Brexit vyžene obsluhu z kaváren. Británie uvažuje o „vízech pro baristy“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Britské kavárny, restaurace a bary zaměstnávají ve velkém pracovníky ze států Evropské unie. Podnikatelé se proto začali obávat, co nastane poté, až Británie EU opustí. Vstříc jim chce jít návrh na zavedení krátkodobých pracovních víz, které by těmto lidem umožnily v zemi pracovat. Návrh má nyní na stole britská ministryně vnitra Amber Rudd. Nadnárodní společnosti, jako třeba kavárenský řetězec Costa Coffee, takový nápad vítají, píše The Guardian.
Speciální pracovní vízum, které britská média překřtila na „vízum pro baristy“, by mělo platit dva roky. Mladí lidé z EU by pak mohli v Británii pracovat, ale bez nároku na benefity, sociální služby či bezplatné ubytování.
Návrh představil bývalý britský diplomat lord Andrew Green, který založil think tank Migration Watch UK. „První výhoda je taková, že by to z dlouhodobého hlediska udrželo vztahy mezi Evropou a Velkou Británií. Zadruhé by to nemělo dlouhodobý vliv na čistou migraci. Můžete to udělat i tak, že by neměli nárok na žádné benefity, což by stejně asi neměli,“ řekl listu The Telegraph.
Návrh má nyní na stole ministryně vnitra Amber Rudd. Kavárny a restaurace, které zaměstnávají cizince, návrh vítají, podle nich to vyřeší hrozící odliv pracovníků po odchodu země z EU. Návrh se opírá o již existující pracovní program pro mladé lidi z Austrálie, Nového Zélandu a Kanady.
Podle výkonné ředitelky koncernu Whitbread Alison Brittain je důležité, že se o této problematice nyní diskutuje. Koncern totiž provozuje hotely, kavárny a restaurace a jen v Británii zaměstnává až 50 tisíc lidí, pětinu přitom tvoří cizinci z dalších zemí EU. Mezi dceřiné společnosti patří i řetězec Costa Coffee, které provozuje kavárny i v České republice a které jen v Británii zaměstnává 14 500 lidí.
Britská asociace podniků v pohostinství už dříve varovala, že některým hotelům a restauracím hrozí zánik bez pravidelného přílivu migrantů z dalších zemí EU. Prý by zabralo několik desetiletí, než by se uvolněná místa podařilo obsadit britskými zaměstnanci. Například šéfka personálního oddělení oblíbeného britského řetězce bister Pret a Manger Andrea Wareham uvedla, že pouze jeden z padesáti žadatelů o práci v této firmě je Brit.