Lepší než Britové a Portugalci

České zdravotnictví je lepší než britské, tvrdí výzkum

Lepší než Britové a Portugalci
České zdravotnictví je lepší než britské, tvrdí výzkum

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

České zdravotnictví patří v Evropě k lepší polovině, ve srovnání se zeměmi střední a východní Evropy vychází dokonce jako suverénně nejlepší. Tvrdí to analýza Evropského spotřebitelského indexu zdravotní péče (EHCI), jehož výsledky interpretoval Zdravotnický deník. Česko v hodnocení předstihlo Velkou Británii či Itálii.

V celkovém hodnocení bylo možné získat 1000 bodů. V jednotlivých kategoriích byla hodnocena pacientská práva a informace, dostupnost, čekací doba na léčbu, rozsah a dosah poskytovaných služeb, prevence, léky a také výsledky. Celkovým vítězem se s 900 získanými body stalo Nizozemsko a Švýcarsko. Česká republika obsadila s 780 body třináctou pozici. Je tak nejlepší ze zemí střední a východní Evropy a je lepší než Velká Británie, Itálie, Španělsko a Portugalsko. Poslední bylo Rumunsko, které obdrželo pouze 497 bodů.

Nejsilnější českou disciplínou je podle průzkumu efektivita zdravotnictví. Ve schopnosti poskytnout zdravotnickou péči za peníze, jež má k dispozici, jsou tuzemští lékaři třetí nejlepší v Evropě. Účinnost zdejšího systémů je navíc podle autorů trvalým, nikoliv pouze nahodilým trendem.

„Česká republika se jeví jako země, jejíž zdravotní systém je stabilní a prostý korupce, což je v zemích střední a východní Evropy relativně vzácné,“ píše se v textu mezinárodního srovnání.

Tuzemské zdravotnictví je silné i v oblasti dostupnosti péče. V tomto ohledu se Česká republika řadí spíše k zemím západní Evropy, v hodnocení je zmíněna společně s Německem, Rakouskem či Francií.

O něco slabší výsledky naopak Česko vykázalo například v dílčích kategoriích, jako je dlouhodobá péče o staré spoluobčany. Spíše špatné hodnocení si odnesla zdejší zdravotnická péče i v oblasti prevence. Zejména pak v boji se špatným krevním tlakem, alkoholismem a nedostatečnou tělesnou aktivitou.

Evropský spotřebitelský index zdravotní péče byl zaveden v roce 2005 a od té doby je uznávaným standardem zdravotní péče. EHCI vychází z kombinace veřejných statistických údajů, pacientských průzkumů a nezávislého výzkumu prováděného nezávislou společností Health Consumer Powerhouse. Index využívá ve svých srovnáních i Evropská komise.

Na operačním sále - Foto: Pexels.com

 

, pf