Hádka kvůli focení muslimek na Korsice přerostla v násilí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Napětí mezi muslimskými a ostatními obyvateli Korsiky vyvolala rvačka v sobotu večer v letovisku Sisco u Bastie, při které byli podle úřadů zraněni čtyři lidé, včetně těhotné ženy, a zapálena tři auta. Mezi zraněnými byl podle webu deníku Le Monde jeden muž českého původu a jeho syn. V Bastii dnes demonstrovalo na 500 lidí, kteří hrozili muslimům a požadovali od úřadů potrestání původců střetu.
Rvačka podle prvních svědectví začala poté, co v zátoce vypukla prudká hádka mezi turisty a několika muslimskými rodinami z Bastie, kterým se nelíbilo, že dovolenkáři fotografují jejich zahalené ženy. Podle listu Le Figaro se koupaly v muslimských plavkách burkini zahalujících celé tělo. Poté byl jeden nezletilý chlapec z obce Sisco také obviněn, že scénu fotografuje a natáčí, a byl zmlácen. Místní děti přivolali rodiče a začala bitka, kterou ukončil až zásah stovky policistů.
'Marokkanen die Corsicanen aanvielen waren gewapend met bijlen en harpoenen' https://t.co/DPTp8M7IIc
— ThePostOnline (@TPOnl) 14. srpna 2016
„Jednoho z rodičů, který je českého původu, ale již dlouho žije v Sisku, zasáhly dva šípy z ruční harpuny, zatímco jeho syn byl zbit. Oba byli kvůli svým zraněním ještě dnes pod lékařským dohledem ve zdravotním středisku v Bastii. Podle justičních zdrojů jejich život ale není ohrožen,“ uvedl bez dalšího upřesnění Le Monde.
Podle komentářů panují obavy, že hrozí další násilí mezi místními muslimskými a ostatními obyvateli Korsiky. V oblasti Bastie na severu francouzského ostrova ve Středomoří byly uvedeny do pohotovosti řadoví policisté a četníci i zásahové jednotky.
Podobné napětí vypuklo loni v prosinci ve městě Ajaccio na jihu Korsiky. Skupina obyvatel zpustošila v muslimské čtvrti islámskou modlitebnu a poškodila arabskou restauraci. Jednalo se o odvetu za to, že se hasiči přivolaní den předtím k úmyslně založenému požáru v muslimské čtvrti, stali terčem útoku maskovaných mladíků. Při útoku byli dva hasiči vážně zraněni úlomky roztříštěného skla, lehčí zranění utrpěl během zásahu i policista.
Na středomořském ostrově jako jinde ve Francii stále platí výjimečný stav vyhlášený po listopadových útocích islamistů v Paříži, kde zahynulo 130 lidí. Tehdejší útoky a následné atentáty oživily mezi některými Francouzi protimuslimské nálady.
Vláda opakovaně vyzývá k nezaměňování muslimů a islamistů, ale stále více lidí spojuje islámskou obec s násilím. Projevilo se to podle komentářů i v regionálních volbách na konci roku 2015, v nichž získala rekordní počet hlasů krajně pravicová a protipřistěhovalecká Národní fronta. Ta jako jediná z velkých stran otevřeně kritizuje muslimskou obec, že se údajně nedokáže vypořádat s radikály.