Juncker se snaží nasadit náhubek prostořekému eurokomisaři
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za své nedávné opovržlivé poznámky na adresu Číňanů nebo homosexuálních sňatků sklidil Günther Oettinger ostrou kritiku. Objevily se i výzvy k jeho odstoupení z funkce. Do věci se poté vložil i Jean-Claude Juncker, šéf Evropské komise (EK), který se snaží nasadit německému eurokomisaři náhubek. Jak Juncker uvedl pro belgický deník Le Soir, Oettingerovi dal jasně najevo, aby se v budoucnu vyjadřoval jen k věcem, jež souvisejí s úkoly jeho úřady v Bruselu. Oettinger má v EK na starosti digitální ekonomiku a společnost.
"Komisaři by se ve svých veřejných výrocích měli omezovat na problémy, které mají co do činění s jejich portfoliem, a ne se nechat vést nějakými svými odvážnými vnuknutími," prohlásil konce minulého týdne Juncker.
Oettinger vyvolal pobouření širší veřejnosti 26. října po setkání se zhruba 200 německými podnikateli v Hamburku. Mimo jiné se na něm s despektem vyjádřil k Číňanům, které označil za "šikmoočka", navíc "prohnaná". Část Oettingerových výroků zachytil na smartphonu jeden z přítomných. Na videu si eurokomisař utahuje z čínské delegace, s níž krátce předtím jednal. "Devět chlápků, jedna strana, žádná demokracie, žádné ženské kvóty (...)." Všichni podle něj měli navíc vlasy ulíznuté zleva doprava jakoby černým krémem na boty.
Oettinger se také trefoval do bavorské premiéra Horsta Seehofera, exkancléře Gerharda Schrödera včetně jeho aktuálního rozchodu s manželkou, dále se pak pustil i do politiky své partajní kolegyně z CDU, spolkové kancléřky Angely Merkelové a několika sociálních opatření, jež její kabinet přijal:"Důchody matek, minimální důchody, odchod do důchodu v 63 letech. Za chvíli přijdou povinné svatby homosexuálů." V této souvislosti si utahoval ze zeleného poslance Bundestagu, Volkerea Becka, gaye. Ten reagoval s klidem tím, že pan eurokomisař zaspal několik posledních desítek let. Rozhořčenější byla Stefanie Schmidtová, mluvčí německého Svazu leseb a gayů (LSVD), podle níž jde o neúnosné "vtípky starých pánů". Eurokomisař dle ní musí důvěryhodně hájit evropské hodnoty a nediskriminaci, namísto šíření rasistických a homofobních předsudků.
Podle mluvčí ministerstva zahraničí v Pekingu ozřejmují Oettingerovy poznámky, že někteří západní politici mají iritující pocit nadřazenosti.
Oettinger se snažil své slova ospravedlnit tím, že mluvil "jak mu zobák narostl" k publiku, o němž si myslel, že smýšlí podobně jako on. Chtěl ho prý probudit. Nyní si ale uvědomil, že to nemělo takový dopad, jaký si myslel. Německý eurokomisař také odmítl, že by se chtěl Číňanů jakkoliv dotknout. Pakliže, se tak stalo, tak toho lituje. "Byl to tak trochu slang a rozhodně jsem tím nechtěl projevit nedostatek respektu vůči Číně," řekl listu Die Welt.
Oettinger si pustil pusu na špacír shodou okolností době, kdy na něj čeká povýšení. Z EK totiž odchází bulharská eurokomisařka a jedna z jejích místopředsedkyň Kristalina Georgievová. Oettinger by po ní měl převzít jak její místopředsednickou funkci, tak zodpovědnost za evropský rozpočet. Dle pravidel ale nejdřív musí podstoupit slyšení poslanci Evropského parlament (EP), a ti mu nedají své požehnání zadarmo. Část z nich dokonce tlačí na Junckera, aby Oettingerovi nové pravomoci nepřisoudil. Sama kancléřka Merkelová ale za bývalým zemským premiérem Bádenska-Württemberska dlouhodobě stojí.
Ostatně, není to zdaleka poprvé, co má Oettinger problémy kvůli svým výrokům. Lze říci, že své okolí provokuje už tři desítky let. Nedávno celkem nevybíravě kritizoval novou polskou vládu a servítky si nebral ani v případě českého prezidenta Miloše Zemana a jeho vztahu k řešení uprchlické problematiky.