Armáda se obává, že nemusí mít dost vojáků. Bude povinná vojenská služba?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Armáda se chystá na možný pokles počtu zájemců o vstup do služebního poměru vojáka z povolání. Nastat by mohl mimo jiné kvůli klesající nezaměstnanosti. Možným zájemcům o službu ve vojsku chce proto více přibližovat činnost vojenských profesí a jednotlivé posádky, řekla náčelnice odboru doplňování personálu Agentury personalistiky AČR Lenka Šmerdová. Letošní plány počítají s nástupem 2000 nových vojáků, podle Šmerdové by se cíl mělo podařit naplnit.
Ministerstvo obrany kvůli snížení rozpočtu v minulosti zastavilo nábory a početné stavy vojáků se dostaly místo 27 000 na méně než 21 000. Masivní nábor armáda zahájila v posledních dvou letech. Každoročně chce přijmout kolem 2000 vojáků, loni byl tento cíl překonán o 148 osob. Při započtení přirozeného odchodu, který byl minulý rok kolem 840 lidí, se tak řady ozbrojených sil ročně rozrůstají o více než 1300 nováčků. Začátkem letošního roku měla ČR 23 184 profesionálních vojáků. Vedení ministerstva obrany a armády by rádo časem zvýšilo tabulkové stavy kvůli bezpečnostní situaci na více než 30 000.
Podle Šmerdové v lednu na kurz základní přípravy ve Vyškově nastoupilo 519 nových vojáků. „Momentálně vrcholí výběry pro nový nástupní termín. K dnešnímu dni jich už máme vybráno 630,“ poznamenala. Předpokládá proto, že se letos rekrutační cíl podaří naplnit.
Doplnila, že počet zaregistrovaných zájemců o vstup do armády je proti loňsku nižší. Je to podle ní odraz aktuálního nízkého stavu míry nezaměstnanosti. Navíc nové lidi nabírají i policie a vězeňská služba. O možném zpomalení náboru mluvil v nedávno i náčelník generálního štábu Josef Bečvář. „Cítíme trochu problém, který může nastat. Budeme muset přemýšlet, jak tempo udržet,“ poznamenal. Každoroční nábor 2000 lidí bude podle něj třeba udržet ještě po tři roky.
Šmerdová tvrdí, že bude třeba armádu, profese i útvary intenzivněji představovat. Lidé si podle ní armádu často spojují s filmy, kde vidí pouze odstřelovače nebo průzkumníky. „Ale je řada profesí, ve kterých mohou uplatnit své vzdělání z civilu,“ dodala. Armádě nejvíce chybí řidiči, elektrospecialisté, kuchaři, lékaři a strážní u Hradní stráže. Největší podstav mají kromě Hradní stráže protiletadlová jednotka ve Strakonicích, dělostřelci v Jincích a logistici v Klatovech.
Šmerdová poznamenala, že se rozbíhá reklama na webových stránkách, využívá se i webu armády a sociálních sítí, na dva měsíce si ministerstvo obrany zaplatí celorepublikovou rozhlasovou reklamu. Tři náborová videa se pouštěla v kinech loni před koncem roku a letos by se měla na plátnech objevit znovu.
Armáda se chce nadále představovat na akcích typu Bahna nebo Dny NATO, více zamíří také do regionů.
V souvislosti s nedostatkem rekrutů se opět začíná mluvit o povinné vojenskou službě. O té by se mohlo začít jednat už na podzim letošního roku. Podle senátora Jiřího Čunka (KDU- ČSL) by měla trvat několik měsíců a ten, kdo by bez důvodu odmítl, by skončil ve vězení. Základní vojenská služba by se týkala mladých mužů po ukončení střední školy. Kromě lidovců s podobným návrhem souhlasí i Starostové a nezávislí v čele s Petrem Gazdíkem. Ministr obrany Martin Stropnický nápad neodmítá a chtěl by ho detailně probrat. Proti návrhu se ale ohradil prezident Miloš Zeman, podle kterého je povinná vojenská služba vyhazování peněz.
Jelikož je vojáků málo, ministerstvo obrany také ustupuje od požadavků na jejich výborný zdravotní stav, a tak mají šanci na vojenskou kariéru i lidé s cukrovkou, lupénkou nebo astmatem.