Odveta za chemický útok. USA napadly Asadovu vojenskou základnu

Odveta za chemický útok. USA napadly Asadovu vojenskou základnu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Spojené státy zaútočily v pátek na leteckou základnu syrské armády nedaleko Homsu. Podle Washingtonu z ní v úterý syrská armáda vedla chemický útok na město Chán Šajchún. Ranní krok USA podpořily západní země, Saúdská Arábie, Turecko, Japonsko i syrská opozice. Český prezident Miloš Zeman je ochoten považovat americký útok za oprávněný, pokud ze základny, na kterou americké rakety mířily, byl skutečně veden útok chemickými zbraněmi. Moskva a syrský režim ranní útok USA označily za agresi a porušení mezinárodního práva.

Podle syrských zdrojů si americký útok vyžádal až 16 obětí. V 17:30 se kvůli němu schází Rada bezpečnosti OSN.

Homský guvernér v čerstvé bilanci uvedl, že si útok vyžádal životy sedmi vojáků a devíti civilistů z obcí u základny Šajrát. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže se situace v Sýrii dá označit za mezinárodní ozbrojený konflikt.

Odpalování křídlatých střel z amerických plavidel. - Foto: US Army

Úřad syrského prezidenta Bašára Asada označil útok za unáhlený a nezodpovědný. USA se podle úřadu nechaly naivně unést falešnou propagandistickou kampaní.

Írán v pátek označil americký úder v Sýrii za „destruktivní a nebezpečný“. Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf Washington obvinil, že použil „falešnou záminku“ k útoku na Sýrii.

V USA bombardování letecké základny mnozí republikáni a demokraté přivítali a označili za přiměřené. Řada z nich však uvedla, že by další kroky měly být projednány v Kongresu. Armáda na základnu Šajrát vypálila ve 3:40 SELČ ze dvou lodí ve východním Středomoří 59 střel s plochou dráhou letu typu Tomahawk a podle zatím dostupných zpráv 58 z nich dosáhlo cíle, jedna zřejmě nefungovala. Podle amerického ministerstva obrany na základně zasáhly několik cílů, včetně startovací dráhy, čerpací stanice i letadla.

FOTO - reuters

Moskva v reakci na útok pozastavila platnost ujednání se Spojenými státy, které mělo zabránit incidentům mezi ruskými letouny a silami koalice vedené USA při operacích v této blízkovýchodní zemi. Ruská armáda útok hodnotí jako slabý, podle ní dosáhlo cíle 23 střel.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) nálety základnu téměř úplně zničily. Libanonská televize uvedla, že syrská armáda stačila před útokem evakuovat většinu letadel. Ruská televize informovala, že útok zničil devět letadel.

Opoziční Syrská svobodná armáda (FSA) útok uvítala a vyzvala USA k pokračování podobných akcí. Také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan si myslí, že útok je jenom začátek. Podle něj je třeba dalších kroků k zajištění bezpečnosti Syřanů. Prosazuje vytvoření bezpečnostních zón.

USA útok zdůvodnily úterním náletem syrských letounů na město Chán Šajchún, který byl podle Washingtonu jasným chemickým útokem. Po otravě zatím neznámým plynem tam zemřelo přes osm desítek lidí. Podle USA, západních zemí a SOHR syrské vládní letouny útočily chemickými zbraněmi. Syrská vláda ale tvrdí, že nepoužila plyn, ale že její nálet zasáhl sklad chemických zbraní islamistů.

Americký prezident Donald Trump - FOTO: Reuters

Český prezident Zeman žádá nezávislé posouzení okolností chemického útoku. K páteční akci USA řekl, že je oprávněná „tehdy, jestliže to byl útok na základnu, z níž vzlétla letadla s těmi chemickými zbraněmi“. Použití chemických zbraní je podle něj nesporný zločin.

Americký prezident Donald Trump vyzval „civilizované národy“, aby se připojily k USA ve snaze „ukončit masakr a krveprolití v Sýrii“. Podporu Washingtonu vyjádřil například izraelský premiér Benjamin Netanjahu, Saúdská Arábie, Austrálie, Francie, Polsko, Británie či Turecko. Útok přivítala i syrská opozice, jejíž zástupce Muhammad Allúš vyzval k mezinárodní akci proti všem leteckým základnám syrského režimu. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že za poslední vývoj v Sýrii nese plnou odpovědnost režim prezidenta Bašára Asada.

Sledovali jsme online:

16:25 Ruská duma chce vyzvat svět k odsouzení útoku na Sýrii
Ruská Státní duma v pátek vyzve parlamenty ostatních států a meziparlamentní organizace, aby odsoudily americký útok na základnu syrské armády nedaleko Homsu. „Americká agrese“ podle ní podrývá mezinárodní spolupráci v boji proti terorismu.

