protiruské sankce

EU prodloužila sankce proti Rusku o další rok

protiruské sankce
EU prodloužila sankce proti Rusku o další rok

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Evropská unie prodloužila sankce proti Rusku, důvodem je ruská anexe Krymu a Sevastopolu. Prodloužení sankcí bude platit do června příštího roku, rozhodli v pondělí v Lucemburku ministři zahraničí zemí EU. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina v první reakci řekl, že se stanovisko Moskvy nemění – podle jejího názoru jde o nelegitimní opatření, které poškozuje i samotné země, které sankce přijaly a prodlužují.

Reakce Kremlu na tyto sankce je tradičně negativní, řekl podle agentury TASS Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. „Tak jako doposud s těmito sankcemi nesouhlasíme, nepovažujeme je za legitimní. Navíc jsme toho názoru, že tyto sankce neškodí pouze nám, ale i zemím, které jsou jejich iniciátorem,“ uvedl mluvčí.

V oznámení Rady EU, která se dnes sešla na úrovni ministrů zahraničí, se uvádí, že sankce přijaté poprvé v roce 2014 v reakci na anexi Krymu a Sevastopolu budou prodlouženy o další rok do 23. června 2018. V prohlášení stojí, že EU protiprávní anexi nadále odsuzuje a chce pokračovat v „politice neuznání“. Sankce se omezují na území Krymu a Sevastopolu a vztahují se na osoby z EU a společnosti působící v unii.

Zákazy se týkají dovozu zboží pocházejícího z Krymu nebo Sevastopolu do EU a investic na tato území. Evropští občané ani společnosti usazené v EU tedy nemohou koupit nemovitost na Krymu, financovat krymské společnosti ani poskytovat související služby. Na Krymu a v Sevastopolu nelze ani poskytovat turistické služby. S výjimkou mimořádných situací nemohou evropské výletní lodě vplouvat do přístavů na Krymském poloostrově.

Evropská unie prodloužila sankce proti Rusku, důvodem je ruská anexe Krymu a Sevastopolu - Shutterstock

Opatření rovněž omezuje vývoz určitého zboží a technologií pro krymské společnosti nebo pro použití na Krymu v odvětvích dopravy, telekomunikací a energetiky. Týká se to vyhledávání, průzkumu a těžby ropy, zemního plynu a nerostných surovin. Nesmí být poskytována ani technická pomoc nebo zprostředkovatelské, stavební či inženýrské služby související s infrastrukturou v těchto odvětvích.

Omezení zahrnující zákaz dovozu zboží z Krymu a Sevastopolu EU zavedla v červnu 2014, v červenci pak sankce rozšířila na obchod a investice týkající se některých hospodářských odvětví a projektů v oblasti infrastruktury. Od prosince 2014 je v platnosti úplný zákaz investic a také zákaz poskytování služeb cestovního ruchu na Krymu. Tato opatření Rada prodloužila loni v červnu s platností do letošního 23. června.

,

19. června 2017