Uprchlické dávky

Německý ministr vnitra vyzval k celoevropskému sjednocení dávek uprchlíkům

Uprchlické dávky
Německý ministr vnitra vyzval k celoevropskému sjednocení dávek uprchlíkům

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Německý ministr vnitra Thomas de Maziere (CDU) v sobotním rozhovoru pro deník Rheinische Post uvedl, že příspěvky pro uprchlíky jsou v Německu „docela vysoké“ a je pro, aby se ve všech státech Evropské unie (EU) sjednotily. Jedním z důvodů, proč chce tolik uprchlíků do Německa je podle něj totiž to, že má Německo tyto příspěvky poměrně vysoké.

Německý ministr vnitra Thomas de Maziere přiznal, že „většina uprchlíků chce žít v Německu, protože má velkorysé procedurální a přijímací podmínky, stejně tak jako dávky. Ty jsou podle něj “docela vysoké.“ 

Jejich snížení ale spolkový ministr odmítl a naopak vyzval ke sjednocení příspěvků uprchlíkům ve všech členských zemích EU. Rád by sjednotil standardy pro přijímání migrantů a to včetně azylových řízeních. Současný systém totiž podle něj nahrává pašerákům lidí.

Žadatelé o azyl, kteří v Německu žijí v zařízeních pro uprchlíky, pobírají 135 eur (3 510 korun). Pokud žijí mimo, dostávají 216 eur (5 616 korun). Pokud se jedná o manželský pár, tak dostává každý z manželů 122 eur, což je v přepočtu 3 172 korun.

Politika uprchlíků německé kancléřky Angely Merkelové (CDU) zaznamenala od roku 2015 do Německa příchod více než milionu lidí, kteří do Německa vstoupili z válečných a chudých regionů na Blízkém východě a Africe. Příliv uprchlíků v uplynulém roce výrazně poklesl kvůli tvrdším azylovým zákonům.

Česká republika, Slovensko a Maďarsko se dlouhodobě staví proti kvótám na přerozdělování uprchlíků, které stanovila Evropská unie.

Evropský soudní dvůr ve středu zamítl žalobu, kterou Slovensko a Maďarsko napadly unijní systém přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Slovenský premiér Robert Fico řekl, že verdikt soudu respektuje, i když se systémem přerozdělování nadále nesouhlasí. Ostřejší reakce přišla z Budapešti, která rozhodnutí soudu označila za nepřijatelné, otřesné a nezodpovědné. Odmítavě reagovala i Varšava. Verdikt naopak uvítala Evropská komise, která zároveň znovu varovala Česko, Maďarsko a Polsko, že jim kvůli odmítavému postoji vůči kvótám hrozí žaloba u unijního soudu. Český prezident Miloš Zeman prohlásil, že v nejhorším případě by bylo lepší se vzdát eurodotací, než se podrobit migračním kvótám.

Spolkový ministr vnitra Thomas de Maziere (CDU) - Foto: archiv Evrr. komise

 

, drb, red