Soros varoval EU před „mafiánskými státy“ jako Maďarsko
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Investor a miliardář George Soros varoval Evropskou unii před nebezpečím, jaké podle něj představují „mafiánské státy“. Za takový podle svých slov považuje Maďarsko, které do takového stavu dovedl jeho premiér Viktor Orbán. Varovné signály podle něj vysílá také Polsko. Soros to řekl na hospodářském fóru v Bruselu.
„Obdivuji odvážný způsob, jakým Maďaři odolávají podvodům a korupci mafiánského státu, jaký nastolil Orbán. Povzbuzuje mě také energická reakce evropských institucí na rostoucí výzvy, které vyvstávají z Polska a Maďarska,“ prohlásil Soros, jehož slova citovala agentura Reuters.
Maďarská vláda obvinila Sorose, že v Maďarsku naplňuje svou politickou agendu. Zároveň tamní zákonodárci odhlasovali zákon i o vysokých školách a neziskových organizacích, který podle kritiků cíleně míří na v Budapešti sídlící Středoevropskou univerzitu (CEU). Tu spoluzakládal právě americký miliardář maďarského původu George Soros.
Soros mluvil také o současné situaci Evropské unie, kterou podle něj do existenční krize uvrhli jednak „dysfunkční instituce“ a pak ti, které označil ve svém projevu jako diktátory. „Evropská unie je nyní v existenční krizi. Většina Evropanů podporovala další integrace. Další generace ale berou EU jako nepřítele, který je připraví o bezpečí a slibnou budoucnosti,“ nechal se podle listu The Telegraph slyšet Soros.
Evropská unie se podle něj musí přetvořit, jinak nepřežije. Možnost vidí finančník v tom, že poskytne členským státům více možností místo toho, aby se z ní stalo vícerychlostní společenství. V současné době podle něj EU postrádá „svůj impuls“.
Problém Soros vidí také v tom, jak se EU vypořádala s finanční krizi v roce 2008. Společenství se podle něj přetvořilo na dlužníky a věřitele. „Po finanční krizi v roce 2008 se eurozóna přetvořila na vztah věřitelů a dlužníků, kteří nemohli plnit své závazky. Věřitelské země jim diktovaly podmínky, které nemohli dlužníci plnit,“ dodal.