Další náklady. Vedle televizí si Češi budou muset vyměnit i rádia
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zatímco s výměnou svých televizorů už Češi počítají, málokdo ví, že podobný osud zřejmě potká i jejich rádia a autorádia. O přechod na digitální vysílací standard usiluje zejména veřejnoprávní Český rozhlas, který už díky nařízení vlády spustil experimentální digitální vysílání. Radiopřijímače pro digitální vysílání jsou však drahé a u analogových rádií navíc nelze jen, na rozdíl od televizí, připojit adaptér.
Jen zlomek Čechů vlastní rádio, které je vybavené turnerem DAB/DAB+ pro digitální vysílací standard. „Přístrojů vybavených DAB/DAB+ tunerem je již na trhu relativně dostatek, ale vzhledem k vyšší ceně, pokud srovnáme obdobné modely s analogovým tunerem, je zájem ze strany zákazníků minimální,“ uvedl pro Echo24 Tomáš Krátký, vedoucí obchodního oddělení spotřební elektroniky ze společnosti Euronics.
Tomáš Krátký dodal, že i díky téměř nulové poptávce se neřeší možnost jakéhosi adaptéru k analogovým rádiím. Otázkou navíc je, jak by bylo možné adaptéry připojit, když radiopřijímače nemají žádný společný univerzální připojovací vstup. „Zde se to nedá srovnávat s řešením digitalizace v případě analogových televizních přijímačů, které měly anténní vstup nebo scart,“ uvedl Krátký.
Odlišná situace je u adaptérů na DAB tuner pro autorádia. Ta mají na rozdíl od běžných rádií unifikovaný vstup. „Bude je možné dovybavit touto DAB krabičkou, která se navíc schová do palubní desky,“ uvedl Tomáš Krátký. Upozornil však, že nyní jsou tyto adaptéry stejně drahé jako autorádia s již vestavěným DAB tunerem.
Krátký řekl, že pro Čechy je zatím DAB nepotřebné a nezajímá je, protože o něm v podstatě nemají žádné informace. „Srovnáme-li informovanost s televizní digitalizací, kdy byla ohledně přechodu z analogu na digitální vysílání masívní a dlouhá kampaň, a také bylo komunikováno finální datum, kdy analog skončí, v případě DAB se nic takového neděje,“ uvedl.
Rozhlas ale obavy Čechů, že kvůli digitalizaci rádia budou muset zaplatit tisíce korun za nová rádia, vyvrací. „Pokud bude k dispozici legislativa a digitalizace se rozjede naplno, výrobci na trh uvedou přístroje ve velkém množství. Výrobní cena tím klesne a bude se pohybovat v řádu stovek korun,“ uvedl Hošna. U autorádií bude podle něj trend stejný jako v Evropě, že budou součástí výbavy bez dalších nákladů.
ČRo již spustil experimentální digitální vysílání, jehož druhá fáze skončí 31. 5. 2017. Veřejnoprávní rozhlas je nicméně nespokojený s tím, že se digitálním standardem nezabývá žádná legislativa, že neexistuje ani předběžný termín, kdy by mohlo dojít k vypnutí analogu. Strategické politické rozhodnutí o obecném zavedení digitálního rozhlasového vysílání by totiž mohlo být přijaté nejdříve v roce 2021. Zdůvodňuje se to tím, aby byl dostatečný čas pro realizaci opatření souvisejícími s ukončením platnosti licencí v pásmu FM v roce 2025.
Na digitální televizní standard DVB-T2 přejde Česko k 1. únoru 2021. Televizi schopnou přijímat nový standard DVB-T2 má ale nyní podle odhadů obchodníků jen několik procent českých domácností. České radiokomunikace ale nedávno uvedly, že už téměř 600 modelových řad televizorů dostalo pro DVB-T2 potřebnou certifikaci. Zastoupeny jsou prakticky všechny významné značky.