Duch v Kremlu. Pětina Rusů byla ochotna volit neexistujícího Putinova nástupce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Každý pátý Rus byl ochoten hlasovat pro neexistujícího kandidáta na hlavu státu, o kterém jim bylo řečeno jen to, že jej podpořil stávající prezident Vladimir Putin jako svého nástupce. O experimentu, který podnikla společnost Levada, zabývající se průzkumy veřejného mínění, ve středu informoval list Vedomosti.
Pro kandidáta na prezidenta Andreje Semjonova by podle tohoto záludného průzkumu hlasovalo 18 procent dotázaných: tři procenta respondentů tvrdila, že o Semjonovovi slyšela a mohla by pro něj hlasovat, 15 procent dotázaných přiznalo, že o něm neslyšelo, přesto by však i tito voliči smyšleného uchazeče podpořili.
"Experiment jsme podnikli proto, abychom zjistili, jak moc autorita stávajícího prezidenta ovlivňuje voličské preference Rusů," uvedla socioložka Karina Pipijová z Levady.
Prezidentské volby se v Rusku uskuteční v březnu příštího roku. Vladimir Putin sice ještě oficiálně neoznámil, zda se klání zúčastní, nicméně je považován za jasného favorita. Podle skutečného průzkumu Levady z minulého měsíce by pro stávajícího prezidenta hlasoval každý druhý z dotázaných a tři pětiny z těch, kteří již byli pevně odhodláni k volbám přijít. Předseda komunistů Gennadij Zjuganov se podle této ankety těší přízni tří procent dotázaných, vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij a opoziční bojovník proti korupci Alexej Navalnyj shodně dvou procent účastníků.
Výsledky experimentu sotva lze podle politologa Dmitrije Badovského využít, protože Rusové vědí, že "pravděpodobnost Putinovy kandidatury je prakticky stoprocentní". Nicméně připustil, že Putinova podpora dobře funguje při volbách gubernátorů, což umožnilo obměnu 70 procent šéfů regionů. "Poptávka po změnách u moci se netýká samého prezidenta, většina by si jej přála nadále vidět v čele státu. Ale občané vítají prezidentovu politiku obnovy kádrů," řekl listu.
Ochota Rusů hlasovat pro smyšleného Putinova favorita podle Kremlu svědčí o naprosté důvěře Rusů k svému prezidentovi. "Při všech odchylkách a výhradách, které musí obsahovat každý sociologický výzkum, se dá řici, že vypovídá jen o jednom: o absolutně dominující důvěře k hlavě ruského státu a jeho kádrové politice," prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.