadržení řidičského průkazu na místě kontroly u řidiče, který byl orientačním testerem pozitivně testován na přítomnost návykových látek, je vhodné přistoupit v případě, že řidič zcela zjevně jeví známky ovlivnění návykovou látkou. V opačném případě metodika doporučuje řidičský průkaz na místě kontroly nezadržet,“ tvrdí tiskový mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.
Policie: Mediální kauza v době vypsání soutěže na nové testery
Policie se brání také tím, že jsou tyto testery na rozdíl od dechových analyzátorů na alkohol vždy pouze orientační. „Dle našich informací nikde na světe neexistuje tester, který by bylo možné vnímat jinak než jako orientační. Policie ČR disponuje v současné době dvěma druhy orientačních testerů, kterými jsou DrugWipe 5 S a DrugTest 5000. Tyto testery jsou pozitivně hodnoceny jak po stránce spolehlivosti (např. výrobce u testeru DrugWipe 5 S udává 99% spolehlivost), tak i po stránce uživatelské, s ohledem na komfort a jednoduchost použití. Dle sdělení společnosti, která nejčastější druh používaných testerů pro Policii ČR dosud dodává, bylo v roce 2015 z celkového množství 199 910 dodaných kusů testerů reklamováno 11 ks, což činí 0,0055 %. Reklamované testery byly společností spolu s dokumentací zaslány do akreditované laboratoře v Německu, kdy na základě výsledků nebyla žádná reklamace uznána jako oprávněná,“ pokračuje v obhajobě testerů Bocán.
S tím ale mnozí nesouhlasí a domáhají se alespoň nějakého uznání toho, že jim policie, případně úřad neprávem zadržovaly řidičský průkaz, čímž je mohly kromě osobní svobody omezovat například ve výkonu zaměstnání a způsobit tak i značné finanční újmy. V této věci je připravena pomoci právě Právní poradna A.N.O., „neziskový projekt právní pomoci v otázkách drogové problematiky a adiktologie“, která se i otázkou falešně pozitivních testů a hlavně následných řízení zaobírá. Oběti podobného bezpráví se na ni mohou obrátit s dotazy ohledně možného řešení těchto průtahů. Policie si ale stále stojí za svým a ohání se až připravenou mediální dehonestační kampaní.
„Při posuzování jednotlivých medializovaných případů řidičů, kterým dle mediálního sdělení byl řidičský průkaz zadržen neoprávněně, je nutné, mimo nevyhnutelného minimálního rizika falešné pozitivity, vnímat také fakt udržitelnosti a s tím související časově rozdílné možnosti detekce návykových látek v jednotlivých tělních tekutinách. Pro ilustraci, návykové látky lze ve slinách či potu detekovat až o několik hodin déle než v krvi. Se snahou zpochybnit používané orientační testery se setkáváme poměrně pravidelně, zpravidla se tyto mediální kauzy objevují, více či méně náhodně, v období vypsání veřejné soutěže na dodávku nových testerů, což je opět i tento případ,“ uzavřel Jozef Bocán sdělení z konce června, ve kterém reagoval na údajně štvavou kampaň v reportáži o podobných případech televize Prima.