Gaza na drogách. Pašuje se jich tam stále více

Gaza na drogách. Pašuje se jich tam stále více

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Policie v palestinském Pásmu Gazy v lednu zabavila takové množství drog jako za celý loňský rok. V oblasti stoupá počet uživatelů marihuany a analgetik, které tam překupníci pašují často zamaskované v průmyslovém zboží. Vládnoucí radikální hnutí Hamas podle agentury Reuters uvažuje o zpřísnění trestů.

Při nedávném velkém zátahu bylo zadrženo pět hlavních dealerů. Do pásma, kde žijí dva miliony Palestinců a kde je 40 procent mladých mužů bez práce, drogy pašují egyptské a palestinské gangy. K nejužívanějším opiátům patří tramadol, používaný v medicíně k tišení bolesti.

"Lidé si myslí, že tramadol změní realitu a dodá jim klid. Chtějí se zbavit strachu a obav ze skutečnosti," řekl agentuře Reuters psychiatr Fadl abú Hín.

Při posledním zátahu policisté zabavili přes 100 kilogramů marihuany a 250.000 tablet tramadolu. Toto množství marihuany má na trhu v Gaze hodnotu pěti milionů dolarů (128 milionů korun). Deset tablet tramadolu se tam prodává za 130 až 170 šekelů (895 až 1100 Kč).

Do roku 2013 se Pásmo Gazy zásobovalo díky tunelům pod hranicí s Egyptem. Egypťané pak podzemní chodby zasypaly nebo vytopili, což značně ochromilo zásobování pásma. Pašeráci do té doby tunely přepravovali jakékoli zboží včetně zvířat nebo automobilů.

Pašeráci drog se ale rychle přeorientovali a omamné látky dokážou do pásma dostat v plynových bombách nebo pračkách. Malá balení jsou někdy z Egypta do pásma prostě přehozena přes hranici.

Velitel protidrogové jednotky v pásmu Ahmad Kidra řekl, že drogy jsou problém, ale ne celospolečenský jev. "Máme s tím potíže jako všechny země na světě," řekl. Domnívá se, že se pašování rozmáhá k vůli přílišné benevolenci soudů. Ačkoli zákon umožňuje potrestat dealery i doživotím a trestem smrti, mnozí se vyhnou jakémukoli trestu.

Jahjá Farra z úřadu generálního prokurátora v Gaze řekl, že by se soudy měly vrátit k někdejší přísnější praxi. V roce 2009 dostal jeden překupník 15letý trest vězení. "Obchodník, který prodává jed, je vrah duší. Je stejný jako ten, kdo zabíjí puškou nebo nožem," řekl Farra. Podle něj i podle Kidry je třeba rozšířit protidrogovou jednotku a vytvořit více pracovišť pro pomoc drogově závislým.

ilustrační foto, Wikipedia

 

8. března 2017