Polská policie hledá demonstranty z fotografií, opozice protestuje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Polská policie zveřejnila fotografie dvou desítek neidentifikovaných lidí, kteří se v prosinci zúčastnili protivládní demonstrace před budovou parlamentu a blokovali odchod vládních poslanců.
Ministr vnitra, který zveřejnění snímků schválil, pohrozil podle polských médií trestním stíháním demonstrantů. Opozice, která vládu viní z porušování demokratických principů, stejně jako ochránci lidských práv označili postup úřadů za zastrašování.
Na policejních webových stránkách se ve středu objevily fotografie 21 lidí, které policie podezírá z možného porušení zákona, k němuž mohlo dojít v průběhu demonstrace na protest proti omezování přístupu médií do dolní komory parlamentu.
„Lidi, jejichž fotografie byly zveřejněny, vyzýváme, aby se přihlásili úřadům...aby se mohli zodpovídat za porušení zákona,“ řekl novinářům ministr vnitra Mariusz Blaszczak, který dostal v opozičních médiích přezdívku „kladivo na demonstranty“. „Čas, kdy existovali rovní a ti rovnější, už skončil,“ dodal ministr s odkazem na dobu, kdy zemi osm let vládli liberálové, což podle současné konzervativní vlády využívali k promíjení trestných činů svých příznivců.
Poland:Police are seeking the demonstrators who demonstrated under parliament Jan. 16 2016.Kaczynski began police repression @TimmermansEU pic.twitter.com/EL0g4gfFVW
— Michał Przybysz (@Michalpiotrjace) 18. ledna 2017
Polský Helsinský výbor pro lidská práva označil bezprecedentní policejní postup za snahu odradit kritiky vlády od dalších protestů. „Neexistuje právní opora pro zveřejnění těch snímků. Ti lidé nejsou podezřelí,“ uvedl člen organizace Piotr Kladoczny, podle něhož bude mít publikace fotek odstrašující účinek na potenciální účastníky dalších demonstrací.
Podle Blaszczaka demonstranti mohli porušit zákon tím, že blokovali odchod poslanců vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) či údajným agresivním chováním vůči štábu státní televize. Proč policie nezasáhla již při demonstraci v polovině prosince a činí tak až po intervenci ministra nyní, to médiím nevysvětlil.
Kritika od opozice
Polská vláda již od svého předloňského nástupu čelí od domácí opozice i evropských institucí kritice za svůj přístup k principům demokracie, například v souvislosti se zásahy do činnosti ústavního soudu či výraznější kontrolou veřejných médií.
„Pokud chce ministr Blasczak po někom jít, ať jde po nás. Přemluvili jsme ty lidi, aby přišli, aby se vzbouřili proti porušování ústavního práva,“ řekl televizi TVN24 bývalý vicepremiér a někdejší spojenec současné vlády Roman Giertych, který je jedním z oponentů současného politického stylu PiS a patří mezi politiky účastnící se pravidelných protivládních demonstrací.