Norské úřady se staly terčem hackerských útoků
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministerstvo zahraničí, armáda a další norské úřady se staly terčem hackerských útoků, které spáchala skupina podezřelá z napojení na ruské tajné služby. Podle agentury AFP o tom informovala norská kontrarozvědka, která sama patří k napadeným institucím. Utajované informace podle zpravodajců z napadených e-mailových schránek neunikly.
Terčem kybernetického útoku se stalo devět různých e-mailových účtů, uvedl v sobotu zástupce norské tajné služby PST Arne Christian Haugstöyl. „Je obtížné zjistit, co bylo cílem,“ dodal. Na hackerský útok podle něj Norsko upozornila spojenecká země. O kterou zemi šlo, ale Haugstöyl neuvedl. Kromě ministerstva zahraničí, armády a kontrarozvědky PST je mezi napadenými také norský úřad jaderné bezpečnosti, blíže neurčená škola a parlamentní frakce opoziční Dělnické strany.
Za napadením e-mailových schránek norských institucí podle kontrarozvědky stála skupiny APT29, která má „vazby na ruské úřady“. Rusko obvinění ze spojení s hackery popírá. APT29 je podle amerických tajných služeb zodpovědná také za kybernetické útoky na Demokratickou stranu před loňskými prezidentskými volbami v USA. Mluvčí PST Martin Bernsen uvedl, že není důvod se domnívat, že v souvislosti s tímto útokem unikly nějaké důvěrné informace.
V úterý oznámilo také české ministerstvo zahraničí, že na jeho e-maily zaútočili hackeři. Ministr Lubomír Zaorálek ve čtvrtek odmítl, že by při útoku unikly tajné informace. Útok podle něj trval několik měsíců a připomínal ten, který hackeři provedli na internetový sytém Demokratické strany v USA. Podle expertů jej musel spáchat jiný stát, dodal Zaorálek.