Odpor vůči EET vrcholí. Protesty, tisícové demonstrace i petice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za méně než deset dní startuje druhá vlna obávané elektronické evidence tržeb (EET), a proto opět vrcholí série protestních akcí proti této nové povinnosti. Nejdříve se v sobotu sejdou demonstranti, kterých by mohly být i tři tisíce, na Václavském náměstí, na konci února skončí petiční akce za zrušení této povinnosti a 1. března v den startu druhé fáze evidence proběhne symbolické zavření obchodů.
Poslední únorová sobota bude pro řadu podnikatelů ve znamení protestu proti EET. V poledne proběhne na pražském Václavském náměstí v pořadí druhý protest proti této nové povinnosti z pera ministra financí Andreje Babiše. „Tentokrát bude podstatně méně řečníků než na té první demonstraci. Budeme méně řečnit a více makat,“ uvedl pro server Echo24 jeden z pořadatelů demonstrace šéf Asociace podnikatelů a manažerů (APM) Radomil Bábek.
Na pódiu tak vystoupí sedm řečníků, mezi nimiž bude vedle Bábka Václav Klaus ml., řezník Pavel Havlíček, Luděk Šorm z Perníkové chaloupky, který zavedl tzv. babišné, tedy poplatek za účtenku, a také herečka Bára Štěpánová a novinář a cestovatel Dan Přibáň. Podle pořadatelů ale nemá být demonstrace pouze protestem proti EET, ale obecně vzdorem proti represím a aroganci státní moci v Česku.
„Chystanou demonstrací se nechceme vymezit jen proti EET, ale také vůči neprůhledným zakázkám finanční správy, lžím a manipulacím ministra financí, střetu zájmů i dotačním a daňovým podvodům. Je nehorázné zneužívat IT technologie proti lidem samotným a ubírat jim čas, peníze a někomu i celé podnikání. Chceme otevřeně říct, že svoboda je mimořádně cennou devizou, kterou si nechceme nechat převlečenými bolševiky vzít,“ uvedl pro server Echo24 druhý pořadatel akce, představitel iniciativy Radostné Česko bez EET Boleslav Buzek, který měl původně na shromáždění také vystoupit, nakonec ale přítomný nebude a jeho projev bude přečtený v zastoupení.
Bude se hlasovat o nedůvěře vlády
Pořadatelé očekávají, že účast bude až trojnásobně vyšší, než při první demonstraci na začátku prosince. To se sešlo na náměstí přibližně tisíc lidí. Tentokrát by jich mohly být i tři tisíce. Pořadatelé tak usuzují z aktivit lidí, s ohlasy na sociálních sítích i emailech. „Už dnes víme, že lidé se domlouvají mezi sebou, že plánují společné organizované příjezdy a že ten zájem je diametrálně odlišný oproti té první akci,“ řekl Bábek.
Zmíněné „makání“ má být podle Bábka lidové shromáždění, na kterém se bude hlasovat. Bábek ale nechtěl přesně říci, čeho se bude hlasování týkat. „Je připraveno několik výroků a vyzveme občany, kteří se shromáždí, aby svůj názor vyjádřili hlasováním,“ vysvětlil Bábek. Prozradil pouze znění posledního bodu. „Na závěr budeme hlasovat o vyjádření nedůvěry vládě,“ dodal.
Právě negativní postup ke konání současné vlády ve složení ČSSD, ANO a KDU-ČSL, která je vedle EET strůjcem dalšího nástroje dopadajícího tvrdě na podnikatele, tedy kontrolního hlášení, vede pořadatele k tomu, že nemá smysl se vládu snažit jakýmkoliv způsobem oslovit. „Nebude se podepisovat žádná petice, protože tahle vláda je tak nedůvěryhodná a má tak opačné zájmy, že nemá smysl se s ní na něčem domlouvat,“ vysvětlil Bábek.
Podobná akce s názvem Za pět minut 12 již proběhla na Václavském náměstí v prosinci minulého roku a zúčastnili se jí také poslanec Martin Plíšek (TOP 09) a místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Lidé také podepisovali petice proti zavedení EET nebo vyzývali k bojkotu. Elektronickou evidenci tržeb veřejně odmítla například kavárna Paralelní Polis v Praze.
Tři minuty zavřeno
Stále také pokračuje petiční akce, o které server Echo24 informoval zde. Na konci listopadu měla petice, jejímž pořadatelem je podnikatel Ivo Hucl, kolem 9 tisíc podpisů. V den zahájení první fáze evidence, 1. prosince, ji Hucl doručil senátnímu petičnímu výboru. Sbírání podpisů ale neustalo a Hucl je plánuje shromažďovat až do začátku druhé fáze a pak petici opět předat senátorům. V současné době se podle Hucla pod písemnou žádost o zrušení evidence tržeb podepsalo něco kolem 17 tisíc lidí.
Dalším symbolickým protestem proti EET bude akce Strany práv svobodných občanů, která vyzývá živnostníky, aby 1. března v poledne na tři minuty symbolicky zavřeli své provozovny. Tu nakonec podpoří také APM, jak serveru Echo24 potvrdil Bábek. Podobnou akci totiž asociace pořádala 1. prosince u příležitosti spuštění první fáze EET. Ta burcovala občany, aby zavřeli své provozy na celý den, pokud nemohou, tak alespoň symbolicky na krátkou chvíli.
„Je to symbolický protest proti tomu, jak se u nás EET zavádí, že do ní nesmyslně spadnou různí stánkaři, drobní prodejci,“ řekl předseda strany Svobodní Petr Mach. Mach prohlásil, že Svobodní budou usilovat o to, aby EET v budoucnu byla dobrovolná. V takovém případě by ale evidence měla umět i další věci, například by umožnila zpracovat pro zapojené podnikatele daňové přiznání. Mach připouští také možnost povinné EET pro firmy, kterým stát už dříve prokáže daňový delikt.
Co ale Bábek nepodporuje, je výzva k bojkotu EET, která se o víkendu objevila na sociálních sítích. Podle Bábka by takové chování a případné tresty dopadly pouze a jen na podnikatele, nikoli na autory výzvy. Za nedodržení zákona totiž hrozí až půlmilionová pokuta.