rozesmátý vůdce Severní Koreje Kim Čong-un Foto: KCNA

Když to bude nutné, zabijeme Kima, uvedla Jižní Korea

rozesmátý vůdce Severní Koreje Kim Čong-un Foto: KCNA
Když to bude nutné, zabijeme Kima, uvedla Jižní Korea

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pokud se bude Jižní Korea cítit v ohrožení, zabije severokorejského vůdce Kim Čong-una. Plán na to už prý existuje, prozradil jihokorejský ministr obrany. Informaci přinesla CNN.

Jižní Korea má v pohotovosti elitní vojenské jednotky, které jsou připraveny zavraždit Kim Čong-una. Stane se tak, pokud se budou Jihokorejci cítit zvlášť ohrožení jadernými zbraněmi sousední země, uvedl podle CNN ministr Han Min-koo v parlamentu.

Na dotaz, jestli existují speciální vojenské jednotky připravené eliminovat severokorejského vůdce, ministr poté odpověděl: „Ano, máme takový plán.“

„Jižní Korea má obecnou představu a plán pro použití sofistikovaných zbraňových systémů zaměřených na nepřátelská zařízení v jeho úhlavních oblastech. Stejně tak dokážeme eliminovat jeho vedoucí postavení,“ dodal Min-koo.

Zároveň ale ujistil, že jde o plán jen pro nejhorší případ. Předpokládá ale, že je Severní Korea připravena provést další, už šestý jaderný test. Navzdory dlouhodobým protestům Jižní Korey, OSN i USA.

„Nebýt připraven by byla chyba“

CNN uvádí, že se dlouhodobě předpokládala existence plánu na zabití Kim Čong-una. Upřímná ministrova odpověď na půdě parlamentu však mnohé přítomné překvapila. „Netrénovat útok, neprezentovat ho prezidentovi a nebýt tohoto činu schopný by byla chyba,“ cituje CNN Daniela Pinkstona z Troyské univerzity.

Severní Korea sklidila další silnou vlnu kritiky po provedení pátého jaderného testu 9. září. Podle zahraničních expertů šlo o zatím nejsilnější jadernou zkoušku, která dosáhla téměř dvojnásobku intenzity zatím posledního pokusu z letošního ledna.

V reakci na to vyslaly USA dva strategické bombardéry schopné nést jaderné zbraně nad území Jižní Koreje. Spojené státy těmito přelety dávají najevo, že jsou připraveny pomoci svému spojenci proti severokorejské hrozbě. Pchjongjang na ně zpravidla rozhořčeně reaguje.

„Je to jen jeden z nástrojů, které můžeme vybrat z široké škály možností. Aliance je každým dnem silnější a my jsme stále připraveni bránit a zachovat bezpečnost na Korejském poloostrově a v celém regionu,“ řekl jeden z velitelů amerického letectva v Jižní Koreji generálporučík Thomas Bergeson.

, lie

23. září 2016