Kandidáti ANO a ČSSD ve volbách propadli, lidovci slaví
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po sečtení hlasů ze druhého kola senátních voleb je jasné, že Babišovo hnutí ANO ve volbách propadlo. I přes rozsáhlou kampaň plnou billboardů a koblih se hnutí ministra financí podařilo získat jen tři mandáty. K poraženým patří i ČSSD, jejíž kandidáti uspěli pouze ve dvou senátních obvodech. Úspěch slaví lidovci, křeslo v horní komoře získá pět jejich kandidátů a čtyři ze společných kandidátek. Druhého kola senátních voleb se zúčastnilo 15,38 % voličů.
„V senátních volbách se nám moc nedaří. Je to vždy těžký boj a je to samozřejmě o osobnostech. Mám radost, že zvítězili Větrovský, Dušek i Václavek a jsem rád za tři mandáty, to za úspěch považuji,“ řekl Andrej Babiš na otázku, zda považuje za úspěch zisk tří mandátu ze čtrnácti možných.
Místopředseda hnutí ANO Jan Volný za úspěch považuje také to, že hnutí žádný mandát neztratilo, ačkoli to v tomto případě nebylo ani možné. „Úspěch vidíme hlavně v tom, že jsme měli 14 kandidátů v druhém kole a hlavně, že jsme ani o jedno místo v Senátu nepřišli. Získali jsme další tři a dnes máme v Senátu sedm našich lidí,“ zhodnotil výsledek Jan Volný.
Na Praze 11 utrpěla poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) porážku v souboji s konkurentem Ladislavem Kosem (HPP 11). Válková dostala 44 % hlasů, její soupeř necelých 56 %. Stejně tak na Karlovarsku propadl kandidát za hnutí ANO a známý žokej Josef Váňa, kterého podpořila jen třetina voličů, za protikandidátem Janem Horníkem (STAN).
Sama Válková novinářům řekla, že ji prohra zklamala. Považuje se za zkušenou političku, která umí zvládnout legislativní procesy. „Senátoři mají být dovední v oblasti práva, pokud nejsou, a máme tam hodně senátorů, kteří nejsou právníci, tak musí mít tým poradců a tam nikdy nevyloučíte, že vám někdo napovídá špatně, třeba je zlobbovaný. Zatímco já si pozměňovací návrhy a legislativy píšu sama,“ řekla novinářům ve štábu ANO.
Kandidáti Babišova hnutí uspěli pouze ve třech senátních obvodech. Jmenovitě ve volebním obvodě Brno-město, dále na Bruntálsku a Táborsku. V Brně přitom kandidát za ANO Jiří Dušek jen těsně zvítězil nad lidoveckým rivalem Stanislavem Juránkem. Stejně tak na Bruntálsku si vedl kandidát za ANO Ladislav Václavec jen o málo lépe než komunistický konkurent Ladislav Sekanina.
Přesvědčivé vítězství hnutí ANO zaznamenalo pouze na Táborsku, kde jeho kandidát Jaroslav Větrovský s téměř 60 % hlasů zvítězil nad sociálnědemokratickým rivalem – ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem.
Úspěch lidovců
Největší překvapení letošních senátních voleb jsou lidovci. KDU-ČSL získalo z 11 možných křesel i v rámci koalic 9 senátorů, a stalo se tak po ČSSD druhým nejsilnějším klubem v horní komoře. Největší úspěch zaznamenala Anna Hubáčková v Hodoníně, která porazila Zdeňka Škromacha (ČSSD). Vítězi jsou ve svých obvodech Petr Šilar, Jaromíra Vítková, Lumír Kantor a Šárka Jelínková.
Koaliční členství přineslo úspěch Petru Orlovi, který zároveň také získal nejvíce hlasů, dále také Renatě Chmelové, Ladislavu Kosovi a Miluši Horské. Z lidoveckých kandidátů nakonec neuspěli jen Michal Stehlík a Stanislav Juránek.
Úspěch v senátních volbách potěšil i předsedu lidovců Pavla Bělobrádka, který poděkoval voličům, kteří k volbám přišli. „ Je to především úspěch kandidátů. Je evidentní, že vítězily osobnosti. Není to spiknutí proti Andreje Babišovi ani proti hnutí ANO a když, tak ho provedli voliči. A ne my. Voliči rozhodli, jaké kandidáty poslali do Senátu,“ komentoval výsledky voleb Bělobrádek.
