Výsměch podnikatelům. Pro finanční správu její vlastní pravidla neplatí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podnikatel si musí o svém obchodním partnerovi preventivně zjistit kolem deseti různých informací, než s ním začne obchodovat. Pokud tak neučiní, finanční správa ho často potrestá, protože podle ní neověřoval dostatečně. Nyní se ukazuje, že sama finanční správa uzavřela obchod s firmou, která s největší pravděpodobností podváděla s DPH. Přitom ale neudělala jediný z deseti preventivních kroků, které po podnikatelích vyžaduje. Výsledek? Vše je v pořádku.
Generální finanční ředitelství (GFŘ) nakoupilo mobilní telefony od zahraničního dodavatele, u kterého v té době už 11 měsíců probíhala kontrola kvůli podezřením z podvodů s DPH, v jejím vedení se nacházeli ruští a ukrajinští podnikatelé i korporace z daňových rájů, především z Malty a Britských Panenských ostrovů. O případu čtete zde.
Pokud by takový obchod udělala běžná firma, finanční správa by si na ni s největší pravděpodobností tvrdě došlápla. Podle daňových poradců dnes totiž úředníci vyžadují kontrolu, která zahrnuje až deset preventivních kroků. Pro samotnou finanční správu to ale očividně neplatí.
Finanční správa se jen koukla na internet
Samo GFŘ přitom udělalo jen dva kroky. „Generální finanční ředitelství si společnost 2P Commercial Agency, s. r. o. prověřilo mimo jiné v obchodním a insolvenčním rejstříku a v seznamu nespolehlivých plátců. Podle veřejně dostupných zdrojů dodavatel v době konání výběrového řízení a uzavření smlouvy nevykazoval žádné znaky rizikovosti, a tedy neexistoval žádný obhajitelný důvod ani zákonná možnost s vítězem výběrového řízení smlouvu neuzavřít,“ uvedlo GFŘ v tiskovém prohlášení. I seznam nespolehlivých plátců i insolvenční rejstřík jsou dostupné na internetu a je to tedy naprosté minimum, které může každý podnikatel udělat.
Že se dalším ověřováním už GFŘ neobtěžovalo, vyplývá i z odpovědi na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou si vyžádala Unie daňových poplatníků. „Generální finanční ředitelství nepřijalo žádná obecně uplatňovaná preventivní opatření zamezující jeho účasti na daňových podvodech při jakýchkoliv nákupech,“ píše se mimo jiné v odpovědi.
Nyní ale tvrdí, že v žádném případě nepochybila, a navíc dodává, že by žádnou jinou firmu netrestala, pokud by postupovala v obdobném případě stejně. „Z výše uvedeného vyplývá, že pokud by byl v tomto případě v pozici Generálního finančního ředitelství jakýkoliv komerční subjekt, finanční správa by ho nijak nepostihla, protože by byl schopný jasně prokázat, že nevěděl a ani nemohl vědět, zda je tento obchodní partner součástí daňového podvodu,“ píše se dále v tiskovém prohlášení.
Daňoví poradci jsou v šoku
To, jak se k pochybnému nákupu GFŘ postavilo, nejvíce šokovalo daňové poradce. Ti totiž sami vědí, co všechno musí podnikatelé ověřovat. „Jako daňovému profesionálovi je mi známo, co vše finanční správa klade daňovým subjektům za vinu, dovozuje-li spoluodpovědnost za daňovou povinnost obchodních partnerů. Proto jsme se jménem Unie daňových poplatníků Generálního finančního ředitelství zeptali, zda ty samé skutečnosti samo u nákupu mobilů prověřovalo. Obzvláště, jednalo-li se o komoditu, kterou finanční správa považuje za rizikovou,“ uvedl pro server Echo24 Ondřej Lichnovský, předseda Unie daňových poplatníků.
Z odpovědi ale byla unie velmi překvapena. „Odpověď nás šokovala, neboť nám bylo doslovně sděleno, že Generální finanční ředitelství nepřijalo žádná obecně uplatňovaná preventivní opatření zamezující jeho účasti na daňových podvodech při jakýchkoliv nákupech,“ dodává Lichnovský.
A své si o tom myslí i Komora daňových poradců. „U běžných podnikatelů ve všech konkrétních kauzách takovýto argument neprochází. Finanční správa říká, že takzvaná lustrace veřejně dostupných zdrojů, tedy např. v obchodním rejstříku nebo v seznamu nespolehlivých plátců, je pouze formální a že podnikatelé by měli mít vypracovaný celý soubor mnohem přísnějších nebo důkladnějších opatření, aby vyloučili, že se zapojí do řetězce, který byl zasažen daňovým podvodem,“ uvedl pro server Echo24 Tomáš Hajdušek z Komory daňových poradců.
Ten je přitom připravený argumenty, které GFŘ uvedlo, využít ve sporech svých klientů. „Aktuálně vedu několik sporů a jeden z nich se týká zrovna nákupu telefonů. Takže až budeme mít nařízené soudní jednání, tak tento dokument od finanční správy bude určitě jedním z důkazních prostředků, který tam budu předkládat. A budu tvrdit, že na daňové subjekty, které nakládají se svými vlastními prostředky, nelze klást větší nároky, než na Generální finanční ředitelství, které zaprvé poučuje každého jiného, jak se to má dělat, a za druhé nakládá s veřejnými prostředky,“ dodal pro Echo24 Hajdušek.