VÁLKA V SÝRII

Evakuace z Aleppa byla po dvoudenním přerušení obnovena

VÁLKA V SÝRII
Evakuace z Aleppa byla po dvoudenním přerušení obnovena

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Sýrii dnes po dvoudenní pauze pokračuje evakuace z východní části města Halab (Aleppo). V rámci komplikované dohody mezi povstalci a provládními silami se mají podobné operace uskutečnit i v dalších obklíčených obcích. Že jde stále o dohodu křehkou, svědčí útok na skupinu autobusů, které ještě nenabraly utečence u jedné z evakuovaných vesnic. V Halabu čeká na to, až bude moci město opustit, na 40.000 lidí. Dohoda ale počítá zatím jen s tím, že odejde jen zlomek z nich.

Východní Halab, obklíčený vládními jednotkami, není jediným místem, kde uvázly tisíce lidí v obležení. Výměnou za evakuaci prvních 2500 z nich ve dvou konvojích, má odejít stejné množství lidí z šíitských vesnic Fúa a Kafrája v provincii Idlib, jež obléhají povstalecké skupiny.

Dohoda dále předpokládá evakuaci dalších 1500 osob z těchto vesnic výměnou za stejný počet z měst Zabadání a Madájá v provincii Damašek, které obléhají zase provládní jednotky.

Teprve v dalších fázích má dojít opět na obyvatele Halabu, kteří dostali kvůli svému množství pořadová čísla. Na tamějším shromaždišti čekalo dnes na desítky autobusů a sanitek více než 15.000 osob. Mnohé z nich strávily na příslušném stanovišti mrazivou noc. Ve čtvrtek bylo v rámci nynějšího evakuačního plánu odvezeno kolem 10.000 lidí.

Situaci dnes zkomplikovali útokem na autobusy směřující do šíitských vesnic radikálové z Fronty dobytí Sýrie, tedy sunnitské radikální organizace. Pět zasažených autobusů shořelo. Podle všeho to ale realizaci evakuace nakonec neohrozilo.

Situací se zabývá Rada bezpečnosti OSN, v níž se objevil návrh rezoluce, která by umožnila vyslat personál OSN k monitorování evakuace. Lékaři na místě tvrdí, že evakuovat je třeba stále ještě mnohé zraněné nebo nemocné a že mnozí lidé kvůli tomu, že nemohou získat náležitou pomoc, umírají. Rusko, které je spojence syrského režimu prezidenta Bašára Asada, ale varovalo, že francouzský návrh vetuje a přišlo s vlastní iniciativou, která se o pozorovatelích nezmiňuje.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v sobotu shodl se svými protějšky z Íránu a Turecka, které zastupuje zájmy části povstalců, že je třeba zajistit prostřednictvím mezinárodní spolupráce humanitární pomoc Sýrii a umožnit politické řešení tamního konfliktu. Všichni tři ministři se chtějí v blízké době osobně sejít.

,

18. prosince 2016