Volby v Berlíně, dobývá ho AfD i potrhlé partaje. Debakl CDU?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V německém hlavním městě se 18. září konají volby do zemského parlamentu (Berlín je jednou ze spolkových zemí). Podle aktuálních průzkumů v nich zvítězí sociální demokraté (SPD), oproti volbám před pěti lety ale s výraznými ztrátami. Prognózy přisuzují SPD zisk 21 až 24 procent hlasů. S odstupem několika procent následují křesťanští demokraté (CDU), jimž hrozí další debakl, a Zelení. Alternativa pro Německo (AfD), na níž se upírají zraky mnohých, by mohla získat 15 a více procent.
Stejně jako metropole na Sprévě jsou ale pestré i její strany. Některé se zasazují za kolonizaci jiných planet či za zbourání Postupimského náměstí v centru města. Ovšem ne všechny byly k hlasování připuštěny.
Do berlínské poslanecké sněmovny by se podle průzkumů mělo dostat šest stran. Vedle už míněných též liberální FDP a Levice (Die Linke.). Celkem mají berlínští voliči na výběr 17 partají v celém městě a další čtyři v jednotlivých okrscích. Část z nich má až fraškovitý, kuriózní program.
„Stojíme jako jeden muž za nejasným požadavkem Wolfganga Thierseho (socialista a dlouholetý prezident Spolkového sněmu) prosadit zákaz přistěhovalectví Švábů do Berlína,“ stojí například v programu Strany (Die Partei). Thierse opravdu roku 2013 označil příchod četných Švábů na Prenzlauer Berg jako málo přínosný po tuto čtvrť Berlína. Později se za svůj výrok omluvil.
Satirická Strana navíc požaduje kompletní zboření a znovuvýstavbu čerstvě dokončeného Postupimského náměstí. „Tento překotně naplánovaný návrh neodpovídá estetickým měřítkům pulzující metropole,“ stojí v partajním programu.
Nabízí i plán proti psím hovínkům, kterými je město poseto. Poplatky za psy se musejí zvýšit o 700 procent. Strana (Die Partei), jejíž šéf se dostal do Evropského parlamentu, má ale i celounijní cíle. Po brexitu chce v EU prosadit jako úřední jazyk němčinu.
Štěstí všech lidí stojí v popředí zájmu strany Lidský svět (Menschliche Welt). Ale nejen jich. „Chceme, aby se splnily základní potřeby všech lidí, ale jdeme ještě o krok dále, také zájmy světa zvířat a rostlin,“ míní kandidát strany Sahin Abzak.Podle jeho názoru jsou zdroje k řešení všech problémů k dispozici, ale myšlenkové struktury jako maximalizace zisku jsou chybné. Žít zdravě a o 30 let déle slibuje Strana pro výzkum zdraví (Partei für Gesundheitsforschung). Chce financovat výzkum nemocí spojených se stářím. Důchod by se prý stal přechodnou věcí. Po dvaceti letech odpočinku by člověk zase začal pracovat.
Osídlovat z Berlína vzdálené planety požaduje Občanskoprávní hnutí Solidarita (Büso). „V Berlíně se zrodily vesmírné lety. Impulzy pro mise Apollo, pro přisání na Měsíci přišly z Berlína,“ říká sebevědomě špičkový kandidát hnutí Stefan Tolksdorf. „Bylo to snění, touha po nových světech.“ Koneckonců, lidé se musejí připravit. Může to trvat ještě dlouho, ale člověk už se musí přemýšlet, kam chceme, vysvětluje Tolksdorf pro rozhlasovou stanici RBB. Strana chce navíc vybudovat novou Hedvábnou stezku a napojit Berlín silněji na Asii.
Spirituální politiku chtějí dělat Fialoví (Die Violleten). Jejich členové se zasazují o výměnný obchod, místní měnu a duchovní centra. požadují základní příjem pro všechny a zrušení povinného zdravotního pojištění, aby se lidé mohli organizovat do solidárních společenstev, jež by pak zaplatila alternativní léčebné metody jako homeopatii. na svých webových stránkách zvou na „volební party za úplňku“.
Ve čtvrti Friedrichshain-Kreuzberg kandiduje Horská strana (Bergpartei). Na otázku, jak v placatém Berlíně dospěla ke svému, její předseda odpovídá: „V Berlíně je přece hodně hor (Berg = hora) – Schöneberg, Kreuzberg, Prenzlauer Berg. Horská strana je pro obsazování domů (squatterství) a zavedení existenčních peněz. K volbám nebyla naopak připuštěna Lidojedská strana (Menchenfresserpartei).
Stejný osud potkal Transumánní stranu (Transhumane Partei), která usiluje o dlouhý, zdravý a hodnotný život, což je vlastně protipól pojídačů lidí. Důvodem nepřipuštění k volbám nebyl nicméně jejich program ale formální kritéria.