Lesbický babyboom. Adopce dětí z ústavní péče ano, ale biologické ne?

Lesbický babyboom. Adopce dětí z ústavní péče ano, ale biologické ne?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zrovnoprávnit děti vyrůstající v homosexuálních rodinách s těmi, které vychovávají heterosexuální páry, má vládní novela zákona, která aktuálně putuje do sněmovny. Zákonodárci se o to snaží posledních pět let. Obdobný poslanecký návrh projednávaný letos v červenci však vzbudil bouřlivé debaty.

Úprava, která by umožnila osvojit si biologické dítě partnera, by registrovaným párům umožnila bez problému vyzvedávat své děti ze školky nebo mluvit o jejich zdravotním stavu s lékaři. Adopce dětí v ústavní péči homosexuály je přitom nyní možná.

„Není to zrovnoprávnění s heterosexuálními páry jako takové, chybí institut manželství. Jde hlavně o to, aby děti měly oba rodiče, jako je to právě v hetero párech, a získaly tak stabilní zázemí, které jim díky nedostatečné právní úpravě chybí,“ řekl deníku Echo24.cz Tomáš Laně z organizace Proud, která se zaměřuje na podporu homosexuální komunity. Dítě například nemá od partnera svého biologického rodiče právo na výživné nebo po něm automaticky nedědí.

Druhý rodič na druhou stranu nemůže po lékařích žádat informace o zdravotním stavu dítěte či ho bez písemného souhlasu vyzvednout ze školky či školy. Pokud biologický rodič zemře, nemá vůči dítěti žádná práva ani povinnost v péči pokračovat. Dítě pak může skončit v ústavu. Změnit by to měla novela zákona o registrovaném partnerství, která by měla umožnit osvojení biologického dítěte partnera.

Pro homosexuály a lesby žijící v registrovaném partnerství by to znamenalo zásadní krok. Návrh z dílny ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) však může i přes podporu dvou největších parlamentních stran narazit ve sněmovně. Problematika se totiž řeší už pět let. Nejdříve za vlády Petra Nečase, poté s úpravou, která by umožnila adoptovat děti svých protějšků, přišla skupina poslanců v čele s Radkou Maxovou (ANO).

„Děti homosexuálních párů dnes nemají stejná práva jako děti žijící v heterosexuálních rodinách. To by se mělo napravit. Vládní návrhy mají před těmi poslaneckými přednost, přesto očekávám, že diskuze na plénu bude stejně třaskavá. Podpora asi závisí na tom, kolik bude v klíčový moment hlasování ve sněmovně přítomno příznivců a kolik odpůrců,“ komentovala deníku Echo24.cz poslankyně Maxová.

Poslanecký návrh však ve sněmovně ležel dva roky, vláda se k němu tehdy nevyjádřila. Projednávat se začal letos v červenci a vyvolal ostré spory. Poslankyně ČSSD Pavlína Nytrová to označila za homosexuální lobby, která se bude snažit zlegalizovat sex s dětmi. Proti obdobným změnám na poli rodičovství se dlouhodobě staví také lidovci.

Osvojení má podporu napříč politickým spektrem

Podle náměstkyně ministra pro lidská práva Martiny Štěpánkové má novela i tak dostatečnou podporu napříč spektrem. „Věřím, že návrh sněmovnou projde. Upravuje poměry společného dítěte v partnerství stejně jako v manželství, aby tak dítěti byla zajištěna stejná ochrana jeho práv a zájmů. Rodič, který dítě osvojí, se tak stane rodičem se všemi právy a povinnostmi. Pokud partner není právním rodičem dítěte, nemůže je v praktickém životě zastupovat a řešit mnohé životní situace,“ uvedla náměstkyně.

O schválení novely na vládě, kterou podpořili ministři ANO a ČSSD, informovala na Twitteru ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová:

Proces přisvojení má být podle úřadů stejný jako v případě osvojení dítěte druhým manželem, který není biologickým rodičem. „Novela se týká dětí, které stejně již v daných rodinách žijí, ať už z předchozího vztahu, nebo z umělého oplodnění. Pro dítě jsou oba rodiče zpravidla sice rovnocenní, jenže vztah s druhým partnerem není nijak právně ošetřen,“ uvedl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), který návrh předkládá společně s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO).

Zásadní zlom pro příslušníky homosexuální komunity znamenal nález Ústavního soudu letos v červnu. Odstranil diskriminační paragraf a umožnil tak stejnopohlavním rodinám individuální adopce. „Vznikl tak velký precedens, kdy se řeklo děti z ústavní péče ano, ty biologické ne,“ komentoval mluvčí organizace Proud Tomáš Laně. Homosexuálové si dosud mohli osvojit děti pouze jako jednotlivci, jako registrovaní partneři již nikoli.

Páry stejného pohlaví vychovávají podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2011 asi tisícovku dětí. Jde o údaj z posledního sčítání lidu, podle platformy Proud by měl být nyní mnohem vyšší. „Aktuálně tak v těchto rodinách vyrůstá dětí mnohem více, už se nejedná o jedno dítě ve svazku, ale klidně o dvě i tři až čtyři,“ popsal Laně. Socioložka Petra Kutálková současný stav označuje za lesbický babyboom, který oproti tuzemsku v zahraničí nastal už před dvaceti lety.

31. října 2016