Spor českých a norských loutek o podobu irských tanců a sídlišť
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jak správně tančit za Lamanšským průlivem
Je pozoruhodné, kolik festivalů a kolik národních festivalů se v této zemi koná – každý týden přinejmenším jeden nový. (Bylo by podnětné zjistit, jak a kde vzniká jejich rozvrh, aby se příliš netloukly. Na ministerstvu kultury? V OSN?) Tento týden dojde na jeden z menších, víkendových. Proběhne pátý ročník festivalu Irský máj. Odehraje se jako vždy v prostorách Divadla v Celetné a jako vždy sestává z tanečních vystoupení, výstavy (tentokrát harfenistky Jany Šouflové), workshopů, literárních čtení irských autorů, divadelních představení, koncertů atd. Největším tahákem jsou letos taneční programové položky, především seminář Colina Dunna, který je znám svým účinkováním v show Riverdance či Dancing on Dangerous ground, a taneční představení Pod jednou střechou o posledním letním tanci pěti sester z malé vsi v hrabství Donegal.
Přehlídka Irský máj proběhne 1. až 3. 5., Praha. Podrobněji o programu viz www.irsky-maj.cz
Utkání o norskou ropu začíná zase v loutkovém divadle
Divadelní soubor Buchty a loutky je na začátku velké sezony. Zanedlouho si totiž premiéru v kinech odbude jeho druhý film Malý pán, ambiciózní a odvážný „thriller z píseckých lesů“. (První film Buchet byli před dávnými devíti lety studioví Chcípáci, sled ujetých fekálních scének, jenž působil jako upatlanější verze špektáklu Team America.) Předtím ale ještě soubor po delší odmlce představí divadelní novinku: Norskou pohádku, vytvořenou na motivy (jak jinak než norské) populární knížky Na východ od slunce, na západ od měsíce, jež vypráví o dobrodružstvích prince zakletého v bílého medvěda, mladé dívenky a anarchistického trolla. Mimochodem, Buchty a loutky inscenaci nastudovali v rámci podivuhodného, právě až pohádkově charakterizovaného projektu „srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky“, takže ji uvedou i v Norsku.
Buchty a loutky: Norská pohádka. Režie: Marek Bečka a Buchty. Loutky: Bára Čechová. Hudba: Vít Brukner. Premiéra 2. 5. od 17:00 ve Švandově divadle, Praha. www.buchtyaloutky.cz
Kondice české armády tváří v tvář loutkám je na pováženou
Začátkem května je televizní program dle očekávání sycen dokumenty a filmy k výročí konce druhé světové války (letos je kulaté, tak je takových vábniček víc). Ale najdou si i příjemná odbočení z tohoto kurzu. Třeba dánské Loutky, současně hamletovské tápání, hrdinský epos, fantasy, sci-fi, dokonce japonské anime, zkrátka mix velikých žánrů v „dřevěném provedení“, jaké svět neviděl. Anebo epizoda obehraného seriálu: barevné pokračování Hříšných lidí města pražského, totiž Panoptikum (téhož města). To je cenné nejen ztvárněním policejního rady v podání Jiřího Adamíry, který na rozdíl od Vacátka Jaroslava Marvana je cyničtější a američtější polda. Upozornění na epizodu Letní přeháňka je tu proto, že v málokterém českém díle lze zhlédnout tak rozkošnou reflexi české poezie, jako je tomu zde při výslechu svobodníka aspiranta Boháčka.
Letní přeháňku vysílá ČT 1 4. 5. od 20:00. Loutky/Strings vysílá ČT Art 5. 5. od 23:10
Archeologické doklady o tom, jak Pat a Mat dobývali Hanou
Je radost objevit přitažlivou výstavu: Uměleckoprůmyslové muzeum zahájilo exteriérovou přehlídku Příběh paneláku v Olomouckém kraji. Ta představuje různorodou čtveřici olomouckých sídlišť a doplňuje ji portrétem jednoho přerovského. Sídliště Norská ještě reprezentuje první poválečnou soustředěnou výstavbu v Olomouci. Ve druhé polovině 60. let vznikly projekty sídlišť F1 na Nové Ulici a menšího sídliště na Svatém Kopečku. První z nich zastupuje kompozici bodových a deskových domů, ozvláštněnou dominantou obytného vodojemu. Druhé, z cihel a se sedlovými střechami, se od panelové prefabrikace distancuje. Soumrak sídlišť, ale zároveň inovaci v urbanistickém řešení a typu konstrukční soustavy přibližuje soubor Lazce z počátku 80. let. Výběr doplňuje přerovské sídliště Šířava z první poloviny 60. let, dvojče olomoucké třídy Kosmonautů.
Výstava Příběh paneláku v Olomouckém kraji trvá do 10. července 2015, z Olomouce se pak přesune do Ostravy. www.panelaci.cz