První rozhovor francouzského prezidenta

Macron káže střední Evropě: EU není supermarket, budete pykat

První rozhovor francouzského prezidenta
Macron káže střední Evropě: EU není supermarket, budete pykat

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron poskytl světovým médiím první rozhovor od chvíle, co byl před více než měsícem zvolen. V obsáhlém interview nastiňuje svou vizi ohledně budoucnosti Francie a Evropy, kritizuje amerického prezidenta Donalda Trumpa i středoevropské státy, že pokud nebudou respektovat evropské hodnoty, musí nést důsledky a on kompromisy dělat nebude. Představil rovněž své názory na ruského prezidenta Putina a na syrský konflikt. Rozhovor přinesl například deník Guardian. Macrona dnes v kritice lídrů východu EU podpořila německá kancléřka Angela Merkelová.

Velkou část rozhovoru  francouzský prezident věnoval útoku na státy střední a východní Evropy. Přísun levné pracovní síly prý „obrací evropský projekt na hlavu.“ „Na co hrál brexit? Na pracující z východní Evropy, kteří přišli vzít Britům práci. Obránci Evropské unie prohráli, protože britská nižší střední třída křičela: Stop!“ kritizoval východoevropany Macron. „Extrémy krmí právě tyto nerovnováhy,“ dodal.

Macron sice uvedl, že „nevěří na konflikt mezi východem a západem v Evropě“, ale poté se pustil do některých evropských lídrů. Tvrdí, že „opouštějí principy a ukazují Evropě záda, mají cynický přistup k Evropské unii, kterou používají jako bankomat bez toho, že by respektovali její hodnoty“. „Evropa není supermarket. Evropa je společný osud. Je oslabená, když přijme, že její principy jsou odvrhovány. Země v Evropě, které nerespektují pravidla, by měly nést důsledky. A to není jen debata východ-západ. Budu se všemi mluvit s respektem, ale nehodlám přijímat kompromisy ohledně evropských principů – ohledně solidarity nebo demokratických hodnot. Pokud to Evropa nepřijme, tak to znamená, že je slabá a již přestala existovat,“ prohlásil Macron. Evidentně se jednalo o útok na středoevropské země. Již předtím kritizoval vlády Polska a Maďarska za to, že nerespektují evropské hodnoty.

Německá kancléřka Merkelová se podle DPA k Macronově kritice přidala. „Dnes není den hrozeb, ale musí se to neustále říkat,“ řekla. Zdůraznila, že Evropská unie je „společenstvím hodnot“ a podpořila také rozhodnutí Evropské komise zahájit kvůli chybějící solidaritě v uprchlické politice řízení vůči Polsku, Česku a Maďarsku.

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron poskytl světovým médiím první rozhovor od chvíle, co byl před více než měsícem zvolen - FOTO: Shutterstock

Evropská renesance

Ambice Emmanuela Macrona rozhodně nejsou malé, shromážděným novinářům řekl, že chce vést „evropskou renesanci“. „Když se podíváte po dnešní planetě, co vidíte? Vzestup neliberálních demokracií a extrémů v Evropě, znovu se objevení autoritářských režimů, které zpochybňují životnost demokracie, a Spojené státy, které se částečně stáhly ze světa. Tento kontext je zhoršen růstem nejistot a problémů – krize narůstají na Středním východě a v Perském zálivu, nerovnosti rostou všude na světě,“ popsal francouzský prezident svoji diagnostiku problémů světa.

Za problémy podle něj může světová nerovnost, islámský terorismus a klimatická změna.

Je to Evropa, kdo podle Macrona musí vést boj za „liberalismus“ ve světě. „Protože demokracie se v Evropě narodila. USA mají rády svobodu stejně jako my, ale nemají naši lásku ke spravedlnosti. Evropa je jediným místem na světě, kde jsou individuální svobody, duch demokracie a sociální spravedlnost tak úzce propojeny. Takže otázkou je: bude Evropa schopna bránit tyto hluboké hodnoty, které přinesla světu, nebo bude vymazána vzestupem neliberálních demokracií a autoritářských režimů?“

Macron rovněž zkritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho postoj k pařížské dohodě o klimatu.

Červená linie platí

Ruského prezidenta Vladimira Putina Macron prý respektuje, ale nebojí se sním jít do střetu. 

Francouzský prezident zopakoval svou „červenou linii“ ohledně použití chemických zbraní v Sýrii, kterou poprvé přednesl minulý měsíc při setkání s Putinem. „Pokud budou použity na zemi chemické zbraně a budeme schopni zjistit jejich původ, tak Francie zaútočí, aby zničila sklady chemických zbraní,“ varoval Macron. Uvedl, že Francie je připravena jednat sama, pokud to bude nutné.

Jednání o brexitu nesmí být bilaterální 

Macron také objasnil svůj nedávný výrok, že Británie má dveře do EU stále otevřené. „Dveře jsou otevřené do doby, kdy jimi projdete. Nemůžu říct, kdy se zavřou. Ale nemůžeme si lhát, od té doby, co se začaly věcí hýbat směrem k jasnému cíli a časovému horizontu, tak je velmi těžké se vrátit,“ řekl Macron v narážce na započaté jednání o brexitu.

Odmítl, že by Británie mohla vyjednávat na bilaterální úrovni. „Chci, aby jednání, která právě začala, byla perfektně koordinována na evropské úrovni. Nechci bilaterální diskuze, protože zájmy EU musí být zachovány v krátkém, středním i dlouhodobém horizontu,“ prohlásil Macron.

Zároveň prohlásil, že chce se Spojeným královstvím spolupracovat na obraně a postupu proti terorismu. Přál by si dohody, které by zabránily obnovení tábora migrantů v Calais. 

, , ošm