15:10 Zeman: Útok USA by měla posoudit nezávislá komise
Útok v USA byl podle prezidenta Miloše Zemana oprávněný, pokud z napadeného místa byl veden chemický útok. Zda tomu tak bylo, by podle prezidenta měla posoudit nezávislá komise.

14:45 Sobotka věří, že zásah USA v Sýrii zamezí dalším chemickým útokům

„Bylo nutno něco udělat, aby bylo zřejmé, že je absolutně nepřípustné dopouštět se chemických útoků,“ řekl Sobotka.

13:50 Úřad syrského prezidenta: Útok USA byl unáhlený a nezodpovědný
USA se podle úřadu syrského prezidenta Bašára Asada nechaly naivně unést falešnou propagandistickou kampaní. V prohlášení úřadu syrského prezidenta se také uvádí, že americký útok nebyl podložen fakty.​​​​​​​​​​​​​​

12:40 Po americkém úderu prý zemřelo 9 civilistů
Obětí pátečního útoku na leteckou základnu se stalo devět civilistů včetně čtyř dětí, uvedla syrská státní tisková agentura.

12:30 NATO: Za vývoj v Sýrii je zodpovědný Asad
Režim prezidenta Bašára Asada nese plnou odpovědnost za poslední vývoj v Sýrii, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. V prohlášení zdůraznil, že užití chemických zbraní je nepřijatelné a nesmí zůstat bez odpovědi. NATO podle něj pokládá použití chemických zbraní za hrozbu mezinárodnímu míru a bezpečnosti.

12:28 Lékaři bez hranic: O použití neurotoxinu není pochyb
Organizace provozující jen na severu Sýrie čtyři nemocnice ošetřila osm obětí chemického útoku. Všechny podle vyjádření ředitele Pavla Grubera pro ČT vykazovaly jasné příznaky zasažení neurotoxinem. Na následky zemřelo dosud přes 70 lidí.

12:25 Putin se nechystá k telefonátu s Trumpem
Telefonický rozhovor prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa kvůli americkému úderu v Sýrii se zatím neplánuje. Kreml lituje, že Trump před volbami sliboval boj proti terorismu, ale „dopadlo to přesně naopak.“ 

12:20 Zaorálek říká, že cesta k míru vede přes kulatý stůl
Americký útok v Sýrii je snahou ukázat, že nikomu neprojde použití zbraní hromadného ničení. Jediná cesta k míru v zemi ale vede přes jednací stůl, řekl v pátek novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

12:15 Někdo znovu bombardoval Chán Šajchún. Zatím se neví kdo
Syrské město Chán Šajchún, v němž v úterý zemřelo na otravu toxickým plynem přes 80 lidí, se v pátek opět stalo terčem náletu​​​​​​​. Šlo o neidentifikovatelné letadlo​​​​​​​.

11:55 Tusk považuje útok USA za výraz rozhodnosti
Americký úder v Sýrii ukazuje potřebnou rozhodnost proti barbarským chemickým útokům, míní předseda Evropské rady Donald Tusk.

11:25 Americký nálet zabil sedm lidí, devět zranil
Informovala o tom agentura AP s odvoláním na syrské úřady. Údaje o materiálních škodách na základně se liší. Podle ruské státní televize bylo zničeno devět letadel, ale hlavní ranvej je relativně v pořádku. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) nálety základnu téměř úplně zničily. 

11:10 Sergej Lavrov přirovnal nálet k invazi do Iráku
„Připomíná to situaci v roce 2003, kdy Spojené státy a Británie spolu se svými spojenci vtrhly do Iráku bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN,“ řekl šéf ruské diplomacie. „Zarmucuje, že to škodí i tak poškozeným vztahům mezi Ruskem a USA, ale doufám, že tyto provokace nezpůsobí nezvratné následky,“ dodal.

11:05 Francie žádala zásah USA už v roce 2013
Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová spolu po americkém úderu hovořili po telefonu. „Za současný vývoj situace nese odpovědnost (syrský prezident Bašár) Asad,“ uvedli ve společném prohlášení. Hollande také řekl, že Francie žádala o americký zásah už při předchozím chemickém útoku v roce 2013, kde podle opozice zemřelo až 1700 lidí, syrská vláda to však popřela.

10:50 Turecký ministr zahraničí: Asad by měl být zbaven funkce
V Sýrii by podle Mevlüta Çavuşoglua měla být založena přechodná vláda, ve které by Asad neměl místo. Pokud bude Asad pokračovat v násilí na civilistech a odmítne odejít dobrovolně, měly by být podle něj podniknuty kroky, které ho zbaví funkce. Çavuşoglu se prý již spojil s německým a francouzským ministerstvem zahraničí a kontaktoval i amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

10:30 Berlín a Vídeň vyjádřily pochopení pro úder USA v Sýrii
„Americký úder v Sýrii je pochopitelný“, řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Pochopení pro americký zásah vyjádřil i rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz. „Chápeme vojenský zásah na letiště i jako preventivní opatření k zabránění útokům jedovatým plynem v budoucnosti,“ řekl Kurz. 