Největšího úspěchu dosáhla především kandidátka na Hodonínsku Anna Hubáčková. „Je v kraji velmi dobře známá. Je starostka. Značka KDU-ČSL není kandidátům na obtíž a já jsem tomu rád. Posílení oproti stavu před šesti lety je zcela evidentní,“ řekl k vítězství nad Zdeňkem Škromachem v Hodoníně Pavel Bělobrádek.
Pan Selfie ani bývalý hokejista nepostoupili
Sociální demokracie si ve volbách nevedla o nic lépe než Babišovci – její kandidáti zvítězili jen na Kutnohorsku a ve volebním obvodě Brno-město. I v případě sociální demokracie byla vítězství relativně těsná. Na Kutnohorsku její kandidát Jaromír Strnad dostal necelých 55 % hlasů, v Brně získal kandidát za ČSSD Jan Žaloudík skončil s o něco málo více než 52 %.
K volebním výsledkům se už vyjádřil předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka. „Gratuluju Jaromíru Strnadovi a Janu Žaloudíkovi ke znovuzvolení do Senátu! Byla to těžká, ale úspěšná bitva,“ napsal na Twitter.
Gratuluju Jaromíru Strnadovi a Janu Žaloudíkovi ke znovuzvolení do Senátu! Byla to těžká, ale úspěšná bitva.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) October 15, 2016
Na následné tiskové konferenci uvedl, že i s ohledem na výsledky krajských voleb, které se konaly před týdnem, musí ČSSD přehodnotit svoje fungování a začít uvažovat o dalším směřování. Pozornost přitáhl i propad Jiřího Šlégra, který za ČSSD kandidoval na Mostecku. Šlégr získal jen necelých 30 % hlasů.
Nynější vládní koalici nicméně i přes debakl dvou hlavních stran zůstane v Senátu ústavní většina, která při plném počtu 81 senátorů činí 49 hlasů. Do klubů ČSSD, ANO a KDU-ČSL podle propočtů ČTK přibude v letošních senátních volbách potřebných 14 senátorů včetně místopředsedkyně horní komory a členky lidoveckého klubu Miluše Horské (za hnutí Nestraníci).
Přehled nově zvolených 27 senátorů podle strany, která je navrhla (řazeni abecedně):
KDU-ČSL (šest senátorů):
Anna Hubáčková (Hodonín)
Renata Chmelová (Praha 10)
Šárka Jelínková (Kroměříž)
Lumír Kantor (Olomouc)
Petr Šilar (Ústí nad Orlicí)
Jaromíra Vítková (Blansko)
ANO (tři senátoři):
Jiří Dušek (Brno-město č. 58)
Ladislav Václavec (Bruntál)
Jaroslav Větrovský (Tábor)
ODS (tři senátoři):
Tomáš Jirsa (Český Krumlov)
Jiří Oberfalzer (Beroun)
Miloš Vystrčil (Jihlava)
ČSSD (dva senátoři):
Jaromír Strnad (Kutná Hora)
Jan Žaloudík (Brno-město č. 55)
Severočeši.cz (dva senátoři):
Alena Dernerová (Most)
Jaroslav Doubrava (Ústí nad Labem)
Starostové a nezávislí (STAN; dva senátoři):
Petr Holeček (Mělník)
Jan Horník (Karlovy Vary)
TOP 09 (dva senátoři):
Tomáš Czernin (Jičín)
Jiří Růžička (Praha 6)
Hnutí pro Prahu 11 (HPP 11; jeden senátor):
Ladislav Kos (Praha 11)
Nestraníci (jeden senátor):
Miluše Horská (Pardubice)
Nezávislý kandidát (jeden senátor):
Zdeněk Nytra (Ostrava-město)
Občané patrioti (OPAT; jeden senátor):
Václav Chaloupek (Plzeň-město)
Občané spolu – Nezávislí (OSN; jeden senátor):
Jiří Cienciala (Frýdek-Místek)
Starostové pro Liberecký kraj (SLK; jeden senátor):
Michael Canov (Liberec)
Strana zelených (jeden senátor):
Petr Orel (Nový Jičín)