Britům unikla zpráva o stavu ruské armády. Britové na Rusy nestačí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rusko testuje na Ukrajině nové metody válčení a zbraně, jejich technologie jsou mnohem dál než naše, říká tajná zpráva britské armády. Uniklá zpráva, o které informoval britský deník The Times, popisuje detaily ruských válečných praktik a to se Rusům nelíbí. Prokremelský server Russia Today obviňuje britskou vládu, že zprávu nechala uniknout schválně a že je součástí britské propagandy.
Zpráva britské armády konstatuje samozřejmé – Putinovo Rusko investuje desítky miliardy dolarů do rozvoje armády a s její silou se evropské země nemohou měřit. Podle dokumentu má ruská armáda výkonnější zbraně, raketomety i systémy protivzdušné obrany. Armády zemí NATO prý s ní „stěží drží krok“, což hraje Putinovi do karet.
Studie analyzuje roli Ruska na Ukrajině od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym. Rusové prý používají Ukrajinu jako testovací území, na kterém zkouší „nové metody válčení a testuje moderní a zakázané zbraně“. Rusko patří mezi země, které mají největší rozpočet na armádu na světě, ročně je to až 65,6 miliard dolarů. České ministerstvo obrany má v přepočtu rozpočet kolem 2 miliard dolarů.
Studii, kterou vypracovala v březnu britská armáda, byla původně určena pouze pro potřebu britských ozbrojených sil. To, že unikla, však nepovažují Rusové za náhodu. Server Russia Today, který je známý svou inklinací ke Kremlu, to považuje za součást propagandy britské vlády. Armáda prý nechala zprávu uniknout, aby získala větší rozpočet na svou činnost.
Článek zveřejnilo Russia Today s titulkem „Byla zpráva o nadvládě zlé ruské armády úmyslně prozrazená, aby britské ministerstvo obrany získalo větší rozpočet?“ Text není podepsaný a nejedná se o komentář. Článek však popisuje fakta ze zprávy pochybovačným tónem, k tomu přidává různé případy, které mají otřást důvěryhodností britské vlády a armády.
Zpráva britské armády upozorňuje na online sféru a nebezpečí nabourání sociálních sítí patřící vojákům. I NATO na varšavském summitu stanovilo kybernetický prostor jako pátou operační oblast. S tím souvisí zjištění The Times, že Kreml otevřel v britském Edinburghu svou vlastní kancelář pro mezinárodní zpravodajství. Britský list přišel na to, že kancelář sloužila k šíření dezinformačních zpráv a infiltrování do elitních univerzit.
Způsob, jakým prezident Putin využívá sílu a propagandu, připomíná studenou válku, píše The Times. Zpráva armády konstatuje, že odzbrojování Evropy od pádu Sovětského svazu vedlo k tomu, že se schopnosti evropských armád snížily. „Slýcháme od vlád, že je všechno v pořádku. Pravdou ale je, že se naše schopnosti dramaticky snížily,“ řekl pro The Times představitel Velké Británie v NATO generál Richard Shirreff.