10:25 Syrská armáda označila útok za agresi
Syrská armáda označila americký útok za agresi, která činí z USA „partnera“ organizace Islámský stát (IS) a dalších teroristických organizací. Odpovědí Syrské vlády bude pokračování v boji proti terorismu a za obnovení míru a bezpečnosti v celé Sýrii.

10:20 Japonsko USA podpořilo, Čína a Indonésie odsuzují chemický útok.
Peking odsuzuje použití chemických zbraní jakoukoli zemí, organizací, jednotlivcem, ať už jsou okolnosti nebo úmysly jakékoli. „Japonsko podporuje americkou vládu v jejím úsilí zabránit šíření a používání chemických zbraní,“ uvedl japonský premiér Šinzó Abe. Chemický útok v pátek odsoudila také Indonésie.

10:15 MZV ČR odsoudilo použití chemických zbraní
České ministerstvo zahraničí vnímá americký zásah v Sýrii jako snahu předejít dalším chemickým útokům proti civilistům.

10:10 Rusko tvrdí, že byl úder připravován ještě před chemickým útokem
Rusko pozastavuje platnost ujednání s Američany, které mělo zabránit incidentům mezi ruskými letouny a silami koalice vedené USA při operacích v Sýrii. Americký nálet byl podle ruské diplomacie nepromyšlený, prohloubí stávající problémy a Spojené státy tento úder připravovaly ještě před údajným chemickým útokem v syrské provincii Idlib.

9.50 Stropnický obhajuje americkou reakci
Úterní útok chemickými zbraněmi na syrské město Chán Šajchún byl natolik brutální, že reakci Spojených států nelze považovat za přemrštěnou, řekl ministr obrany Martin Stropnický ​​​​​​.​

9:40 TOP 09 a ODS souhlasí s útokem
Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek považuje útok za adekvátní reakci. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zase vyjádřil respekt k Trumpovi. Se zásahem souhlasí i šéf ODS Petr Fiala, podle kterého je dobrou zprávou, že se USA v Sýrii rozhodly jednat.


9:30 Poláci podpořili úder
„Spojené státy jsou zajisté garantem světového míru a pořádku. A jsou situace, kdy je třeba reagovat, situace, kdy je třeba něco podniknout,“ řekl mluvčí polské vlády.

9:25 Sobotka odsoudil použití chemických zbraní
Český premiér doufá, že rychlá reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa pomůže tomu, aby se v Sýrii už neopakovaly útoky chemickými zbraněmi.

9:20 Při útoku nebyli zraněni žádní Rusové
Americký úder nezpůsobil zranění mezi Rusy působícími v tomto objektu. Britský ministr obrany Michael Fallon uvedl, že úder proti syrské základně byl pečlivě naplánován, aby nezasáhl ruský personál. Rusko bylo podle Pentagonu varováno dvě hodiny před americkým útokem.

8:55 Francie vyzvala k posílení role USA v Sýrii
Šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault řekl, že americký úder v Sýrii je varováním zločinnému režimu. „Použití chemických zbraní je děsivé a mělo by být potrestáno jako válečný zločin,“ dodal.

8:50 Při útoku zemřeli čtyři syrští vojáci
Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) americké nálety základnu téměř úplně zničily a zahynuli při ní čtyři vojáci včetně generála. Guvernér Homsu řekl, že při náletech na základnu zemřelo pět lidí a sedm dalších bylo zraněno. Guvernér útok odsoudil s tím, že základna poskytovala leteckou podporu operacím proti IS.

8:45 Turecko útok vítá
Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş útok přivítal. Tvrdí, že mezinárodní společenství by mělo zaujmout tvrdý postoj vůči „barbarství“ syrské vlády a Asada potrestat. 

8:35 Írán označil úder za destruktivní
Zásah Spojených států je porušením mezinárodního práva, řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Ghasemí. 

8: 30 Britská vláda vyjádřila USA podporu
Podle ní je akce „adekvátní odpovědí na barbarský chemický útok“ ve městě Chán Šajchún. 

8:25 Podle Ruska jde o agresi USA
Vladimir Putin označil americký zásah za „agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva pod smyšlenou záminkou“, což poškodí rusko-americké vztahy i společný boj proti terorismu. 

8:20 Odveta za Chán Šajchún
Spojené státy v pátek v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Prezident Donald Trump potvrdil, že cílený útok na leteckou základnu v Sýrii nařídil. Podle něj byl ze základny veden chemický útok na Chán Šajchún.

 

,