Jaderné elektrárny kvůli odstávkám vyráběly méně, ČEZ na tom tratí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Obě české jaderné elektrárny, Temelín a Dukovany, loni dodaly do sítě méně elektřiny než v roce 2015. Loňská výroba v Dukovanech byla dokonce nejnižší za 28 let. Příčinou byly dlouhé odstávky obou zdrojů. Podle analytiků kvůli nižší loňské výrobě v jaderných elektrárnách energetická společnost ČEZ přišla zhruba o pět miliard korun na provozním zisku. ČEZ se k těmto hospodářským údajům vyjadřuje jen při čtvrtletní prezentaci výsledků. Výsledky za rok 2016 zveřejní v březnu.
Jaderná elektrárna Temelín loni vyrobila 12,1 terawatthodiny elektřiny (TWh), téměř o dvě TWh méně než o rok dříve. Na poklesu se podepsaly dlouhé odstávky. Na druhém bloku trvaly tři měsíce a první blok nevyráběl elektřinu ještě o měsíc déle.
I tak Temelín loni vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc a elektřina z něj by českým domácnostem stačila na 10 měsíců. Od zahájení provozu v roce 2000 vyrobil Temelín 191,4 TWh elektřiny.
Více než pětiprocentní pokles produkce loni postihl také Dukovany. Do sítě dodaly 11,954 TWh elektřiny, nejméně od roku 1988. Elektrárnu druhým rokem brzdily dlouhé odstávky vyvolané opakovanými kontrolami svarů a prováděním investic potřebných pro další dlouhodobý provoz.
Vlastník elektrárny, společnost ČEZ, v pondělí podal na Státní úřad pro jadernou bezpečnost žádost o povolení dalšího provozu druhého reaktorového bloku Dukovan. Desetiletá licence měla původně končit s minulým rokem, ale úřad ji na žádost firmy vloni prodloužil do 10. července 2017.
Kvůli nižší loňské výrobě v jaderných elektrárnách, než s jakou počítal plán, přišel ČEZ na provozním zisku zhruba o pět miliard korun. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. „Špatnou zprávou je, že ztráta z výroby jaderné energie zasáhla nejen rok 2016, ale táhne se již od roku 2015 a velmi pravděpodobně zasáhne i celý letošní rok,“ uvedl analytik J&T Finance Group Michal Šnobr.