LIKVIDAČNÍ POKUTY PRO RESTAURACE

Žádné slitování a shovívavost. Bojkot EET se nevyplácí

LIKVIDAČNÍ POKUTY PRO RESTAURACE
Žádné slitování a shovívavost. Bojkot EET se nevyplácí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Oběd skupiny celníků nebo pracovníků berňáku v civilu se může majitelům restaurací a hospod pěkně prodražit, pokud se rozhodli bojkotovat povinnou evidenci tržeb (EET). Za nevydání účtenky s FIK kódem totiž hrozí až půlmilionová pokuta. Tu teď může dostat například majitel restaurace na Vysočině, který se rozhodl neevidovat, a celníci jej přišli zkontrolovat. Kontroly přitom rozhodně nejsou ojedinělou záležitostí, kontroloři jsou velmi aktivní a denně udělají přes padesát kontrol. A nebojí se ani prolézat koše.

„V uplynulém období dvou měsíců provedly společně celní a finanční orgány téměř 3,5 tisíce kontrol zaměřených na oblast evidence tržeb, což znamená v průměru 54 kontrol denně,“ chlubí se v tiskové zprávě finanční a celní správa tím, jak aktivně se o dodržování zákona o EET zasluhují. Kontroly většinou probíhají formou takzvaného kontrolního nákupu, úředníci v civilu si tedy objednají v restauraci jídlo a až po zaplacení ukáží průkazy.

Nějaký problém přitom za uplynulé dva měsíc, co evidence funguje, našli asi u desetiny zkontrolovaných subjektů. Přes pět procent zkontrolovaných podnikatelů se dopustilo prohřešku nejhoršího, tedy nevydalo účtenku. Za to hrozí až půlmilionová pokuta. U kolika z nich se ale jednalo pouze o nevydání účtenky, ale EET jinak zavedené mají, a kolik se rozhodlo neoblíbený nástroj ministerstva financí ignorovat, není jasné.

Jistě se zatím ví o případu restauratéra z Vysočiny, kterého odhalili celníci a který nebyl na finanční správu vůbec napojen. „Provozovateli restauračního zařízení hrozí pokuta ve výši až 500 tisíc korun. Trestní oddělení bude zjišťovat, zda šlo pouze o nedbalost nebo o úmysl,“ sdělil ke konkrétnímu případu pro server Echo24 Richard Zeman z Celního úřadu pro kraj Vysočina.

Finanční správa se tímto případem bude zabývat v nejbližších dnech. O výši pokuty bude rozhodovat právní oddělení celního úřadu, proti výši pokuty se ale podnikatel může odvolat na kraj. Podle informací Deníku.cz šlo o běžnou kontrolu, kdy si celníci dali v daném podniku v utajení oběd. Při placení chtěli účtenku z EET, tu ale nedostali.

ILUSTRAČNÍ FOTO - Shutterstock

To, že jsou kontroloři při plnění svých povinností důslední, potvrzují i zkušenosti podnikatelů, které sdílejí na sociálních sítí. Z nich vyplývá, že některé podniky už byly zkontrolovány i dvakrát a kontroloři si klidně i vyžádali účtenky z koše. Jednou z chyb, které se hospodští a restauratéři mohou dopustit, je totiž chybné uvedení informací na účtence. „Byly zjištěny chybějící či špatně uvedené povinné údaje na účtence,“ uvedla pro server Echo24 Hana Prudičová z Generálního ředitelství cel. Problém byl například s chybějícími sekundami u času transakce.

Před spuštěním evidence přitom autor tohoto zákona ministr financí Andrej Babiš (ANO) i finanční a celní správa opakovaně říkala, že kontroly budou benevolentní. Přístup se ale nyní pravděpodobně změnil. „Pokud někdo zcela vědomě neeviduje, ačkoliv by měl, nemůže čekat shovívavost z naší strany,“ uvedla pro příklad Linda Paterová z finanční správy.

Pokuta pro provozovatele restaurace může být likvidační. Odvíjí se od míry porušení zákona o evidenci tržeb, ale jak 30. ledna na semináři o EET řekl Martin Janeček, pokuta půl milionu korun hrozí za závažné porušení zákona, mezi což se řadí právě nepořízení si zařízení pro evidenci tržeb. V případě, že se bude jednat o opakovaný prohřešek, může finanční správa celý podnik uzavřít.

11. února 2017