Haag versus Ankara. Diplomatická ‚válka“ o Turecko v Nizozemí

Haag versus Ankara. Diplomatická ‚válka“ o Turecko v Nizozemí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nizozemsko-turecké vztahy dospěly o víkendu k otevřené roztržce na nejvyšší úrovni, k vyhoštění členky turecké vlády, tvrdým potyčkám policie s tureckými demonstranty v Rotterdamu i k symbolickému stržení nizozemské vlajky z konzulátu v Istanbulu. Paříž vyzvala ke zmírnění napětí a Kodaň reagovala doporučením odložit březnovou návštěvu tureckého premiéra v Dánsku. V pozadí je rezervovaný až odmítavý postoj některých západoevropských zemí ke snaze tureckých představitelů lobbovat u diaspory před kontroverzním tureckým ústavním referendem. Dubnovému hlasování předchází kritika, že ústavní novela je pokusem nebezpečně posílit pravomoci prezidenta.

"Určitě za to zaplatí a také dostanou lekci z diplomacie. Naučíme je mezinárodní diplomacii," pohrozil Amsterodamu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a vyzval mezinárodní organizace, aby na Nizozemsko uvalily sankce. Podobně jako to nedávno učinil vůči Německu, přirovnal Erdogan postup nizozemských úřadů k "nacismu a fašismu". "Nizozemsko se nenechá vydírat," reagoval nizozemský premiér Mark Rutte. Erdoganova přirovnání jsou podle něj "za hranou" a "šílená".

Ankara hrozí Nizozemcům odvetou za to, že o víkendu tureckou ministryni pro záležitosti rodiny eskortovali jako nežádoucí osobu do Německa. Ještě předtím v sobotu nizozemská vláda zakázala přistát v Rotterdamu šéfovi turecké diplomacie. Oba chtěli v Nizozemsku agitovat mezi tureckou menšinou před ústavním referendem.

Před budovou konzulátu v Rotterdamu policie dnes ráno na koních a za pomoci psů a vodních děl rozháněla dav asi 2000 Erdoganových stoupenců, kteří na policisty házeli kamení a zápalné lahve.

Nizozemsko ve středu čekají parlamentní volby, ve kterých zápolí liberální premiér Rutte s odpůrcem islámu Geertem Wildersem. Migrace a islám patřily k hlavním tématům kampaně.

Policie proti tureckým demonstrantům v Rotterdamu. - Foto: repro NOS

Rutte řekl, že úřady postupovaly správně, když zabránily tureckým mítinkům, protože ohrožují veřejný pořádek. Ujistil také, že udělá vše, aby zmírnil diplomatickou roztržku s Tureckem, nejhorší za celé roky.

Francouzské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo k uvolnění napětí mezi Tureckem a některými členskými státy Evropské unie. Ankara by se podle Paříže měla vyhnout provokacím. Dánský premiér Lars Lökke Rasmussen kvůli turecko-nizozemské roztržce navrhl odložení návštěvy tureckého premiéra v Dánsku plánované na tento měsíc.

Naopak francouzské úřady povolily návštěvu tureckému ministrovi zahraničí, který dnes v Metách oslovil několik stovek Turků a označil Nizozemsko za "hlavní město fašismu". Pravicový kandidát na francouzského prezidenta François Fillon prohlásil, že Francie měla mítink zakázat; Nizozemsko podle něj bylo "tureckými vůdci veřejně uraženo nevyslovitelným způsobem".

Çavuşoglu si na nizozemský postup telefonicky stěžoval místopředsedovi Evropské komise Fransovi Timmermansovi a šéfce evropské diplomacie Federice Mogheriniové.

Turečtí politici se snaží získat hlasy voličů i za hranicemi, zejména v Německu, kde žijí podle některých zdrojů zhruba tři miliony Turků. Německé místní úřady ovšem tento týden zrušily několik mítinků s účastí tureckých ministrů. Německo si za to vysloužilo tvrdou kritiku od Ankary. Německý ústavní soud ale dospěl k závěru, že lze zakázat sporná vystoupení tureckých činitelů v Německu, neboť zahraniční státníci na podobné aktivity nemají nárok.

Turecko má nyní zhruba 80 milionů obyvatel a podle odhadů žije v zahraničí dalších osm až 15 milionů lidí tureckého původu. Referenda se mohou zúčastnit všechny plnoleté osoby s tureckým občanstvím. Ve zhruba sedmnáctimilionovém Nizozemsku žije podle odhadů až půl milionu přistěhovalců z Turecka a jejich potomků.